Michael Jackson nás opustil pred 12 rokmi: Tu je život kráľa popu v číslach!

-

Novinky

Michael Jackson nás pred 12 rokmi opustil

Tento piatok patrí kráľovi popu, Michael Jackson nás nečakane opustil už pred 12 rokmi. Kráľ popu sa diamantovými písmenami zapísal do knihy hudobnej histórie, v ktorej bude už do jej konca. Nové tanečné pohyby, kombinácia hudobných žánrov, jedinečný vokál či charizma a skromnosť. To všetko, spolu s kontroverznou minulosťou, tvorilo rodáka z Gary v Indiane. Takto vyzerá jeho stručná kariéra v číslach.

Michael Jackson a jeho kariéra v číslach (1/2)

29 – Jackson sa narodil 29. 8. 1958 v Gary neďaleko Chicaga ako ôsme z desiatich detí Katherine a Josepha Waltera Jacksonových.

1964 – S bratom Marlonom sa pridali do Jackson Brothers, kde s bratmi hrali na tamburíne a perkusiách a spievali. Neskôr sa skupina premenovala na o niečo známejšiu The Jackson 5.

– Počet týždňov, počas ktorých si skladba I Want You Back držala prvú pozíciu v hitparáde Billboard Hot 100. Stalo sa tak na začiatku roka 1970. Michael sa začal meniť z detského zabávača na idola teenagerov.

20 miliónov – Počet predaných kópií prvého sólového albumu speváka s názvom Off The Wall. Producent si týmto počinom zo seba mohol odlepiť nálepku mládežníckeho umelca a prelepiť ju komplexným umelcom. Fenomenálny album plný funku, disca či R&B obsahuje prvé hity ako Rock With You či Don’t Stop ‚Til You Get Enough.

81-83 – Roky, počas ktorých spevák spolupracoval s frontmanom skupiny Queen, Freddiem Mercurym. Pracovali na nahrávkach, ktoré sa mali dostať na album duetov, avšak ich priateľstvo časom ochladlo. Môže za to najmä fakt, že sa na seba vzájomne nahnevali. Freddie bol rozčarovaný z toho, že si kráľ popu raz doviedol do štúdia lamu a Jacksona zas nepotešilo užívanie drog rodáka z Tanzánie. Piesne State Of Shock a There Must Be More To Life Than This sú voľne dostupné, druhá z nich je na prvom sólovom albume Mercuryho. Tú prvú tieto hviezdy kvôli nedostatku času nakoniec nenahrali, úlohy sa zhostili Mick Jagger s Jacksonom a jeho bratmi.

37 – Toľko týždňov bol album Thrillier na vrchole rebríčka Billboard Top 200. Ide o jeden z najlepšie hodnotených a najpredávanejších albumov všetkých čias.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Husľový virtuóz Dalibor Karvay - Slovák vo svete klasiky

Michael Jackson a jeho kariéra v číslach (2/2)

11 – V marci 1988 si Jackson postavil Neverland Ranch neďaleko Kalifornie. 17-miliónový domov speváka zahŕňa kolotoč a rôzne cirkusové atrakcie spolu s kinom a zoologickou záhradou. V tej dobe tanečník zamestnával 40 osôb, ktoré stredisko, rozprestierajúce sa na 11 kilometroch štvorcových, strážili.

3 500 000 – Počet ľudí v rámci 70 koncertov turné k albumu Dangerous. To zavítalo aj do Viedne či Bukurešti a zarobených 100 miliónov dolárov putovalo do Heal The World Foundation, organizácie speváka. Zaujímavosťou je, že vysielacie práva na turné získalo americké HBO za rekordných 20 miliónov.

13 – 13-ročný Jordan Chandler v auguste 1993 obvinil Jacksona zo sexuálneho zneužívania. Tínedžer povedal, že bol zapojený do bozkávania, masturbácie či orálneho sexu. Spevákovi polícia doma našla knihy s obnaženými mladistvými a Chandler dokonca opisoval polícii Jacksonove genitálie. Po následnej prehliadke však nedošlo k potvrdeniu týchto aktov a rodina mladého chlapca obdržala 23 miliónov dolárov.

30 – Toľko miliónov stálo speváka nahrať jeho desiaty sólový album, Invincible. Ten vyšiel na sviatok duchov, Halloween, v roku 2001. Ide o posledný projekt, ktorý vydal, kým žil.

2:26 pm – 25. júna 2009, menej než tri týždne pred londýnskom štartom turné This Is It, spevák umiera. Šokujúca správa obletela celý svet, ktorý sa okamžite zastavil. Spevákovi sa údajne zastavil dych a nepodarilo sa ho oživiť ani napriek rýchlemu príchodu záchrannej služby.

Pre viac noviniek zo sveta hudby klikaj sem!

Zdroje: youtube.com, wikipedia.org
Zdroj titulného obrázku: Pixabay/ivabalk

Ďalšie novinky

Populárne