Film Chľast, Druk alebo experiment s alkoholom
Nový dánsky film z (už) minulého roku s názvom Druk (teda po slovensky Chľast) si vyslúžil všeobecné uznanie ako kritikov, tak i verejnosti. Ako názov vypovedá, film sa zaoberá alkoholom. Konkrétne zaujímavou teóriou toho, že my ľudia by sme sa mali narodiť s určitou dávkou alkoholu v krvi. Práve takýto experiment sa rozhodne vyskúšať skupinka stredoškolských učiteľov. Ako to teda dopadne?
Kríza stredného veku?
Áno, presne takto tento film začína. Partia štyroch stredoškolských učiteľov žijúcich fádne a únavné životy. Tento stereotypný život ich však prestane baviť, a preto sa rozhodnú otestovať zaujímavú teóriu psychiatra Finna Skårderuda, ktorý sa domnieval, že obsah alkoholu v krvi 0,5 promile nás robí kreatívnejšími a uvoľnenejšími. Napriek ich váhaniam sa zhodnú, že by sa z teórie dal urobiť zaujímavý experiment. Veď predsa aj Hemingway tvoril svoje najlepšie diela s kvapkou alkoholu v krvi. Výsledky na seba nenechajú dlho čakať. V pomerne krátkom časovom období sa im podarí zmeniť svoj život rapídne k lepšiemu.
Lepší manželský život, vzťah s deťmi, vynikajúce výsledky v učiteľskej kariére. Zdá sa, že sú všetci spokojní, dokonca aj žiaci dosahujú vďaka entuziastickému a kreatívnemu spôsobu učenia lepšie výsledky. Práve preto sa rozhodne skupinka povýšiť tento experiment na ešte vyššiu úroveň – zvýšiť alkohol v krvi na 1 promile. Práve tu sa im však zdanlivo „skvelý“ nápad vymkne spod kontroly. Rozbité manželstvo a deti, ktoré sa za svojich otcov hanbia, a k tomu veľmi nepríjemná pracovná konfrontácia. To je len malý výber z fiaska, ktorým sa vyčíňanie z alkoholu ukázalo byť.
Hodnotenie
Film Chľast (Druk) bohužiaľ nekončí úplne šťastne (ale to sa iste dozviete po jeho pozretí), no celá idea, ktorá sa za ním skrýva, je naozaj zaujímavá. Alkohol, ako radi zvykneme hovoriť, je metla ľudstva a napriek tomu, že nám prináša slobodu, odvahu a pocit, že dokážeme všetko na svete, jeho konzumácia však nie vždy prináša len radostné chvíle a skvelé zážitky. Film je zobrazený veľmi melancholicky a používa veľa metafor. Nemusí sadnúť každému, ale považujem ho za veľmi kvalitnú drámu. V tomto hodnotení nie som sama, veď aj na čsfd si vyslúžil krásnu priazeň divákov s 82% hodnotením. Verím, že vašou ďalšou voľbou pri lockdowne bude i tento zaujímavý dánsky počin.
Oslovil vás tento „experiment“?
Zdroj: csfd.cz
Zdroj titulného obrázka: Film Europe