utorok, 2 marca, 2021

Inšpiratívny rozhovor: Ľudka Zimermanová – Vybrala som si Dánsko!

-

Inšpiratívny rozhovor: Prečo študovať v Dánsku?

Ahoj, Ľudka! Ako si sa do Dánska dostala?

Ahoj! Bolo to kvázi náhodou. Vedela som, že nechcem študovať na Slovensku a keďže som predtým bola v Amerike, tak som si povedala, že pre zmenu ostanem v Európe a vyskúšam niečo úplne iné. Po dlhšom prieskume sa mi teda zapáčilo Dánsko, Holandsko a Anglicko ale keď som si porovnala všetky plusy a mínusy, vybrala som si Dánsko.

Pomohol mi vtedy aj môj tatino, ktorý v Dánsku bol a odporúčal mi to všetkými desiatimi. Je veľmi zaujímavé pre študentov tým, že vzdelanie je tu zadarmo, pokiaľ si z krajiny, ktorá je v Európskej únií, a ešte ti aj za to platia! Hahah. Samozrejme, je zaujímavé aj ich celkovým životným štýlom a systémom krajiny ako takej.

Aké boli tvoje prvé dojmy v škole? Ako to celkovo vnímaš teraz?

-REKLAMA-

Určite som zo začiatku bola veľmi prekvapená a to veľmi pozitívne. Všetky školy sú plne vybavené a okrem toho každá škola má svoj vlastný bar, knižnicu a priestory, kde sa ľudia veľmi radi dennodenne stretávajú, pretože to celé pôsobí veľmi uvoľnene a hlavne príjemné.

rozhovor Dánsko
Zdroj: autorka článku

Taktiež vzťah s učiteľmi je veľmi blízky a nie úplne formálny, no zároveň sa tam všetci dokážeme rešpektovať. Dánsko sa podľa mňa tiež veľmi líši od Slovenska, nakoľko Dáni veľmi dbajú na skupinovú prácu a prax. Praktické projekty, ktoré sú založené na reálnych zadaniach od reálnych firiem, ktoré s nami ako so študentami komunikujú, sú sprevádzané prednáškami/workshopmi, ktoré nám vedia uľahčiť proces celého projektu.

Dánsko rozhovor; Prečo študovať v Dánsku?
Zdroj: autorka článku

Ako si si našla ubytovanie?

Ubytovanie som si našla na Facebooku je tam veľmi veľa skupín ako napríklad Slováci v Dánsku alebo Slováci v Kodani a ľudia si tam vždy snažia vzájomne pomôcť. Takže určite odporúčam sa popridávať do všetkých facebookových skupín, je to veľmi nápomocné! Taktiež je samozrejme aj veľa portálov ako napríklad findroommate.dk alebo boligportal.dk.

Ako by si opísala ich mentalitu, aby sme jej najlepšie porozumeli?

Toto je jedna z najťažších otázok, ale tak primárne sú Dáni veľmi úprimní, dôveryhodní ,ale aj dôverčiví, ale na druhej strane sú takí viac uzavretejší a je ťažšie sa k nim dostať. Samozrejme, že keď sa kohokoľvek hocikde opýtate a budete potrebovať pomoc, tak sú veľmi milí a nepovedia nie, ale čo sa týka kamarátskych/romantických vzťahov, tam je to trošku náročnejšie. To je ale však ich kultúra a má to svoje dôvody si myslím.

rozhovor Dánsko; Prečo študovať v Dánsku?
Zdroj: autorka článku

Aké sú náklady na štúdium a koľko si dokážeš zarobiť v práci?

Náklady sú pomerne vysoké na slovenské pomery, avšak s obyčajným príjmom sa tu stále dá veľmi pekne žiť a taktiež aj ušetriť. Štúdium je zadarmo a ak si z krajiny patriacej do európskej únie a vieš si nájsť v dánsku prácu (minimálne 12 hodín týždenne), tak ti za to, že študuješ ešte aj platia. Mesačne je to príspevok, ktorý je okolo 700-800€. Keďže aj ja som chcela dostávať tento príspevok, tak som si našla popri škole brigádu v ZARE, kde pracujem 15 hodín týždenne. Za mesiac si viem zarobiť okolo tých 800€. Čiže môj mesačný príjem je okolo 1500-1600€.

Keďže bývam v Kodani a vo vlastnom byte s kamarátom, tak ten nájom je vyšší ako keby som bývala v menšom meste alebo na intráku. Mesačné náklady na bývanie sú okolo 700€. Takto mi stále ostane ešte polovica môjho príjmu, z ktorého ešte nejaké náklady idú. Najviac však 300€ mesačne, takže mi stále ešte ostáva nazvyš.

Prečo si myslíš, že je Dánsko vhodná krajina pre život?

Majú skvelý systém čo sa týka podpory študentov alebo taktiež aj podpory nezamestnanosti. Ak človek stratí prácu, zahlási sa na úrad nezamestnanosti a dostáva primárne taký istý príjem ako predtým! Je to o čosi menšie, ale stále si ten človek vie dovoliť ten istý štandard ako predtým a čo je hlavné neskončí na ulici. Taktiež ich mentalita ohľadom bicyklov a ekologického zmýšľania ako takého. Všade bicyklujú a patrí to jednoducho k ich kultúre.

rozhovor Dánsko
Zdroj: autorka článku

Cyklisti majú svoje vlastné semafory a pravidlá a každý byt, školy, jednoducho akékoľvek miesto má vyhradenú garáž na bicykle. Majú systém vracania plechoviek, sklených, ale aj plastových fliaš, a preto to mesto je aj veľmi čisté a odpad sa nepovaľuje na zemi. Každá domácnosť dostáva od štátu také malé zelené koše a kompostovateľné sáčky, ktoré slúžia na bio odpad. Myslím si, že týmito krokmi sú niekoľko rokov popredu oproti Slovensku. Aj preto som si vybrala Dánsko.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: Sandra "Jeenie Weenie" - Tiež s ňou radi lietate na Tiktoku?   

Prečo by si odporučila práve Kodaň?

Pre jej rôznorodosť nakoľko sa tu nachádza najviac medzinárodných ľudí v Dánsku. Pokiaľ človek vie iba anglicky a nie dánsky,  je tu jednoduchšie si nájsť robotu ako v menších miestach. Život je tu teda aj drahší, ale pokiaľ nebudete mať prácu, tak vám menší nájom v menšom meste nepomôže. Kodaň je veľmi rôznorodá a ponúka milión možností. Je tu každý deň čo vidieť.

rozhovor dánsko
Zdroj: autorka článku

Je aj niečo, čo ti na Dánsku prekáža?

Prekáža mi prístup lekárov, ktorí nie vždy berú vážne svojich pacientov. Ale to je asi škandinávska nátura, ktorá sa snaží vybudovať silnú imunitu. Ale to je len môj tip, hahah. K doktorovi sa nemôžem vybrať zo dňa na deň, ale musím mu zavolať a on mi povie, kedy môžem prísť. Doba, kedy sa im dá volať, je zvyčajne medzi 7-9, čo je veľmi nevhodný čas, pokiaľ študujete/pracujete. To sú asi jediné negatívne aspekty, ktoré som za tie dva roky postihla, ak teda nerátam depresívne zimné počasie s veľa dažďom a nedostatku slnka.

Čo by si po svojich skúsenostiach rada preniesla sem na Slovensko?

Jednoznačne školský systém, ktorý by bol zameraný viac na prax a ktorý by lákal ľudí ísť študovať. Zároveň sa mi veľmi páči aj ich ekologické zmýšľanie, ale čo je najhlavnejšie, tak je z veľkej časti mentalita, ktorá im nedovolí sa povyšovať nad iných.

“Nezáleží, či si riaditeľ veľkej spoločnosti alebo predavačka v obchode, na každého sa pozerajú rovnako. Ľudia sa tu neoháňajú titulom a nie je to absolútne o tom kto má viac. Nemajú toľko veľa predsudkov ako Slováci. Ani voči vzdelaniu, ani náboženstvu, výzoru alebo nebodaj sexuálnej orientácii!”

Môj ďalší tip na rozhovor.

Odpovedal vám článok na to, prečo študovať v Dánsku vôbec nemusí byť zlý nápad? Rozmýšľali ste nad niečím podobným aj vy?

-REKLAMA-
Šanga
Šangahttps://plotpoint.sk
Moje meno je Šanga, a venujem sa prevažne rozhovorom. Nakoľko som veľmi otvorený človek, a milujem debaty o zážitkoch či práci, rada objavujem nových ľudí. Som vlastne asi ako každý mladý človek!
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -