Farmaceutické podvody v Amerike
Všetci to poznáme, do 18. rokov sú za nás finančne zodpovední rodičia, potom musíme platiť my. Aspoň vo väčšine prípadoch. To, čo musíme platiť je naša poistka, keby sa nám niečo stalo, úraz na bicykli, v najhoršom prípade smrť. Aj to kvôli tomu, aby naša rodina bola kompenzovaná určitou čiastkou, ktorá zväčša pokryje hodnotu pohrebu. Taktiež sa ale poisťujeme, aby sme na Slovensku dostávali lekárske vyšetrenie zadarmo. Vo väčšine prípadov máme určité lieky preplatené samotnou poisťovňou.
V Spojených štátoch to je ale inak. Poistenie tam má veľmi málo osôb kvôli výške mesačného poplatku. Taktiež si neplatia poistenie, kvôli tomu, že si nemocnice môžu pýtať od pacienta hocijaký poplatok, keďže v Amerike sú už zväčša nemocnice v rukách súkromníkov. Uvediem príklad, chlapík z Texasu pridal na internet pred cca troma rokmi fotografiu, aké poplatky musel platiť za liečbu od uhryznutia škrtáčom. Jed štrkáča dokáže zabiť človeka do hodiny. Celková čiastka tejto liečby sa navýšila na 33 tisíc amerických dolárov. Práve pre tento fakt má vážne málo ľudí v USA poistenie. Samotné poistenie nie je veľmi využiteľné. Na druhej strane, sú ľudia, ktorí ho potrebujú. A to sú práve ľudia o ktorých dnes budeme hovoriť v článku. Na týchto ľudoch bol totižto použitý legálny podvod od farmaceutickej spoločnosti Valeant.

Zbesilé nakupovanie
Všetko to začalo v roku 2010, kedy bol dosadený na post generálneho riaditeľa firmy Michael Pearson, ktorý začal agresívne nakupovať gigantov na farmaceutickom trhu. Firmy, ktoré Valeant kúpil, zväčša vyrábali lieky pre nevšedné choroby, práve preto sa dalo s ich cenou manipulovať jednoducho a bez zrakov médií. Snáď najznámejší liek, ktorý si spoločnosť počas nákupov získala sa volá Calcium EDTA, ktorý pomáha ľudom a dokonca zachraňuje pri otrave olovom. Do januára roku 2014 bol tento liek na akceptovateľných 950 dolárov, keďže výskyt ľudí, ktorí trpia otravou olova, je fakt malý.
Do konca roku 2014, kedy už liek vlastnil Valeant prvý rok sa vyšplhala cena na astronomických 26,927 amerických dolárov. To činí skok ceny o viac než 2700 percent. Ďalší liek, ktorý táto firma kúpila je možné poznať pod názvom Syprine, pričom sa s ním lieči Wilsonova choroba. V roku 2010, kedy bol liek ešte v rukách malej farmaceutickej spoločnosti, bol na cene 652 amerických dolárov. V roku 2015, kedy ho už mal na starosti Valeant, bola cena tohto lieku stanovená na 21,267 amerických dolárov. Mimochodom pripomínam, že táto firma bola podporovaná Wall Streetom. Až pokým nik neprišiel na to, že Valeant nevkladá peniaze zarobené z astronomických cien liekov do nových výskumov, ale že samotné peniaze skôr putujú do osobných majetkov predstaviteľov firmy. Do konca roku 2015 mal Valeant hodnotu vo výške 86 miliárd amerických dolárov.

Shkreli a koniec Valeantu, teda aspoň ten ekonomický
Martina Shkreliho pozná už snáď každý, najznámejší troll internetu. Martin spravil veľmi podobnú vec ako Valeant, nakúpil liek, ktorý navýšil o 7000-krát. ale oproti Valeantu to spravil inak, aby zároveň pomáhal ľudom, ale taktiež bral veľké peňazí od poistných spoločností a nemocníc, ktoré museli mať liek, ktorý môžeme poznať pod názvom Daraprim neustále v zásobe, keďže utlmuje chorobu, ktorá sa stala známa ku koncu 20. storočia, AIDS. Martin otvorene odpovedal, že liek na samotnej cene nechá, ale kto nemá naň peniaze, nech sa mu ozve a že každému, kto mu preukáže, že má AIDS, že mu ho daruje.
AIDS je pritom vcelku zriedkavý v Amerike a samotný Daraprim bol už v posledných fázach fungovania, keďže ho Martin nakúpil, aby mohol investovať z profitu do výskumu nového lieku, ktorý by fungoval ako Daraprim, ale dlhšiu dobu. Tento výskum naďalej trvá, aj keď je už Martin za mrežami. Valeant na druhej strane začal v posledných rokoch strácať cenu akcii rapídnym tempom, kedy v roku 2015 dosahovala jedna akcia cenu 262 dolárov, pričom dnes sa pohybuje akcia na 26 dolároch. Jediné, čo ale môžeme k tomuto dodať je to, že takéto okrádanie ľudí o samotné roky ich života kvôli nenažranosti ľudí je nehumánne a pri takýchto prípadoch sa nedá ani rozprávať o etike.