sobota, 10 apríla, 2021

Barefoot obuv: Prečo by sme sa mali zaujímať o to, čo si obúvame?

-

Prečo je chôdza naboso dôležitá a ako nám vie pomôcť barefoot obuv?

Možno ste sa s tým stretli, keď ste boli malí. Rodičia a pani doktorka vám často hovorili, aké je v lete dôležité kráčať čo najviac naboso. Mňa to vždy otravovalo, pretože chodiť po kamienkoch nebolo dvakrát príjemné. No postupom času a získaním informácií mi došlo, že to má veľa zdravotných výhod a pochopila som, prečo mi to rodičia stále prízvukovali. Na trhu sa pred nejakým časom začalo objavovať mnoho firiem, ktoré ponúkajú barefoot obuv a šíria osvetu ohľadom zdravej chôdze a topánok.

Barefoot obuv

Barefoot topánky sú navrhnuté tak, aby sa chôdza v nich čo najviac priblížila chôdzi naboso. Topánky sú širšie ako tie klasické, a tak nevyvíjajú tlak na chodidlá, ktoré sa pri nosení klasickej obuvi môžu časom deformovať. Nohy sú voľné, pretože predná časť topánky je navrhnutá v súlade s anatómiou chodidla. Podrážka je veľmi tenká, aby mohla päta intenzívne vnímať kontakt s povrchom. Zároveň je však odolná voči prepichnutiu alebo odreniu.

-REKLAMA-

Mnohí ľudia trpia tiež zarastaním nechtov, ktoré ovplyvňuje veľakrát nesprávne zvolená obuv. Zväčša u žien tento problém spôsobujú tesné a nepohodlné lodičky. Tie sú síce pekné a vedia vkusne doladiť outfit, no ich pravidelných nosením si môžete zarobiť na nepríjemný problém. Nikto predsa netúži po otlakoch alebo problémoch s chrbticou.

barefoot obuv
Zdroj: thefootcollective.com

Aké výhody má chôdza naboso?

Podľa Dr. Jonathana Kaplana chôdza naboso pomáha človeku získať späť vzorec našej prirodzenej chôdze. Ten sme, bohužiaľ, stratili vplyvom odpruženej, nekvalitnej alebo tesnej obuvi. Odpružené a mäkké topánky sú síce fajn, no ich dlhodobé nosenie môže spôsobiť, že niektoré svaly na chodidlách ochabnú.

  • Chôdza naboso reguluje krvný tlak a udržuje vaše cievy zdravé. Môže zabrániť vzniku kŕčových žíl.
  • Zlepšuje rovnováhu a uvedomovanie držania tela.
  • Udržuje zdravé chodidlá – účinná na ploché nohy, výrastky, bolesti, plesne. Pôsobí na reflexné body, ktoré sú spojené s telesnými orgánmi.
  • Prináša úľavu a uvoľňuje stuhnuté chodidlá.
  • Chôdza v prírode po rôznych povrchoch pôsobí relaxačne, zlepšuje vašu koncentráciu a masíruje nohy.
-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Pohyb ako účinné antidepresívum - čo to znamená?

Má chôdza naboso nejaké riziká?

V prvom rade je dôležité byť opatrný a dávať si pozor, aby ste nestupili na sklo. Pri takejto chôdzi sa musíte plne koncentrovať a preciťovať každý jeden krok. Ideálne je kráčať po kamienkoch, tráve a rôznych bezpečných povrchoch. Prospieva to pri problémoch s nízkou klenbou chodidla. Naopak, pri rovných a mäkkých povrchoch nie je vhodné kráčať naboso, keďže to môže zhoršiť stav vašej klenby.

Poznáte barefoot obuv? Zaujímate sa o to, čo si obúvate a či sú vaše chodidlá zdravé? Skúšali ste niekedy bosú chôdzu? Dajte nám vedieť do komentárov a prečítajte si naše ďalšie články

Zdroje: healthline.com, eduworld.sk

-REKLAMA-
Avatar
Zuzana Feriancováhttp://plotpoint.sk
Veci sa vôbec nezhoršujú, to iba pravda sa odhaľuje.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img