piatok, 27 novembra, 2020

Herec Shia LaBeouf: Ani slávni ľudia to nemajú v živote jednoduché

-

Herec Shia LaBeouf a jeho zložité detstvo

Herec Shia LaBeouf to v detstve nemal jednoduché, prešiel si rozvodom svojich rodičov a vyrastal v chudobe so svojím bláznivým otcom, s ktorým mal veľmi špecifický vzťah. Jeho otec Jeffrey LaBeouf bol vojak, rodeo klaun, motorkár, básnik a maliar. Bol tiež narkoman a obchodník s marihuanou. V istom čase pracoval pre svojho 12-ročného syna. Shia svojich rodičov popísal ako divných hipsteroch, no zároveň dodal, že ich miluje a oni milujú jeho.

Shia mal odjakživa talent, ktorý sa začínal prejavovať už v jeho 10 rokoch, keď začal vystupovať ako komik v klube v LA. Tam si ho vraj aj všimla jeho agentka, vďaka ktorej získal prvé herecké role v snímkach ako Breakfast with Einstein alebo The X-Files. Následne prišla ponuka do seriálu Even Stevens.

Keď žil v moteli so svojím otcom, v čase, keď natáčal Even Stevens, ho môžeme vidieť aj v jeho biografickom filme Honey Boy. Už v tom čase bol mladý herec živiteľom rodiny, keď platil nájom za seba i otca. Za rolu mladého tínedžera bol platený 800 dolármi týždenne.

-REKLAMA-

 

Shia LaBeouf Even Stevens
Zdroj: eonline.com

Prvé veľké herecké role

Herec si prešiel dlhou cestou od svojho detstva v Los Angeles. Po nástupe do role mladého tínedžera v Even Stevens na Disney Channel sa hviezda plynulo presunula do filmovej kariéry a hrala v trhákoch, ako sú napríklad Transformers, I Robot či Eagle Eye.

Shia LaBeouf I robot
Zdroj: imdb.com

V neskorších rokoch sa ujal náročnejších umeleckých rolí, napríklad Nymphomanic alebo The Peanut Butter Falcon. Potom sa začal venovať vedľajšej činnosti experimentálneho umelca. Shia má za sebou niekoľko zvláštnych a kontroverzných činov, ktoré ak by neboli zdokumentované, tak by zdejme nikto neveril, že sa naozaj udiali.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  TIP na film: Pianista | Emotívny zážitok, ktorý pravdivo odhaľuje muky vojny

Problémy s alkoholom

Herec mal časté problémy so zákonom, za ktorými bol väčšinou alkohol. Medzi jeho najvážnejšie prehrešky patrila autonehoda v roku 2008, keď jazdil pod vplyvom alkoholu. 22-ročný herec utrpel poranenie ľavej ruky, zranenie kolena a ľahkého poranenia hlavy. V aute sa ako spolujazdkyňa nachádzala aj jeho filmová kolegyňa Isabel Lucas z filmu Transformers 2, ktorá z nehody vyviazla takmer bez zranení.

Shia LaBeouf nehoda
Zdroj: accessonline.com

Herec Shia LaBeouf ako plagiátor

LaBeoufov krátky film HowardCantour.com mal premiéru na filmovom festivale v Cannes v máji 2012. Až keď ho 16. decembra 2013 zverejnili online, diváci si začali všímať, že film bol takmer presnou adaptáciou grafického románu Daniela Clowesa. Ten je známy predovšetkým vďaka filmu Ghost World. Shia sa napokon ospravedlnil a dodal, že sa len nechal inšpirovať.

I Am Not Famous Anymore

LaBeouf tweetoval „I AM NOT FAMOUS ANYMORE“ každý deň od 13. januára až do 9. februára. V deň premiéry filmu Nympfomaniac dňa 10. februára 2014 sa objavil s taškou na hlave, na ktorej je napísané I am not famous anymore (Už nie som slávny). Jeden z fotografov na neho zakričal: „Urobíme ťa slávnym, aké je tvoje meno?“

Shia LaBeouf is not famous anymore
Zdroj: sickchirpse.com

#IAMSORRY

11. decembra 2014 urobil ďalší svoj zvláštny umelecký počin s názvom #iamsorry. Konalo sa to v uliciach Los Angeles v malom zavretom obchode. Sadol si do malej miestnosti s taškou na hlave, na ktorej bol nápis Im not famous anymore a nechal sa konfrontovať fanúšikmi. Tí stáli v radoch a čakali, kým im bude umožnené, aby strávili sami čas len so slávnym hercom. Podľa svedectiev mnohých zúčastnených bol tento zážitok veľmi silný a emotívny. Shia sa viackrát vyjadril, aké zložité je byť slávnym. Taktiež sa sťažoval, že ho prenasledujú novinári a všetci ho vnímajú ako objekt.

Naháňal bezdomovca a bol zatknutý na predstavení Cabaret

V roku 2014 stihol vyparádiť ešte niečo. Po prílete z Írska do New Yorku si to zamieril rovno do baru, kde pil whisky a pozeral Majstrovstvá sveta vo futbale. Išiel von na cigaretu a tam bol bezdomovec, náhodná okoloidúca ich odfotila, čo bezdomovca vyľakalo a začal utekať. Nato reagoval herec, ktorý bežal za ním, aby ho upokojil. Vonku stretol neznámeho chlapa, ktorý ho pozval na predstavenie Cabaret.

Shia LaBeouf naháňa bezdomovca
Zdroj: tmz.cm

Tam podľa svedkov fajčil, kŕmil staršiu ženu jahodami a pleskol po zadku hviezdu vystúpenia Allana Cumminga. Na to za ním prišiel ochrankár, ktorý mu povedal, že vonku je ďalšia párty, odišiel von a tam ho čakali policajti, ktorí ho odviedli. Tento príbeh vtipne vyrozprával u Jimmyho Kimmela.

Legendárne motivačné video, ktoré sa stalo nekonečným zdrojom memes, presne to bol vraj zámer. V máji 2015 spolu so študentmi umenia v Central St. Martins nakrúca LaBeouf pred zeleným plátnom 30 minút zdanlivo improvizačného hrania. Tento konkrétny segment priniesol sériu vlastných mémov a jeho drsné milostné herectvo zabralo internet.

Protest proti Trumpovi

Ako jedna z mála celebrít v roku 2017 otvorene kritizoval Donalda Trumpa. Shia spustil protest proti Trumpovi s názvom he will not divide us (on nás nerozdelí). Predstavenie sa začalo v deň inaugurácie Trumpa.  Prvýkrát bola kamera inštalovaná v Múzeu pohyblivého obrazu v New Yorku, kde boli návštevníci vyzvaní, aby opakovali slová „On nás nerozdelí“ do kamery s priamym prenosom pripevnenej na vonkajšej stene.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Není čas zemřít opět mění datum! Kdy bude premiéra?

Ak ste počuli niečo o „he will not divide us“, tak ste pravdepodobne počuli, že LaBeouf bol týždeň po spustení uväznený zato, že sa dostal do potýčky s jedným z Trumpových fanúšikov. Možno ste videli video z hádky (mal ich niekoľko), ktorá zjavne viedla k zatknutiu. Muž žiadal o selfie, ale potom povedal: „Hitler neurobil nič zlé.“ LaBeouf ho strčil a odišiel. O pár minút prišla polícia a herca zatkla.

protest
Zdroj: bbc.com

Herec Shia LaBeouf a jeho dokumentárna tvorba

Za zmienku taktiež stojí jeho dokumentárna tvorba,  ako napríklad #TAKEMEANYWHERE (2018), projekt v ktorom sa nechal fanúšikmi odviesť kamkoľvek a stráviť s nimi nejaký čas. Alebo napríklad projekt #ELEVATE (2016), v ktorom strávil 24 hodín vo výťahu, kam za ním prišli nič netušiaci ľudia, ktorí s ním mohli komunikovať tvárou v tvár. Veľmi populárny bol taktiež dokument #ALLMYMOVIES (2015), v ktorom herec pozval svojich fanúšikov do kina, kde sledoval všetky svoje filmy, zatiaľ čo kamera snímala jeho reakcie.   

Shia LaBeouf dokument
Zdroj: palmspringslife.com/shia-labeouf

Film o jeho otcovi

Herec v roku 2017 absolvoval liečenie, kde mu bola taktiež diagnostikovaná post traumatická porucha z detstva spôsobená jeho otcom. Na liečení napísal scenár k svojmu biografickému filmu Honey Boy, ktorý je zameraný na vzťah so svojím otcom. Vo filme si zahral svojho otca Jeffryho. Honey boy je snímok, ktorý zobrazuje hercov život v časoch, keď natáčal seriál Even Stevens a býval so svojím otcom v moteli. Zároveň zobrazuje liečenie, ktoré absolvoval v roku 2017 a odpustenie svojmu otcovi.

Shia LaBeouf Honey Boy
Zdroj: esquire.com

Herecká škola pre každého zadarmo

V roku 2018 otvoril svoju divadelnú školu, ktorá je zadarmo a každý je vítaný. Svoju školu predstavil na Twitteri prostredníctvom videa, na ktorom povedal:

Spúšťam hereckú školu, nemusíš byť herec, nemusíš ani chcieť byť hercom, ale musíš mať príbeh, ktorý budeš ochotný zdieľať. Všetko, čo od teba chcem, je, aby si sa ukázal a ostal aspoň 1 hodinu a ak sa ti to nebude páčiť odíď, ak sa ti to bude páčiť, tak som tu ďalšiu sobotu o 9 dopoludnia s každým, kto sa tu ukáže. Snažím sa zmeniť svet, ak aj ty, tak poďme do toho.

Shia LaBeouf je na dobrej ceste

Áno, všetko tomu nasvedčuje. V roku 2019 natočil krásny film The Peanut Butter Falcon a v súčasnosti taktiež udržiava dobrý vzťah so svojím otcom.

Zdroj: gen.medium.com

Ako vnímate cestu herca Shia LaBeoufa, ktorá je plná kontroverzie, kriminality, no zároveň aj humoru, umenia a lásky? Ak máte radi podobné články, určite vás zaujme aj tento o hercovi Brendanovi Fraserovi.

Zdroje: theatlantic.com, foxnews.com

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

GTA 5 Kvíz – Jak dobře znáš třetí nejprodávanější hru?

GTA 5 kvíz - Prověř si znalosti v nesmrtelné hře Série Grand Theft Auto od studia Rockstar Games je tu s námi už 23 let. Za tu...

Recenze: Boss Level – Nový akční film s Melem Gibsonem!

Recenze: Boss Level V naší další filmové recenzi se koukneme na film Boss Level, nový akční film s Melem Gibsonem a Frankem Grillo v režii Joe Carnahana. Režisér...

Aktuálne

Hra Hyrule Warriors: Age of Calamity! Ako vyzerá prvý trailer?

Hra Hyrule Warriors: Ponúkne Nintendo namiesto pokračovania prequel? Jedna z najobľúbenejších herných sérií vôbec od Nintenda je príbeh o Zelde a Linkovi. A na konzole...

Tip na film: Togo! Dokáže v každom rozvíriť emócie?

Film Togo Veľa ľudí miluje rozprávky, v ktorých figurujú v hlavných rolách zvieratká. Takéto rozprávky, ktoré zožali celosvetový úspech a stali sa klasikami, nás obšťastňujú...
- Advertisement -