Kniha vs Film – Červená ako rubín
V predchádzajúcom článku sme rozoberali film After a porovnali jeho knižnú a filmovú verziu. Dnes by som na to chcela nadviazať a pozrieť sa na knižku Červená ako rubín. Film sme mali možnosť vidieť už niekoľko rokov dozadu, zatiaľ čo kniha vyšla v slovenskom jazyku len tento rok. Poďme sa teda spoločne pozrieť na porovnanie Kniha vs Film – Červená ako rubín.
Červená ako rubín – kniha
Anotácia: Mať rodinu s kopou tajomstiev nie je pre šestnásťročnú Gwendolyn vždy jednoduché. Jedného dňa sa z ničoho nič ocitne na dobre známej londýnskej ulici – lenže na prahu minulého storočia! Vtedy pochopí, že tým najväčším rodinným tajomstvom je práve ona sama. Zároveň si však musí uvedomiť, že pri skákaní v čase by bolo lepšie sa nezaľúbiť – lebo to veci ešte väčšmi skomplikuje…
Obľúbená autorka Kerstin Gierová vo svojej úspešnej trilógii oživila najkrajší cit na svete! Napätie, smiech i trápenie – to všetko nájdete v príbehu Gideona a Gwen, ktorí svojou láskou prekračujú hranice času.
Autorka: Kerstin Gier
Vydavateľstvo: CooBoo
Červená ako rubín – Kniha
Knižka sa ku mne dostala najmä vďaka vydavateľstvu Albatros Media, ktoré nám ju zaslalo v rámci spolupráce, za čo veľmi pekne ďakujeme. Ja osobne som po nej pokukovala už dlhšiu dobu, ale nikdy som sa neodvážila siahnuť po nej, keďže som už videla film. No nakoniec sa ku mne knižka Červená ako rubín predsa len dostala, tak sa na ňu poďme spolu pozrieť. Pokiaľ nemáte absolútne žiadne poňatie, o čom je táto séria, v rýchlosti to pre vás zhrniem.
V Gwendolyninej rodine už storočia putuje cestovateľský gén, vďaka ktorému sa dá cestovať v čase. Celý život je Gwenina sestrenica Charlotte pripravovaná, že tento vzácny gén zdedila práve ona. Chodila na hodiny šermu, spevu, obrany, dejepisu a podobných vecí, aby sa v minulosti vedela správať čo najnenápadnejšie. Nikomu ani nenapadlo, že Charlotte nie je tá, kto zdedil tento gén.
Kniha sama o sebe bola skvelá. Všetko bolo podrobne opísané, vysvetlené a dej bol naozaj pochopiteľný. Príbeh bol vyrozprávaný z pohľadu Gwendolyn, takže sme sa mohli zoznámiť s jej pocitmi a myšlienkami, čo nám film nikdy nedokáže predať. Preto som veľmi rada, že som mala taktiež možnosť prečítať si knihu Červená ako rubín.
Červená ako rubín – Film
Keď som sa rozhodla napísať tento článok, najviac som sa tešila na to, že si budem môcť opäť pozrieť tento film. Naozaj patrí medzi moje najobľúbenejšie a Jannis Niewöhner, ktorý hral Gideona je jedným z dôvodov. Film Červená ako rubín (názov filmu je Rubínovo červená, takže sa nezhoduje presne s názvom knihy) je podľa mňa spracovaný výborne. Vydaný bol v roku 2013, pričom kniha sa k nám v slovenskom jazyku dostala len tento rok. Preto je možné, že väčšina ľudí už film videla, a preto nechce siahnuť po knihe. Tak sa teda poďme pozrieť, čo sa oplatí viac – Kniha vs Film, Červená ako rubín.
Kniha vs film – Červená ako rubín: Porovnanie
Sama neverím, že idem tieto riadky písať, no za mňa jednoznačne vyhral film. Aj kniha, aj film boli skvelé, no film mal oveľa lepší dej, film obsahoval viac scén, ktorých sme sa v knihe ani nedočkali (hodnotím len prvý film a prvú knihu), čo ma osobne veľmi sklamalo. Ako som už spomenula, film Červená ako rubín mám veľmi rada, a preto som mala od knihy veľké očakávania.
Vždy býva kniha tá, ktorá nám poskytne viac informácií, lepšiu dejovú líniu, lepšie prepracovanie pocitov… no tentokrát sa to nestalo. Možno ak by som nečakala od knihy niečo viac ako nám dal film, vedela by som si ju užiť viac. Ale tým netvrdím, že kniha nebola dobrá, len jej chýbala tá iskra, ktorú mal film.
Kniha vs film – Červená ako rubín? Pokiaľ chcete plnohodnotný zážitok, jednoznačne (neverím, že to hovorím) siahnite po filme.
Zdroj: Albatros Media a.s.
Zdroj titulného obrázku: Concorde Filmverleih