streda, 25 novembra, 2020

Vôbec prvá medziplanetárna helikoptéra už smeruje na Mars!

-

Medziplanetárna helikoptéra

NASA urobila veľký pokrok v skúmaní Marsu. Predvčerom bola na červenú planétu vyslaná vôbec prvá medziplanetárna helikoptéra – Ingenuity. Doteraz sa na planétach pohybovali len sondy a rovery s rôznymi poslaniami, no bez toho, aby lietali pomocou vlastných motorov.

medziplanetárna helikoptéra
Zdroj: nasa.com

Rover Perseverance

Ingenuity bude súčasťou hlavného projektu, ktorým je expedícia roveru Perseverance. Jeho úlohou je po pristánií na povrchu hľadať znaky života na Marse a odobrať vzorky z pôdy. So sebou pritom bude v spodnej časti niesť malú helikoptéru. Tá bude v určitom bode cesty roveru vypustená na povrch, kde roztočí svoje rotory a pokúsi sa vzlietnuť. Ak sa Ingenuity podarí dostať z povrchu do atmosféry Marsu, pôjde o prvý človekom zostrojený objekt, ktorý lietal inde ako na Zemi pomocou vlastných motorov. (V roku 1985 sa pri misii Vega v atmosfére Venuše vznášali 2 balóny na skúmanie počasia).

-REKLAMA-

Vedci si od celého projektu sľubujú niečo ako nový level skúmania Marsu – za hranicami dnešných limitovaných možností. Sondy v obežnej dráhe Marsu nie sú schopné zhotoviť kvalitné zábery Marsovského povrchu, ako napríklad stroje na povrchu. Rovery sa síce dokážu hýbať celkom ďaleko, no bez toho, aby vedeli, čo presne sa pred nimi nachádza. Helikoptéra by teda mohla slúžiť ako skaut na širšiu observáciu povrchu či ťažko dostupných miest. A práve tento „skauting“ môže byť mimoriadne užitočný pri prvých ľudských misiách na Marse. Bližším a jednoduchším preskúmaním terénu na mieste uľahčí posádke prácu.

medziplanetárna helikoptéra
Zdroj: astronomy.com

Je tu jeden háčik, atmosféra

Na Zemi sme zvyknutí na to, že aj niekoľko tonové helikoptéry vzlietnu v podstate bez problémov. Také niečo by však momentálne na Marse nebolo vôbec možné. Atmosféra Marsu je 100-krát tenšia ako tá pozemská, a tým pádom je aj oveľa menej hustá. S takýmito parametrami by sa niečo samovoľne z povrchu dvíhalo ťažko. Našťastie, tamojšia gravitácia tvorí len 38% pozemskej, čo je veľmi dobrá správa. Aj s touto pomocou však helikoptéra nebude schopná lietať tak ako by lietala na Zemi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Na tejto planéte pravdepodobne pršia horniny a vietor je rýchlejší ako zvuk!

Preto je helikoptéra od roku 2014 stavaná pre podmienky na Marse. Vybavená bude 2 karbónovými rotormi dlhými 1,2 metra, ktoré sa budú otáčať 10-krát rýchlejšie ako pri letoch na Zemi. Na čerpanie energie do lítiových batérií bude používať solárne panely a na pristávanie 4 „nohy“. Celá helikoptéra pritom bude vážiť len 1,8 kg.

medziplanetárna helikoptéra
Zdroj: en.topcur.ru

Ingenuity sa vydá na možno až 5 veľmi rýchlych letov a každý z nich bude trvať okolo 90 sekúnd, čo je čas, za ktorý sa minie energia. Maximálna dosiahnutá výška by mala byť 5 metrov.

Pristátie roveru Perseverance je plánované na 18. februára 2021. Helikoptéra Ingenuity by následne mala byť vypustená do niekoľkých mesiacov. Predtým treba nájsť vhodný povrch na bezpečné vysadenie Ingenuity, čo bude zložitý proces.

Zdroje: space.com, theverge.com 

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Rozhovor: Kanaďanka Hailey žijúca na Slovensku! Aké sú jej dojmy?

Rozhovor: Kanaďanka Hailey žijúca na Slovensku! Dnes by som vám VEĽMI RADA predstavila Hailey, Kanaďanka žijúca na Slovensku. Musím sa priznať, že má moje obrovské...

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Aktuálne

Zomrel Diego Maradona: Futbalový boh, ktorý sa neštítil hanby!

Zomrel Diego Maradona Futbal. Hra, ktorá definovala mnoho generácií mladých ľudí po celom svete. Práve kvôli tomuto športu sa spojilo mnoho dlhoročných nepriateľov a taktiež...

Grammy Awards 2021: The Weeknd bez jedinej nominácie!

Grammy Awards 2021: The Weeknd si pravdepodobne neodnesie nič! V hudobnom svete sa schyľuje k odovzdávaniu najprestížnejších hudobných ocenení Grammy Awards 2021, ktoré sa opäť...
- Advertisement -