utorok, 2 marca, 2021

Novinka Kia K8: Prémiový sedan ukazuje novú stratégiu!

-

Novinka Kia K8

Kórejská automobilka Kia odhalila v tomto roku nové logo. Zároveň oznámila novú stratégiu smerovania značky. Nový odhalený sedan Kia K8 je prvý rukolapný dôkaz chystaných zmien.

Paradoxne sa tak stalo v Indii. Zaujímavosťou pritom je, že spoločnosť Kia India v súčasnosti nemá vo svojom portfóliu sedan. Existujú iba SUV a tiež MPV. Zdá sa, že pre spoločnosť fungujú dobre, ale vzhľadom na jej plány expanzie, vlajkový sedan by mal prevziať úlohu prémiových nemeckých modelov. Ak navyše dokáže Kia poskytnúť to isté za takmer polovičné náklady, je to na zamyslenie.

-REKLAMA-

Kia K8 sa predstavila v Indii
Zdroj: Kia

Najväčšia predná maska

Spoločnosť BMW vyvolala vír kritiky, keď začala na svoje autá nasadzovať nadrozmerné mriežky. Naštartovala alebo posilnila tak trend. Spoločnosť Kia predstavila K8, ktorý má najväčšiu známu masku chladiča, akú sme kedy videli. Pri pohľade spredu K8 je ešte výraznejšia než Cadenza, ktorá pri svojom debute v roku 2016 posunula dizajnérsky jazyk Kia vpred.

Spoločnosť Kia Motors zverejnila prvé oficiálne obrázky modelu K8, prvého modelu znovuzrodenia značky Kia, ktorý je príkladom jej nového účelu a ambícií do budúcnosti. Prvý sedan s úplne novým logom Kia predstavuje nový smer značky Kia. Úplne nové auto, úplne nové meno. Predstavenie celkom nového modelu K8 je súčasťou prechodu značky Kia a predstavuje prémiový priestor, v ktorom bude pôsobiť nový športový sedan.

Kia K8 má dĺžku vyše 5 metrov
Zdroj: Kia

Nová identita značky

K8 je prvým modelom, ktorý ukazuje novú dizajnovú identitu značky, ako aj súčasné nové logo Kia. K8 bude stavať na obrovskom úspechu modelu K7 a nastolí nové štandardy v prémiovej kvalite. Novinka prichádza ako náhrada za model K7, ktorý je na vybraných trhoch známy ako Cadenza. Je to prvá hmatateľná ukážka nového smerovania značky. Zmeny sa dotkli nielen nového loga, ale hlavne dizajnu. Model K8 tak predstavuje ako úplne prvý sériový model novú identitu značky Kia. Model K8 je moderný inovatívny sedan, ktorý kombinuje športovosť a výkon s progresívnym a elegantným exteriérovým dizajnom. Predné svetlá obsahujú smerové svetlo, ktoré pripomína hviezdu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Ako začať so skateovaním? Rady a tipy, ktoré vám pomôžu!

Od súčasného modelu K7, čo je veľký, takmer päť metrov dlhý sedan, sa novinka výrazne líši. Novo tvarovaná predná maska sa stáva charakteristickým prvkom. Ešte stále má svoj typický prvok tzv. tigrí nos. Teraz však bez olemovania, takže priamo prechádza do plechových častí karosérie. Mriežka s diamantovým motívom je tiež novým riešením. Na opačnom konci, teda v zadnej časti sú koncové diódové svetlá cez celú šírku auta.

Kia K8 – Elegancia, športovosť a dynamika

Uhladený dizajn je decentne športový, čo zdôrazňuje silueta pripomínajúca svojou klesajúcou zadnou časťou skôr fastback než klasické sedany. Kia K8 má športový bočný profil a dynamickú charakterovú líniu po celej dĺžke sedanu. Vybrané prvky podľa našli inšpiráciu z rôznych zdrojov.

„Napríklad sa priamo inšpirujú niektorými z technicky najvyspelejších jácht na svete“, tvrdí Karim Habib, vedúci globálneho designového centra spoločnosti.

Nové označenie podľa Kie zdôrazňuje, že sa auto posúva vyššie a robí krok k prémiovej triede. Výrazné to má byť aj vďaka medzigeneračne predĺženej karosérii na 5 015 mm, pričom predchodca sa zastavil na 4 970 mm. No tiež na doslova luxusnom interiéri. Jeho podobu značka zatiaľ nezverejnila, sľubuje však tú najmodernejšiu techniku. Aj keď momentálne nie sú k dispozícii žiadne interiérové obrázky, očakáva sa, že kabína nebude o nič menej honosná. Predpoklad je, že to bude štvormiestny model.

Nová Kia K8
Zdroj: Kia

Čo bude poháňať model Kia K8

Najnovší model Kia sa začne predávať v priebehu tohto roka. Bližšie informácie tak budú zverejnené s blížiacim sa príchodom na trh. Vtedy sa konečne dozvieme ponuku motorov, kde v prípade predchodcu bola v ponuke aj benzínová V6. Je pravdepodobné, že bude mať benzínový motor s turbom a tiež 8-stupňovú automatickú prevodovku.

V tejto chvíli nie je jasné, či sa K8 stane zároveň náhradou za luxusný sedan K9 (známy tiež ako K900 či Quoris), prípadne za fastback Stinger. Bolo by to prinajmenšom zvláštne, ak by Kia mala v tomto neveľkom segmente takú širokú ponuku. Aj s ohľadom na fakt, že v rámci koncernu Hyundai-Kia je tu ešte rýdzo prémiová značka Genesis.

Výroba K8 sa začne v Južnej Kórei neskôr v roku 2021 a Kia zverejní ďalšie podrobnosti o modeli v nasledujúcich mesiacoch. Nie je jasné, či sa sedan bude v súčasnosti predávať v Spojených štátoch. Začiatkom roku 2021 spoločnosť stiahla modely Cadenza a K900 z amerického trhu ako súčasť zmeny ponuky zameranej na crossovery a SUV.

Ak vás novinka zaujala, možno nepoteší fakt, že značka doteraz neoznámila, či sa bude model K8 predávať aj v Európe. Keďže sa tu neponúkal ani jej predchodca K7/Cadenza, nie je jej príchod na starý kontinent jasný.

Ale ruku na srdce – ako potenciálna náhrada za Optimu by to bolo perfektné riešenie, čo poviete?

Zdroj: Kia

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -