utorok, 2 marca, 2021

Pozrite si prvé farebné zábery z Perseverance! Aká bola cesta na Mars?

-

Zábery z Perseverance

Svet v posledných dňoch upriamuje pozornosť na rover Perseverance. Ten 18. februára úspešne pristál v kráteri Jezero na Marse. Jeho 7-mesačná cesta bola s napätím sledovaná až do vyvrcholenia, keď prežil kľúčové minúty v atmosfére a následne okolo desiatej hodiny večer nášho času poslal prvé fotografie z povrchu. Až to bol moment, kedy mohli pracovníci v NASA jasať a poriadne si vydýchnuť. Pozrite si prvé zábery z Perseverance!

Moment tesne pred dotykom s marťanským povrchom

zábery z Perseverance
Zdroj: space.com

-REKLAMA-

NASA zverejnila prvé farebné zábery zachytené vďaka 23 kamerám, ktorými Perseverance disponuje. Práve tento by mohol byť jeden z najikonickejších, ktoré sa ľudstvu podarilo vyhotoviť mimo Zeme.

Fotografia zachytáva moment len presne pred pristátím. Perseverance visí na lanách a pomaly sa spúšťa dole, konkrétne ide asi o 2 metre nad kráterom Jezero. Za tento záber je zodpovedný modul, ktorý mal na starosti rover nasmerovať na správnu lokáciu a potom ho spustiť. Nejde však úplne o fotografiu, ale o ústrižok z videa pristátia. Vedci dúfajú, že to by mohlo byť v kompletnejšej forme dostupné najneskôr do pár dní a to aj so zvukom.

,,Ide o vôbec prvý takto kvalitný záber z pristávania na Marse. Zaslúži si preto pozornosť a zaradenie medzi najslávnejšie vesmírne zábery. Medzi tie patria napríklad Buzz Aldrin na Mesiaci v roku 1969, alebo Piliere stvorenia od Hubblovho Teleskopu,” povedal Adam Steltzner, hlavný inžinier pre misiu Perseverance.

Prvý farebný záber

zábery z Perseverance
Zábery z Perseverance; | Zdroj: space.com

Prostredie v kráteri už priamo z povrchu je prvým zverejneným farebným záberom.

Perseverance s padákom

zábery z Perseverance
Zdroj: space.com

Proces pristátia bol dokonca zachytený aj z diaľky. Podaril sa sonde Mars Reconnaissance Orbiter, ktorá Mars obieha od roku 2006. Vďaka nej môžeme vidieť moment, keď sa Perseverance vznášalo s padákom s priemerom 25 metrov.

Rover má na Marse 2 hlavné úlohy – hľadať stopy po pradávnom živote a nazbierať vzorky, ktoré by boli niekedy dovezené na Zem. Predpokladá sa, že kráter Jezero bol pred miliardami rokov plný vody. To je dôvodom, prečo bol rover zaslaný práve tam. Ak majú byť na Marse niekde nájdené stopy po živote, tak tieto miesta sú cieľom číslo jeden.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Známe rozprávky: Fakty, ktoré ste si v detstve určite nevšimli!

Avšak predtým, ako sa Perseverance dá do pohybu, tím vedcov musí skontrolovať jeho “zdravie” a funkcie. To chvíľu potrvá, no už sa na tom pracuje. Najnovšie správy hovoria o tom, že rover by mal byť plne funkčný. Jeho prvé kroky povedú na miesto, kde bude môcť vypustiť svoju 1,8 kg vážiacu helikoptéru Ingenuity. Tá bude schopná vyhotoviť fotografie z prostredia okolo Perseverance, rovnako ako Perseverance vyhotoví fotografie Ingenuity vo vzduchu.

zábery z Perseverance
Zdroj: edition.cnn.com

Ďalšie zábery by sme mali vidieť už zajtra. NASA opäť chystá živé vysielanie, kde svetu svetu predstaví možno už aj video. Prenos sledujte tu od 20:00. A tu si môžete o misii Perseverance prečítať viac.

Zdroj: space.com

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -