nedeľa, 24 januára, 2021

Na rapovej scéne máme novú výzvu – No Tune Challenge! V čom spočíva?

-

Čo je to “No Tune Challenge” od Kingpina?

Ešte prednedávnom slovenský YouTube zaplavovali horúce riadky Hot16bars Challenge, z ktorého sa neskôr vyvinul aj DJ-ský “Scratch Challenge”, no po oboch výzvach už ostalo len ticho. Aj by sme si mohli myslieť, že sa nejaké nové nominácie dlhšiu dobu neobjavia, ale opak je pravdou a na svete je nový “No Tune Challenge”! S touto výzvou prichádza beatmaker, producent a rapper Kingpin Coast Cereal. Zaujímavosťou je, že táto výzva môže pomôcť poodhaliť, kto by pravdepodobne zvukovo obstál aj bez bežne využívaných technológií hudobného sveta. Ukáže nám výzva hudobné skills našich MC’s?

Ďalej nominujem @_matej_straka @separ__dms @dokkeytino . CMON GUYS.

Pravidlá Výzvy

-REKLAMA-

No Tune Challenge má jednoduché pravidlá, ktoré v podstate poznáme z Hot16bars Challenge s tým rozdielom, že hudobný podklad je dopredu danný.

  • 16 riadkov (16 bars)
  • Jeden Beat
  • Žiadny AutoTune
  • 5 dní na splnenie výzvy

No Tune Challenge Beat – Camp Lo Luchini aka This Is It Instrumental 1996

Kingpin Coast Cereal -“Aby ste pochopili, čo je No Tune Challenge, bude to vlastne 16 barov bez autotune a bez nejakých umelých editov. Chcem si strašne pozrieť, respektíve som zvedavý na mladú školu, ako sa s tým popasuje, keď dostanú výzvu.”

Bude No Tune Challenge Hot?

Uvidíme, ako sa výzva uchytí a akým spôsobom sa bude vyvíjať. No Tune Challenge je v podstate výzvou pre predstaviteľov “novej školy”, kedže starí páni ako Separ, Strapo, Kali, Majk Spirit a H16, Rytmus, Ektor a mnoho ďalších z týchto končín pochádza.

No Tune Challenge
Zdroj: hiphopstage.cz

Čo sa newschoolerov týka, tak je dosť pravdepodobné, že sa mnohí vôbec nezapoja. Predsa len, ak by chceli robiť “BoomBap”, tak ho robia a keď nechcú, nemusia nič dokazovať. Otázkou tiež ostáva to, prečo by sa niekto zbytočne vydával mimo pole jeho pôsobnosti.

No Tune Challenge
Zdroj: banger.cz

Pri Hot16bars Challenge bolo jasné, že si interpret môže zvoliť štýl, aký sa mu len zachce, a práve to nám ukázalo peknú rozmanitosť a nastavenie pravidla o jedinom oldschoolovom beate na atraktivite veľmi nepridáva. Na druhú stranu možno budeme môcť opäť počuť “legendy”, ako napríklad Gramo Rokkaz. Ďalšie týždne nám odhalia viac a možno nám ponúknu mnoho zaujímavých projektov. Nechajme sa teda prekvapiť. 🙂

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Slovenská rapová scéna sa zapája do Hot16bars Challenge - čo to je?

AutoTune

Autotune je bezpochyby nástroj pridáva na počúvateľnosti všetkých dnešných skladieb.  Častokrát pomáha napríklad aj Beyoncé, Katty Perry a ostatným svetovým interpretom, kedže slúži ako korekcia na úpravu zvuku/hlasu. Ak by neexistoval autotune, pravdepodobne by sme nepoznali mená, akými sú napríklad dnes Drake, Travis Scott alebo Future a Post Malone.

Pozor, že to neznamená, že interpreti nemusia vedieť spievať! 

V týchto videách si môžete pozrieť rozdiely a rozsah toho, ako až môže autotune dopomôcť dotvoriť hudobné dielo. Je to rozhodne skvelý vynález a ak sa dobre používa, tak je to veľmi šikovný spolupracovník.

Druhé video je výlučne pre pobavenie, autotune je magická vec a môžeme byť radi, že ho máme.

Čo hovoríte na nový No Tune Challenge od Kingpina vy? Myslíte, že sa uchytí ako nedávny trend Hot16Challenge?

Zdroj: YouTube, Instagram

-REKLAMA-
Avatar
Santiago Martins da Silvahttp://plotpoint.sk
Hudba je úžasná vec a pozadie tohto sveta je dosť fascinujúce. Ak by som neveril v to, že môžem článkami na tomto webe povedať niečo zaujímavé, tak to nerobím.
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -