štvrtok, 6 mája, 2021

Do boja s klimatickou krízou sa pridáva aj Netflix! Aké sú jeho plány?

-

Netflix ako zdroj zábavy

Keď sa povie Netflix, predstavíme si seriály ako sú Money Heist, The Crown či The Queen’s Gambit. Jednoducho je to náš zdroj zábavy a odpočinku. Poznáte to, sledujeme seriál či film s takým zápalom, že zabúdame na všetko naokolo. Za posledný chaotický rok nám táto platforma poskytla dlhé hodiny zábavy pri sledovaní jej tvorby. Netflix dokonca patrí medzi tie šťastné spoločnosti, ktorým sa za posledný rok aj darilo a výrazne mu stúpla sledovanosť. Čo si však my ako diváci neuvedomujeme, si uvedomili samotní zakladatelia – čo sa skrýva za nevinnou zábavou sledovania seriálu a aké má Netflix plány?

The Crown
Zdroj: world.wng.org

Všetko má svoju cenu

-REKLAMA-

Iba za posledný rok táto zábavná platforma vyprodukovala viac ako 1,1 miliónov ton oxidu uhličitého. Pre porovnanie taký istý objem vyprodukuje 125 tisíc domácností v USA. Najväčšie množstvo uhlíkovej stopy vzniká práve pri “trhákoch” ako je napríklad seriál The Crown, ktorý pozerá státisíce divákov po celom svete. Táto uhlíková stopa zahŕňa napríklad stavbu kulís či dopravu celého štábu na miesto natáčania, nenachádza sa v nej napríklad dátový prenos tejto platformy. Netflix si však plne uvedomuje svoje postavenie, a preto sa zaviazal do roku 2022 dosiahnuť nulovú uhlíkovú stopu (teda uhlíkovú neutralitu). Je tak dokonca prvou zábavnou platformou, ktorá si takýto záväzok dala. Aj preto chce Netflix takto inšpirovať i iné spoločnosti ako sú napríklad BBC či Walt Disney. 

Ako na to?

Ako chce teda tento ambiciózny záväzok Netflix splniť? Stratégiu udržateľnosti pre Netflix pripravila skupina odborníkov, medzi ktorými bola aj Christiana Figueres, ktorá spolupracovala na vývoji Parížskej dohody. Plán dosiahnutia uhlíkovej neutrality je teda rozdelený do 3 oblastí. Prvou je znižovanie emisií v súlade s Parížskou dohodou, tzn. využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Za druhé bude Netflix investovať do projektov, ktoré zabraňujú oxidu uhličitému vstupu do atmosféry ako sú napríklad tropické pralesy. A po tretie bude Netflix investovať do kritických a ohrozených ekosystémov, do uzdravovania pôdy či trávnatých porastov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tipy: Aké filmy a seriály si pozrieť na oslavu sviatku Deň Zeme!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Duchovný guru Osho: Čo by si o ňom mal určite vedieť?

V praxi to znamená, že pri preprave štábu budú používané elektromobily, obmedzí sa cestovanie lietadlom, spolupracovať na novej tvorbe budú lokálni zamestnanci a oveľa viac tvorby má vznikať virtuálne v štúdiu.

-REKLAMA-

Netflix znečistenie
Zdroj: wired.co.uk

Netflix ako inšpirácia

Nielen ja sa teším, že Netflix podniká kroky k našej lepšej a zdravšej budúcnosti, ale určite aj 160 miliónov ľudí, ktorí si podľa štatistiky pustilo aspoň 1 film alebo seriál s tematikou udržateľnosti. I to je dôkazom toho, že impulz o udržateľnosti a lepšiemu životnému prostrediu vychádza od nás. Netflix sa tak pridáva k obrovským technologickým spoločnostiam ako je Amazon či Microsoft, ktoré si stanovili veľmi ambiciózne klimatické ciele.

Čo hovoríš na rozhodnutie Netflixu? 

Zdroje: forbes.cz, e15.cz
Zdroj ilustračného obrázka: spravy.info

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img