Black Mirror seriál: Pripravuje nás na technokratickú budúcnosť?
Seriál Black Mirror neslúži len na pobavenie diváka, ale aj na zamyslenie sa nad temnou stránkou moderných technológií a vymožeností. Jednotlivé epizódy často ukazujú trpké situácie. Zobrazujú a odhaľujú ľudskú zraniteľnosť a pud sebazáchovy, čo sme mohli vidieť aj v epizóde Crocodile. Architektka Mia v minulosti zavraždila človeka, čo ju v jej súčasnom živote nepríjemne doženie. Práve čítanie spomienok od poistnej pracovníčky ju dovedie k hrozivému, neľudskému činu.
Často sa mi objavuje v hlave otázka: „Nesnažia sa nás tvorcovia pripraviť na chladnú, technokratickú budúcnosť?“ Je jasné, že v nej už žijeme, málokto z nás nevlastní smartfón, smart hodinky alebo robotický vysávač. Taktiež sa do spoločnosti zavádza digitalizácia, čo je, samozrejme, v mnohých smeroch prínosné, napriek tomu je tu stále jedno veľké ALE. Isteže je to pohodlné, no určite si niektorí už položili otázku, kam to až môže zájsť.
Pohodlnosť sa vždy nevypláca a práve Black Mirror nám to nekompromisne ukazuje vo svojich epizódach. Seriál má v sebe množstvo dystopických prvkov. Napriek tomu v ňom môžeme vidieť pozitívnejšie epizódy, ako napríklad časť Hang the DJ. Transhumanizmus, etické problémy a súkromie človeka sú hlavné témy, ktoré rieši.
Keď sa obzrieme pár rokov dozadu, bolo to úplne iné. Ako deti sme nepoznali moderné technológie a veľa z nás dostalo svoj prvý telefón až v štvrtej triede. To sa, bohužiaľ, o dnešných deťoch povedať nedá, aj keď za to vlastne nemôžu. Skúsme sa obzrieť späť, ako sa naša spoločnosť posunula napríklad od roku 2000. Pokrok je až šialene rýchly, nemyslíte? A kam to až môže zájsť? Na tieto otázky nám ponúka možné odpovede práve tento seriál. Mýliť sa je ľudské a kedykoľvek sa môžu nové vynálezy vymknúť z rúk.
Microsoft má v pláne po smrti vytvoriť chatbota s vašou identitou
Práve táto informácia, ktorá nedávno kolovala internetom, mi pripomenula epizódu Be Right Back z druhej série Black Mirror. Martha a Ash tvoria mladý pár, no Ash trávi veľa času na internete. Napriek tomu vedú šťastný život a plánujú budúcnosť. V epizóde nastane zvrat a Ash tragicky zomrie. Martha je z toho veľmi zničená a kamarátka jej navrhne aplikáciu, ktorá umožňuje viesť konverzáciu so zosnulým Ashom.
Táto služba čerpá informácie z ich spoločnej konverzácie a údajov, ktoré Ash zverejnil na sociálnych sieťach. Martha to odmieta, pretože jej to pripadá zvrátené. Avšak jej žiaľ je silnejší a nakoniec túto aplikáciu začne využívať. Príbeh pokračuje a začína sa to Marthe vymykať spod kontroly. Pokiaľ ste túto epizódu nevideli, stojí za pozretie a zamyslenie sa.
Spoločnosť Microsoft prišla koncom roka 2020 s nápadom, že po smrti človeka bude možné preniesť jeho údaje na chatbota. Microsoft uviedol, že dokáže pomocou fotografií vytvoriť 2D alebo 3D „napodobeninu“ osoby. Dokonca dať chatbotu hlas. Tu mi v hlave vybieha otázka, snažia sa nájsť sci-fi seriály a filmy pripraviť na spoločnosť ovládanou umelou inteligenciou?
Čo myslíte, je to preto, aby sme sa ľahšie prispôsobili spoločenským zmenám? Máte pocit, že umelá inteligencia môže byť pre nás v budúcnosti hrozbou? Určite nám dajte vedieť do komentárov a nezabudnite si prečítať naše ďalšie články!
Zdroje: popularmechanics.com, imdb.com