Fashion Revolution Week: Jediný fashion week, na ktorom by malo záležať

-

Novinky

Fashion Revolution Week

Počuli ste už Fashion Revolution Week? Ide o celosvetovú kampaň zameranú na podporu udržateľnejšieho a etického módneho priemyslu. Fashion Revolution Week je aktivistická organizácia v oblasti módy a pôsobí vo viac ako 90 krajinách sveta. Jej cieľom je upozorniť na špinavý fast fashion biznis a vykorisťovanie ľudského kapitálu pri výrobe či rovnako vykorisťovanie prírodných zdrojov, ktoré majú za následok obrovské drancovanie našej planéty. Ako teda tento týždeň vlastne prebieha?

Fashion Revolution
Zdroj: fashionrevolution.org / Fashion Revolution Week 2017

Prečo?

Dňa 24. apríla 2013 sa v Bandladéši zrútila továreň Rana Plaza. Napriek tomu, že zamestnanci dlhodobo upozorňovali nadriadených o nestabilite budovy a o jej riziku, nikto s ňou nič nerobil, nikto sa nezaujímal o hrozivé podmienky zamestnancov, ktorí pracujú za minimálne mzdy v prašnom prostredí plnom chemikálií. Až pokým sa nezrútila budova, ktorá usmrtila viac ako tisíc ľudí a viac ako dvetisíc zranila. Nielenže sa dali veci do pohybu a konečne bola odkrytá odvrátená tvár fast fashion biznisu (napríklad vo filme The True Cost), ale takisto vzniklo mnoho organizácií či spoločností, ktoré bojujú proti bezhlavej výrobe oblečenia. Medzi ne patrí i Fashion Revolution Week.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Akupunktúra: Ako prebieha a ktoré problémy pomôže vyriešiť?

Celá idea tohto projektu stojí na troch pilieroch – udržateľnosti, transparentnosti a etickosti. Počas jedného týždňa sa ambasádori tohto hnutia snažia vzbudiť povedomie u širokej verejnosti ľudí a to v otázkach nehumánnych podmienok na pracovisku, znečisťovania životného prostredia či klimatických zmien, ku ktorým obrovská výroba oblečenia prispieva. I keď sa môže až 95 % oblečenie zrecyklovať či upcyklovať, drvivá väčšina z neho končí na skládkach a každý rok sa z tovární vyvezie až 80 biliónov kusov oblečenia.

fast fashion
Zdroj: wellmadeclothes.com

Ako?

Tento rok sa Fashion Revolution Week odohráva od 19. – 25. apríla. Slovensko sa už niekoľko rokov podieľa spolu s desiatkami ďalších krajín na tomto úžasnom projekte. A zapojiť sa môžeš aj ty! Tohtoročné heslo sa nesie v znamení hashtagu #IFixedMyClothes. Zámerom aktivít je povzbudiť ľudí, aby bezhlavo nenakupovali, ale aby sa namiesto toho snažili oblečenie opraviť. Zašiť si gombík, opraviť zips či prerobiť na nový kúsok oblečenia. Na sociálnych sieťach v profile Fashion Revolution Week sa počas celého týždňa až do nedele budú odohrávať „workshopy“, ktoré nás majú vzájomne prepájať a inšpirovať. Spoločne s rôznymi dizajnérmi sa môžeme naučiť upcyklovať svoje oblečenie alebo sa môžeme dozvedieť niečo viac o našom oblečení.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Boris Hrivňák: Premýšľal som ako umožniť ľuďom nosiť moje umenie

Na sociálnych sieťach môžeš aj ty označiť pomocou hastagov, že tento týždeň nepodporuješ fast fashion a zároveň sa pod príspevky organizácií, ktoré šijú oblečenie pýtať #WhoMadeMyClothes, aby sme značky podnietili k tomu, aby boli viac transparentné a vedeli nám ukázať, kto naše oblečenie skutočne šije a či za neho skutočne dostáva adekvátnu mzdu.

Fashion Revolution Week
Zdroj: fashionrevolution.org

Zapoj sa aj ty!

Ako vidíš, zapojiť sa môžeš aj ty. Hneď, ako sa otvoria obchody, do nich nemusíš nabehnúť, ale môžeš si napríklad vymeniť veci s kamarátkou, ktorá ich už nenosí. Môžeš si skrátiť rifle na kraťasy či sa jednoducho zaujímať o to, kde a ako sa tvoje oblečenie vyrába. Dôležité je, aby sme sa spoločne zaujímali a aby sme dostávali úplné informácie. Nie je to síce klasický Fashion Week, ktorý sa odohráva v Miláne či Paríži, no tento je ešte podstatnejší.

Tak čo? Zapojíš sa aj ty? 

Zdroj: fashionrevolution.org

Zdroj ilustračného obrázka: peppermintmag.com

Ďalšie novinky

Populárne