sobota, 10 apríla, 2021

Black Mirror: Predpovedá tento seriál možnú mrazivú technokraciu?

-

Black Mirror seriál: Pripravuje nás na technokratickú budúcnosť?

Seriál Black Mirror neslúži len na pobavenie diváka, ale aj na zamyslenie sa nad temnou stránkou moderných technológií a vymožeností. Jednotlivé epizódy často ukazujú trpké situácie. Zobrazujú a odhaľujú ľudskú zraniteľnosť a pud sebazáchovy, čo sme mohli vidieť aj v epizóde Crocodile. Architektka Mia v minulosti zavraždila človeka, čo ju v jej súčasnom živote nepríjemne doženie. Práve čítanie spomienok od poistnej pracovníčky ju dovedie k hrozivému, neľudskému činu.

Často sa mi objavuje v hlave otázka: „Nesnažia sa nás tvorcovia pripraviť na chladnú, technokratickú budúcnosť?” Je jasné, že v nej už žijeme, málokto z nás nevlastní smartfón, smart hodinky alebo robotický vysávač. Taktiež sa do spoločnosti zavádza digitalizácia, čo je, samozrejme, v mnohých smeroch prínosné, napriek tomu je tu stále jedno veľké ALE. Isteže je to pohodlné, no určite si niektorí už položili otázku, kam to až môže zájsť.

-REKLAMA-

black mirror
Zdroj: ew.com

Pohodlnosť sa vždy nevypláca a práve Black Mirror nám to nekompromisne ukazuje vo svojich epizódach. Seriál má v sebe množstvo dystopických prvkov. Napriek tomu v ňom môžeme vidieť pozitívnejšie epizódy, ako napríklad časť Hang the DJ. Transhumanizmus, etické problémy a súkromie človeka sú hlavné témy, ktoré rieši.

Keď sa obzrieme pár rokov dozadu, bolo to úplne iné. Ako deti sme nepoznali moderné technológie a veľa z nás dostalo svoj prvý telefón až v štvrtej triede. To sa, bohužiaľ, o dnešných deťoch povedať nedá, aj keď za to vlastne nemôžu. Skúsme sa obzrieť späť, ako sa naša spoločnosť posunula napríklad od roku 2000. Pokrok je až šialene rýchly, nemyslíte? A kam to až môže zájsť? Na tieto otázky nám ponúka možné odpovede práve tento seriál. Mýliť sa je ľudské a kedykoľvek sa môžu nové vynálezy vymknúť z rúk.

-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Majú Star Wars filmy vymenené názvy? Takto to vidí jeden z fanúšikov!

Microsoft má v pláne po smrti vytvoriť chatbota s vašou identitou

Práve táto informácia, ktorá nedávno kolovala internetom, mi pripomenula epizódu Be Right Back z druhej série Black Mirror. Martha a Ash tvoria mladý pár, no Ash trávi veľa času na internete. Napriek tomu vedú šťastný život a plánujú budúcnosť. V epizóde nastane zvrat a Ash tragicky zomrie. Martha je z toho veľmi zničená a kamarátka jej navrhne aplikáciu, ktorá umožňuje viesť konverzáciu so zosnulým Ashom.

Táto služba čerpá informácie z ich spoločnej konverzácie a údajov, ktoré Ash zverejnil na sociálnych sieťach. Martha to odmieta, pretože jej to pripadá zvrátené. Avšak jej žiaľ je silnejší a nakoniec túto aplikáciu začne využívať. Príbeh pokračuje a začína sa to Marthe vymykať spod kontroly. Pokiaľ ste túto epizódu nevideli, stojí za pozretie a zamyslenie sa.

martha a ash
Zdroj: denofgeek.com

Spoločnosť Microsoft prišla koncom roka 2020 s nápadom, že po smrti človeka bude možné preniesť jeho údaje na chatbota. Microsoft uviedol, že dokáže pomocou fotografií vytvoriť 2D alebo 3D „napodobeninu” osoby. Dokonca dať chatbotu hlas. Tu mi v hlave vybieha otázka, snažia sa nájsť sci-fi seriály a filmy pripraviť na spoločnosť ovládanou umelou inteligenciou?

Čo myslíte, je to preto, aby sme sa ľahšie prispôsobili spoločenským zmenám? Máte pocit, že umelá inteligencia môže byť pre nás v budúcnosti hrozbou? Určite nám dajte vedieť do komentárov a nezabudnite si prečítať naše ďalšie články!

Zdroje: popularmechanics.com, imdb.com

-REKLAMA-
Avatar
Zuzana Feriancováhttp://plotpoint.sk
Veci sa vôbec nezhoršujú, to iba pravda sa odhaľuje.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img