sobota, 16 októbra, 2021

Nová Škoda Fabia sa predstaví tento rok: Bude aj kombi!

-

-REKLAMA-

Nová Škoda Fabia

Nová Škoda Fabia štvrtej generácie – bude či nebude? Ak áno, kedy sa ukáže svetu? Zabudne automobilka na praktickú kombi verziu alebo ju zachová? To boli najčastejšie otázky v poslednom čase, ak prišla reč na malý model značky s okrídleným šípom.

Už koncom roka 2020 sa dostali na verejnosť informácie, že nový malý hatchback príde v roku 2021. Dlho panovali obavy, že „esúvémánia“ pochová aj posledný malý kombík. Vedenie mladoboleslavskej automobilky však po čase potvrdilo, že kombi verzia je v hre. No a potom prišla pre mnohých skvelá správa: Fabia bude aj vo štvrtej generácii s veľkým „batohom“.

Nová Škoda Fabia – Facelift či evolúcia?

-REKLAMA-

Ako bude novinka vyzerať? To zaujíma mnohých asi viac ako fakt, že pod kapotou bude zrejme iba jeden motor – trojvalec s litrovým objemom 1.0 TSI. Samozrejme, vo viacerých výkonových verziách. To, či tam zamieri aj silnejší motor 1,5 TSI, je vzhľadom na základnú časť modelovej ponuky značky Škoda otázne. Nebude chýbať ani plynová CNG verzia 1.0 TGI. Ale celkom určite nečakajte turbodiesel.

Škoda Auto predstavila prvú oficiálnu fotku modelu Fabia
Zdroj: Škoda Auto

Ako bude definitívne vyzerať definitívny dizajn nového modelu Škoda Fabia 2021, nevieme. Hoci sa už objavili fotky prototypov s kamuflážnymi fóliami, aj špionážne video z okolia Mladej Boleslavi, kde sa preháňajú prototypy. Ale tiež prvá oficiálna fotografia bočného profilu nového vozidla, ktoré by mohli jasne napovedať, aký výsledný tvar nakoniec nová Škoda Fabia získa. Auto Škoda tak necháva popustiť uzdu fantázie nezávislým grafikom, ktorí sa zvyknú so svojimi rendermi pomerne dobre trafiť do výsledného tvaru nových modelov.

-REKLAMA-

Škoda Fabia 2021 bude stáť na novej platforme
Zdroj: Kleber Silva

Grafici sa pustili do práce

Známy grafik Kleber Silva ponúkol svoje predstavy v podobe grafických ilustrácií ešte v minulom roku. Skombinoval pri tom dizajnové prvky modelov Scala a Octavia do finálneho vzhľadu. Ten by mal podľa neho reflektovať súčasný dizajnový smer českej automobilky a ukázať na novú generáciu malého českého hatchbacku.

Nová Škoda Fabia ako to predpokladá Kleber Silva
Zdroj: Kleber Silva

Druhá ponuka je od bývalého študenta Stredného odborného učilišťa Škoda Auto, ktorý na Instagrame vystupuje pod prezývkou milancu_design. Počas svojich študentských rokov spolupracoval na jedinečných konceptoch Sunroq a Mountiaq. Takže o dizajnovom jazyku automobilky vie veľa. Tento grafik pracoval s aktuálnym modelovým portfóliom automobilky.

Škoda Fabia 2021 podľa predstáv grafika
Zdroj: milancu_design

Napríklad nová predná časť vozidla sa inšpiruje modelom Škoda Enyaq iV. Na svojom profile uvádza aj zmeny, ktoré urobil na aute:

„Hlavnou zmenou je celkom nový tvar zadnej časti novej Fabie, kde dominujú nové zadné svetlá. Teraz zasahujú aj do 5 dverí, ktoré tak môžu byť širšie. Svetlá sú Full LED a majú dynamické smerovky. Nová zadná časť dostala aj nový nárazník, inšpirovaný je modelom Scala”.

Takto má pravdepodobne vyzerať tohtoročná novinka značky Škoda
Zdroj: milancu_design

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nový Volkswagen Golf 8 TCR, bude takto vyzerať?

O technike modelu Škoda Fabia sa už vie viac

To, čo nevieme o dizajne a výslednom vzhľade, vieme naopak o technike. Hoci to tak na prvý pohľad môže vyzerať, naozaj to nebude iba facelift. Nová platforma totiž bude napriek menšej celkovej výške auta znamenať viac priestoru v interiéri, hlavne na šírku a tiež väčší rozchod kolies, čo sa prejaví na väčšej stabilite auta hlavne v zákrutách.

Nevýhoda doterajšej generácie je preč

Nová Škoda Fabia sa v novej generácii konečne zbaví architektúry PQ 26 a dostane novú modulárnu platformu MQB A0. Na nej sú už postavení súrodenci z koncernu: Audi A1, SEAT Ibiza, VW Polo a pozoruhodne aj dvojica Škoda Scala a Škoda Kamiq (s predĺženým rázvorom osí kolies).

S využitím modulárnej platformy MQB-A0 koncernu Volkswagen vyrástla nová ŠKODA FABIA v porovnaní s predchádzajúcou generáciou vo všetkých smeroch. Napríklad objem batožinového priestoru, ktorý patrí k prednostiam súčasnej generácie modelu, sa zväčšil o ďalších 50 litrov. Vďaka pevnejšej tuhosti karosérie umožňuje platforma MQB-A0 tiež vylepšenia v oblasti pasívnej bezpečnosti, a rovnako tak ponúka širokú škálu moderných asistenčných systémov, ktoré boli doteraz dostupné len pre vozidlá vyššej triedy.

Čakalo sa, že pre tlak na emisie pribudne aj nejaká forma hybridného pohonu. Možno maximálne vo forme mild-hybridu. Ktovie, či sa ho nakoniec dočkáme, vzhľadom na výslednú cenu auta.

Postupne očakávame ďalšie informácii o aute, ktoré má na slovenskom (a hlavne domácom českom) trhu významné postavenie a je veľmi obľúbené. Kedy príde nová Škoda Fabia 2021 konečne na trh? Nuž, vraj sa predstaví najskôr v polovici roka 2021. Do predaja ale má prísť neskôr. Má to byť však ešte v roku 2021, niekedy pred jeho záverom.

Zdroj: garaz.cz, auto.cz, skoda-auto.com

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img