nedeľa, 29 novembra, 2020

Tip na thriller #1: Najhoršie obavy – Ben Affleck ako najlepší Jack Ryan?!

-

Špionážny thriller Najhoršie obavy

Ked si poviete „špionážny thriller“, tak vám ako prvé napadne James Bond a jeho 26 filmových spracovaní. Ja to chápem. Je to predsa obrovská značka, ktorú pozná každý. Plná akcie, šarmu, krásnych dám v nebezpečenstve a schválne prehnaných záporákov. Ja ju mám tiež rád. Ale keď mám chuť na niečo (dajme tomu) realistickejšie, rád siahnem po Jackovy Ryanovy. Áno, tú filmovú „sériu“, ktorá je podľa knižných románov Toma Clancyho. Určite poznáte film Hon na ponorku (1990) so skvelým Seanom Connerym ako sovietského kapitána nevystopovateľnej ponorky. Tu hral Jacka Ryana Alec Baldwin. Potom tu máme dalšie dve adaptácie Clancyho románov – Vysoká hra patriotov (1992) a Jasné nebezpečenstvo (1994). Tu si zahral našeho obľúbeného analytika Harrison Ford. A možno si pamätáte na relatívne nedávnu adaptáciu od režiséra Kenetha Branagha z roku 2014 – Jack Ryan: V utajení. Ale medzi Jasným nebezpečenstvom a filmom tu je konverzačný špionážny thriller Najhoršie obavy (2002), kde je Jackom Ryanom Ben Affleck!

Ben Affleck
Zdroj: gannett-cdn.com

Ben Affleck v najlepšej adaptácii Toma Clancyho?

Filmy podľa románov Toma Clancyho sa vyznačujú dozaista zaujímavou zápletkou, medzinárodným konfliktom, citeľným napätím a predovšetkým tým, že najdramatickejšie scény nie su akčné alebo bojové, ale práve keď sa dva silné charaktery rozprávajú. Ak ste teda milovníkmi akčných legiend ako sú práve bondovky, Kingsmen alebo séria Mission Impossible, tak sa musíte pripraviť na niečo iné. Stále sa tu síce pohybujeme na poli medzinárodnej špionáže alebo konfliktov svetových veľmocí. Ale musíme si povedať jedno – Jack Ryan je „kancelárska krysa“. Analytik CIA. Čiže ho večne nepočúvajú jeho nadriadený a dokonca aj jeho kolegovia.

-REKLAMA-

Najhoršie Obavy
Zdroj: avforums.com

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  PLOTPOINT.sk vzdáva hold legende filmovej hudby: Ennio Morricone

Netradičný špionážny thriller

Thriller Najhoršie obavy, kde je Jackom Ryanom Ben Affleck to platí dvojnásob. A hrdo sa k tomu film hlási. Dostávame sa do doby, kedy na ruskú hlavu štátu je pasovaný verejnosti neznámy politik, o ktorom zhodou okolností vie najviac práve Jack Ryan. Dostáve indície, že sa chystá jadrový atentát na USA. Ale je tu háčik. Alebo sú to dva – kto a prečo. Na najhorších obavách ma veľmi bavilo, ako režisér Phil Alden Robinson úmyselne obchádza zavedené klišé. Často som si hovoril „Okey, videl som niečo takéto už prezentované veľa spôsobmi a často prvoplánovo, ale toto je komornejšie, ale zároveň epickejšie„. Keď si Najhoršie obavy pustíte, tak budete vedieť, o akej scéne presne hovorím.

Ciarán Hinds
Zdroj. yts.mx

Je rozdiel medzi dobrou adaptáciou a dobrým filmom

A takýchto scén je tu veľa. Napríklad jedno z najnapínavejších finále v tomto špecifickom žánri, aké som videl, bolo práve v Najhorších obavách. A to je prosím pekne „četovanie“ dvoch skupín ľudí. Je tu aj zaujímavé vidieť Bena Afflecka, ako prakticky šprta. Ale vychádza to. Affleck zobral postavu po svojou a vážne vidíme jednoducho analytika, ktorý je najmúdrejší v miestnosti (alebo ten druhý najmúdrejší). Má večne strapaté vlasy, pokrčenú košeľu a je často nemotorný. Oproti jeho bežným úlohám je to dosť zmena. A sedí mu. Celkovo je tu vynikajúce obsade. Vojvodí mu samozrejme Morgan Freeman, ale sú tu aj herci ako Liev Schreiber alebo Bridget Moynahan. Takže ak ste ešte Najhoršie obavy nevideli, tak rýchlo na to! Aktuálne tento thriller nájdete na HBO Go.

Zaujímavosť k pivu: Tom Clancy sa v úvode svojho komentára k DVD edícii Najhorších obáv predstavuje ako „autor knihy, ktorú režisér ignoroval„. Samozrejme, je to tým, že sa film od knižnej predlohy líši. Berie si postavy a kostru deja a pracuje s ňou volne. Čo z mojej strany nie je problém, pretože často tvrdím, že „je rozdiel medzi dobrou adaptáciou a dobrým filmom“.

Videli ste už thriller Najhoršie obavy s Jackom Ryanom ako Ben Affleck? Dajte vedieť, či som vás nalákal alebo prípadne, čo si o tejto adaptácii myslíte.

-REKLAMA-
Avatar
Martin Sugarhttp://plotpoint.sk
Postoj pútnik a zvestuj Lakedaimoncom, že my tu mŕtvi ležíme, ako zákony kázali nám.
- Advertisement -

Populárne

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Ženské hrdinky vo filmoch – Ideálna voľba na sychravú jeseň!

Počasie a filmy? Vonku prší, je chladno a zo stromov padá lístie. To znamená ideálne počasie na film! To, aký film si však pustiť, je...

Aktuálne

ANIME NOVINKY #20 – Kto je Wu Kong, čo je Promised Neverland a ďalšie!

Anime novinky #20 Ahojte, volám sa Jozef a som fest festický anime/manga maniak už skoro 25 rokov. Keďže som si stanovil za svoj životný cieľ...

Voda na Marse už miliardy rokov? Vzácny meteorit ponúka nový dôkaz!

Voda na Marse Už dlho je známe, že červená planéta zrejme vždy nebola taká ako teraz. Na základe doposiaľ nazbieraných poznatkov a taktiež dôkazov sa...
- Advertisement -