Dnes na Marse pristane dlho očakávaný rover Perseverance!

-

Novinky

Dnes pristane rover Perseverance

Tento deň sa zapíše do histórie ako bod, v ktorom ľudstvo výrazne postúpilo v skúmaní Marsu. Už o niekoľko hodín (dúfajme) na červenej planéte pristane rover Perseverance. Hlavnou úlohou tejto misie NASA je hľadať signatúry života a pripraviť sa na prvú cestu na Mars aj s ľudskou posádkou.

pristane rover Perseverance
Zdroj: abc.net.au

Kritický bod – pristátie

Perseverance bol vypustený 30. júla 2020 na cestu, počas ktorej ho čakalo dlhých 470 miliónov kilometrov. Vo vnútri má okrem viacerých častí zabudované aj malé zariadenie, ktoré ak všetko prebehne správne, začne premieňať atmosféru Marsu na kyslík. Volá sa MOXIE (Mars Oxygen In-Situ Resource Utilization Experiment) a podľa vedcov by mohlo byť veľmi dôležitým elementom v skúmaní Marsu a jeho nedýchateľnej atmosféry tvorenej prevažne oxidom uhličitým.

,,MOXIE má byť ukážkou technológie, ktorá nám umožní naplniť kyslíkové nádrže potrebné pre posádku na cestu späť z Marsu,“ povedal Michael Hecht, hlavný pracovník výskumu.

Zariadenie dostalo od vedcov prezývku „malý strom“. Zatiaľ kyslík od MOXIE nikto dýchať nebude, ide len o test na malej vzorke tenkej atmosféry Marsu. Ak by to vyšlo, podľa Hechta by mohlo ísť o zlomový moment smerom k prvej misií na Mars aj s posádkou.

Najprv však musí rover pristáť. A to vôbec nebude jednoduché, vlastne to pravdepodobne bude najťažšou časťou misie. Perseverance má pristáť v kráteri Jezero, ktorý nemá úplne rovný povrch. Okrem toho má rover cez 1 tonu, čo z neho robí vôbec najťažšie ľuďmi vyrobené teleso na Marse. Do atmosféry planéty vnikne rýchlosťou 20 tisíc km/h, samozrejme aj s tepelným štítom na ochranu pred zhorením. Následne po chvíli vypustí padák a vo výške asi 1,5 km sa odpojí tepelný štít, aktivuje motor a systémy na nájdenie čo najlepšieho miesta na pristátie. Keď bude všetko pripravené, Perseverance sa už tesne nad povrchom spustí dole na lanách.

Všetko bude mať na starosti už samotná technika na mieste, nebude to ovládané ľuďmi z dôvodu oneskorenia. Mars je od Zeme teraz vzdialený 11 svetelných minút, čo je teda rovnaký čas, za ktorý sa odtiaľ akýkoľvek signál dostaví na našu planétu. Zaujímavosťou je taktiež fakt, že približne len polovica misií na Mars bola úspešná.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  V našej galaxii by mohlo byť viac túlavých planét ako hviezd!

Hľadanie známok života

Perseverance sa bude pohybovať po povrchu s bohatou výbavou na zbieranie vzoriek. Tie budú neskôr dovezené späť na Zem a podrobne skúmané. Môžu byť odpoveďou na to, či sa kedysi dávno na Marse nachádzal mikrobiálny život. Celá misia má skúmať aj ďalšie správanie Marsu, ako napríklad počasie. Šesťkolesový rover bude mať okrem spomínaného MOXIE aj röntgenový a ultrafialový spektrometer, meteorologickú stanicu, radar, kamery a taktiež aj helikoptéru Ingenuity.

Tá sa stane vôbec prvým pozemským telesom, ktoré bude na cudzej planéte lietať pomocou vlastného motora. Vypustená bude neskôr a jej úlohou je predovšetkým skúmať terén. Perseverance bude poháňaný plutóniovým rádioizotopovým termoelektrickým generátorom a jeho pracovná životnosť je 687 pozemských dní. Všetky náklady spojené s ním NASA vyšli na 2,7 miliardy dolárov.

pristane rover Perseverance
Zdroj: phys.org

Sledovať to môžete aj vy, neprepásnite to!

Večer bude k dispozícií živé vysielanie americkej vesmírnej agentúry NASA, vďaka ktorému si túto jedinečnú udalosť môžeme pozrieť aj z pohodlia domova. Prenos sa začína dnes 18.2. o 20:15 na tomto odkaze.

Ide o živé vysielanie v trochu relatívnom pojme, nakoľko ako bolo spomenuté, všetko, čo sa stane na Marse uvidíme s 11-minútovým meškaním. Kľúčových bude takzvaných 7 minút strachu. Toľko bude trvať prechod marťanskou atmosférou a pristátie.

Čo hovoríte na to, že rover Perseverance pristane na Marse? Tešíte sa?

Zdroje: space.com, cnet.com

Ďalšie novinky

Populárne