Tip na thriller #3: Perfect Blue – Psychologický thriller ako anime?!

-

Novinky

Psychologický thriller Perfect Blue – Anime ako od Aronovskyho?

V tejto nepravidelnej rubrike vám predstavím tie najlepšie kúsky z filmového žánru thrillerov. Budem sa snažiť, aby sa jednalo o menej známe klenoty, ale určite sa dostane aj na masovo obľúbené filmy. Už sme si predstavili dva skvelé thrillery, na ktoré ste mali aj veľmi pozitívne reakcie. Ako prvý som vám odporučil Najhoršie obavy s Benom Affleckom ako Jackom Ryanom a druhý Talentovaného pána Ripleyho s Mattom Damonom. Len tak mimo – ak by ste nevedeli, tak Ben a Matt sú dlhoroční kamaráti, ktorí získali aj ocenenie Oscar za originálny scenár k filmu Good Will Hunting. Ale presuňme sa k novému tipu na thriller. Tým je psychologický animovaný thriller Perfect Blue z roku 1998 od japonského tvorcu Satoshi Kona. Áno, iba tretí thriller a už veľká zmena v druhu rozprávania! Ale Perfect Blue je špecifický thriller už len kvôli tomu, že veľmi pripomína tvorbu Darrena Aronovskyho.

Čierna labuť - Perfect Blue
Zdroj: pinimg.com

V japonskej tvorbe sa osobne moc neorientujem a konkrétne z anime mám napozerané povinné jazdy od Astroboya, cez Akiru, po Ghost in the Shell. Samozrejme, mám napozeranú aj Mijazakiho tvorbu, ale tú pozná takmer každý. S filmovou tvorbou Satoshiho Kona som sa prvýkrát stretol s jeho snovým filmom Paprika, o ktorom sa hovorí ako o „tom filme, ktorý vykradol Nolan v Inception„. Perfect Blue má s Paprikou jeden styčný bod a to je otázka vnímania reality.

Animovaný prienik do traumatizovanej mysle

Satoshi Kon nám v jeho klasicky 2D animovanom vizuáli predstavuje Mimu – speváčku úspešného dievčenského popového tria. Tá oznamuje svoj presun z kariéry speváčky ku kariére herečky. Cesta showbiznisu je však ťažká a čo je všetko ochotná mladá žena podstúpiť a vydržať, aby sa stala hviezdou? V Perfect Blue nám Satoshi Kon predkladá témy oddelenia profesného života od súkromia, psychický tlak zo strany verejnosti či blízkych. Jednou z prekvapivých tém je určite internetový stalking a krádež identity, ktorá je pre rok uvedenia (1998) dosť nezvyklá a nadčasová.

Satoshi Kon
Zdroj: redd.it

Mima postupne podľahuje psychickému tlaku a rovnako ako divák je od polky filmu stratená. Nevie určiť, čo presne je realita. Ako diváci sa totiž dostávame do náročného zážitku na pozornosť. Je to realita, scéna filmu, v ktorom Mima hrá, alebo je to úplne inak? Viac vám už nebudem vyzrádzať, aby ste si film užili rovnako ako ja, keď som ho videl po prvýkrát. Vizuálne sa jedná o nádhernú ukážku toho, ako sa môže prepísať móda deväťdesiatkových hollywoodskych thrillerov do animovanej podoby neónového Japonska.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tip na thriller: Talentovaný pán Ripley - Matt Damon ako pán pretvárky?

Ak radi pristúpite na autorovu hru a máte radi filmy náročnejšie na vnímanie, určite neváhajte a pozrite si psychologický thriller Perfect Blue!

Zaujímavosť k pivu: Režisér Darren Aronofsky pred natáčaním filmu Requem za sen kúpil práva na remake Perfect Blue za 59 000 amerických dolárov, pretože chcel použiť rovnaký záber „z vane“. A keďže je veľkým fanúšikom Perfect Blue, práva na jeho remake sa mu hodili, keď točil film Čierna labuť s Natalie Portman, pretože má veľa styčných bodov a opäť z neho niektoré zábery cituje.

Ďalšie novinky

Viac od autora