Alternatívne typy stravovania: Vegánstvo, vitariánstvo či paleo strava?

-

Novinky

Poznáte tieto alternatívne typy stravovania?

V súčasnosti sa stretávame veľmi často s tým, že množstvo ľudí prechádza na alternatívne typy stravovania. Nie je to len vegetariánstvo a vegánstvo. Už pár rokov dozadu vznikol okolo tejto témy veľký ošiaľ. Všimla som si, že ľudia si radi dávajú rôzne nálepky a radi ukazujú svoj spôsob života a tiež stravovania. Samozrejme, že je skvelé šíriť prospešnú myšlienku a dvíhať povedomie o zdravej výžive a životnom štýle.

Občas mi však príde veľmi úsmevné koľko typov stravovania vlastne existuje a človek sa v tom môže cítiť občas stratený. Preto vám prinášame tento článok, v ktorom si popíšeme jednotlivé druhy a všetko, čo obnášajú. Mnoho z nás chce vo svojom živote spraviť významnú zmenu – cítiť sa zdravšie a zmeniť prístup k výžive.

Všežravstvo

Ide o najrozšírenejší spôsob stravovania. Jedinec konzumuje rastlinnú aj živočíšnu potravu.

Pescetariánstvo

Pescetariáni sú ľudia, ktorí nekonzumujú hydinu, hovädzinu, bravčovinu, jahňacinu a ani divinu. Môžu konzumovať ryby, vajcia a mlieko a taktiež plody mora. Tento typ stravy je dobrý na hladinu cholesterolu a znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Tento typ stravy je veľmi rozšírený v Japonsku.

Vegetariánstvo

Čoraz viac ľudí sa snaží postupne obmedziť konzumáciu mäsa alebo prejsť na vegetariánstvo. Vegetariáni nekonzumujú mäso ani žiadne živočíšne produkty, ktoré sa vyrábajú po usmrtení zvieraťa. Súvisí to aj s osvetou v oblasti ekológie, etiky či zdravia. Je veľa dôvodov, pre ktoré sa ľudia rozhodli prejsť na vegetariánsku stravu.

vegetariánstvo
Zdroj: Pixabay/silviarita

Vegánstvo

Pre niekoho možno extrém, no vegánska strava môže byť tiež bohatá a rozmanitá. Spočíva v tom, že človek nekonzumuje žiadne živočíšne produkty, teda ani mliečne výrobky, vajcia, med. Ide teda o čisto rastlinnú stravu. Práve vegánstvo sa stalo veľmi populárnym, čo môžeme vidieť aj v supermarketoch. Na trhu teda nájdeme vegánske mäso, syr, jogurty, salámy alebo iné rastlinné náhrady. Vegáni obľubujú náhrady ako tempeh, tofu, seitan či jackfruit. Aj vegán sa môže stravovať nezdravo, a preto je dôležité konzumovať čo najviac čerstvých, surových a priemyselne nespracovaných potravín.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Neviete si dať rady s chuťou na sladké? Vyskúšajte tieto prírodné sladidlá!
Vegánstvo
Zdroj: Pixabay/ExplorerBob

Vitariánstvo

Pre niekoho možno extrém, no tento typ stravovania je veľmi obľúbený. Ide o konzumáciu rastlinnej stravy, ktorá nie je varená a chemicky upravená. Vitariáni konzumujú ovocie, zeleninu, oriešky, semená, výhonky a strukoviny. Konzumujú ich buď čerstvé alebo sušené, marinované či mixované. Pri sušení platí, že by teplota nemala presiahnuť 42° C. Je to preto, aby si potrava zachovala všetky vitamíny a prospešné látky.

Paleo diéta

Paleo strava pozostáva z potravín, ktoré konzumovali naši predkovia z obdobia paleolitu. Ide o prirodzenú, jednoduchú a nespracovanú potravu. Lovci a zberači žili v minulosti veľmi aktívne a ich strava nebola prekombinovaná a chemicky a priemyselne spracovaná. V podstate, čo si chytili alebo ulovili, to zjedli. Nedávali si záležať na zdĺhavej príprave jedla.

Hlavnými zložkami tohto typu stravy je mäso, ryby, ovocie, zelenina. Konzumovať sa môžu aj vajíčka, oriešky a fermentované mliečne výrobky. Vyznávači paleo stravy striktne odmietajú konzumáciu strukovín, zemiakov, ryže, múky a všetkých priemyselne spracovaných potravín. Zakázaný je teda fast food, sladkosti, chipsy, limonády, alkohol a polotovary.

Experimentovali ste niekedy so zmenou stravy? Skúšali ste vyradiť mäso z jedálnička? Prospelo to vášmu organizmu? Podeľte sa s nami o vaše skúsenosti do komentárov a nenechajte si ujsť naše ďalšie články!

Zdroje: zivotosprava.sk, vitarian.sk
Zdroj titulného obrázka: Pexels/Jane Doan

Ďalšie novinky

Viac od autora