Kapsulový šatník – Ako na to?
Šetrí čas, peniaze a prírodu. Presne takto by sa dal charakterizovať kapsulový šatník. Má však aj mnoho iných výhod. Kde však vznikol, aký je jeho význam a ako má taký kapsulový šatník vyzerať? Odpovede na všetky tieto otázky sa dozviete po prečítaní článku.
Ušetrený čas
Pojem „kapsulový šatník“ sa spopularizoval v 70. rokoch minulého storočia a hlavnou príčinou bola majiteľka londýnskeho butiku Susie Faux. I keď tento termín nevymyslela ona sama, bola to práve ona, ktorá podnietila tisícky žien, aby kupovali nadčasové kúsky oblečenia, ktoré im vydržia viac sezón a dajú sa jednoducho kombinovať. Ďalšou ženou, ktorá uviedla tento termín do povedomia ľudí, bola návrhárka Donna Karan (preslávila sa najmä so svojou značkou DKNY), ktorá prišla na trh so svojou kolekciou „7 jednoduchých kúskov“, ktoré boli navrhnuté práve pre pracujúce ženy, ktoré nemajú toľko času tráviť hodiny pred preplnenou skriňou. To je odpoveď i pre vás – ak nikdy neviete čo na seba, kapsulový šatník je odpoveďou!
Nielen pre ženy
Ako teda kapsulový šatník vyzerá? Presná schéma neexistuje, keďže každý máme veľmi individuálny vkus, avšak existuje, nazvime ho „algoritmus“, na základe ktorého vieme svoj kapsulový šatník vytvoriť. Základné pravidlá pozostávajú z výberu farieb, ktoré sa hodia ku všetkému, napríklad béžová, biela, čierna, tmavomodrá. Šatník by mal obsahovať základné kúsky, ktoré využijeme vždy a všade, napríklad tričko s krátkym rukávom, rifle, kožená bunda, sukňa, lodičky, tenisky, opasok. Čo je však veľmi podstatné, nemali by sme mať veľké množstvo oblečenia. Ide hlavne o to vybrať si kvalitnejšie veci, ktoré budeme nosiť dlhodobo a zároveň vieme, že ich využijeme a budeme sa v nich cítiť pohodlne. Ďalšou podstatnou vecou je nekupovať oblečenie, ktoré je až príliš nápadné tomu, ktoré už v skrini máme, napríklad 1 béžový sveter a 1 biely sveter podobného strihu.
Dôležité je kúsky navzájom kombinovať, preto je podstatné vyberať si klasické vzory a strihy. Takto zabránime tomu, že jednotlivé kúsky nebudú k sebe pasovať. A keď si myslíte, že takýto šatník je vhodný iba pre ženy, mýlite sa. Na mužský šatník patria úplne rovnaké pravidlá. Mali by sa v ňom nachádzať kúsky ako oblek, sveter, džínsy, slnečné okuliare, sako či tenisky. Jednoducho by sme mali mať z každého druhu oblečenia iba zopár kúskov, to platí pri nohaviciach, šatách, tričkách, ale rovnako i pri topánkach a doplnkov. Mnohí sa zhodujú, že celkový „ideálny“ počet týchto kúskoch by mal byť 33.
V móde čoraz viac
Nielen kúsky, ktoré kapsulový šatník obsahuje, sú stále v móde, ale najmä idea jeho udržateľnosti sa dostáva do popredia čoraz viac. Všetci predsa vieme, aký je fast fashion biznis a čo všetko sa za ním skrýva (aspoň v to dúfam). A práve preto je dôležité myslieť a konať udržateľne. A môžeme začať i tak, že budeme nosiť oblečenie, ktoré naozaj využijeme, nebudeme ho zbytočne vyhadzovať a bezhlavo nakupovať vtedy, keď na to máme náladu a vytvoríme si vo svojej skrini priestor, na ktorý môžeme byť hrdí z ekologického, etického, ekonomického i estetického hľadiska (wow, práve som vytvorila pravidlo 4 E!). Poďakuje sa vám príroda i vaša peňaženka.
Nadčasové a pohodlné
Asi každý z nás zažil situáciu, kedy sme frustrovaní stáli pred skriňou s tým, že predsa nemáme čo na seba! A bolo tomu tak i napriek tomu, že haldy vecí sa na nás zo skrine doslova sypali. Kapsulový šatník však obsahuje kúsky, ktoré budú „in“ i o pár rokov, práve preto sú tak ľahko kombinovateľné. Zároveň sa v nich vždy budeme cítiť dobre, pretože nám padnú a nosíme ich opakovane a často, takže sa v nich dokážeme cítiť komfortne. A rána už možno nebudú také uponáhľané, keď budeme vždy vedieť, čo si ráno oblečieme.
Tak čo? Vyskúšaš kapsulový šatník i ty?
Zdroj: wikipedia.org
Zdroj titulného obrázka: Pixabay/sdnet01