Potraviny, ktoré škodia planéte: Ktorým sa radšej vyvarovať?

-

Novinky

Nie je potravina ako potravina

Jedlo je prirodzenou súčasťou našich životov. Žiadne potraviny si však nezaslúžia nálepku „zlé“, pretože každá z nich tvorí súčasť našej biologickej potreby, vďaka ktorej môžeme fungovať. Z pohľadu našej planéty je to však už iná reč. V tomto prípade existujú potraviny, ktoré svojím pestovaním či prepravou naozaj škodia – planéte, ale v konečnom dôsledku i nám. Ktoré to teda sú?

1. Mäso

S prvou potravinou v tomto rebríčku asi nikoho neprekvapím. Je úplne samozrejmé, že živočíšna výroba je dlhodobou veľmi rozoberanou témou. Nerozprávame sa však iba o hovädzom dobytku. Patrí tu napríklad jahňacina, kozľacina či mliečne výrobky. Dôvodom je produkovanie nadmerného množstva skleníkových plynov a to najmä metánu, ktorý má 23x väčší dopad ako oxid uhličitý. Zvieratá však zaberajú aj obrovskú plochu pre pastvu, ktorá by mohla byť inak využitá pre pestovanie obilnín či iných druhov rastlinnej potravy. Pre porovnanie, na pestovanie rastlinnej potravy potrebujeme približne 20x menšiu plochu ako pri živočíšnej potrave. A ak nikoho nepresvedčia fakty ohľadom samotnej „výroby“, určite by mali tie, ktoré sa týkajú nehumánneho transportu zvierat. Odporúčam pozrieť si výborný dokument na Netflixe – The Game Changer (lebo naozaj to „changer“ je).

2. Avokádo

Avokádo patrí najmä v posledných rokoch medzi „super potraviny“. Vyzerá super fotogenicky (najmä na instragramových profiloch) a v podstate aj dobre chutí (i keď v tomto by sa so mnou mnohí hádali). Jeho nutričná hodnota je nepopierateľne vynikajúca, ale čo tá odvrátená strana, vďaka ktorej si ho môžeme kúpiť v supermarketoch? Avokádo sa pestuje na strome zvanom Hruškovec americký a pestuje sa najmä v Mexiku. Dopyt po ňom však za posledné roky obrovsky rastie, a preto sa v Mexiku nelegálne vyrubujú lesy, ktoré ustupujú pestovaniu tejto potraviny. Na vypestovanie jedného avokáda je potrebných asi 272 litrov vody (teda tvoj pitný režim na pol roka). Navyše práve v Mexiku je pestovanie avokáda ovládané drogovými kartelmi a „zamestnanci“ naozaj nezažívajú humánne a etické zaobchádzanie.

avokádo
Zdroj: choice.npr.org

3. Morské plody a ryby

Ak ste milovníkom sushi ako ja, nemám pre vás dobré správy. Pri nadmernom konzume, ktorý vychádza od požiadaviek spotrebiteľov, je prax nadmerného rybolovu neudržateľná. Rybári lovia väčšie množstvo rýb, ako je možné prirodzenou reprodukciou nahradiť a teda mnohé druhy sú tak na pokraji vyhynutia. Ročne tak vylovíme 93 miliónov ton voľne žijúcich rýb a 48 miliónov ton rýb chovaných v zajatí. Pobrežné rybárske farmy však zároveň uvoľňujú antibiotiká a parazity do blízko žijúcich morských ekosystémov, čo má za následok aj odumieranie koralových útesov.

4. Mandle

Veľká produkcia mandlí sa vyskytuje v Kalifornii, kde sú veľmi časté suchá a požiare (ako sme mohli zaznamenať aj za minulý rok). Na vypestovanie jednej jedinej mandle je potrebných 12 litrov vody, ktorá sa používa najmä z podzemných zdrojov. Od roku 2011 tak klesá hladina podzemnej vody, kde sa sústreďuje hlavné pestovanie tejto potraviny v priemere o 50 cm ročne. Ak ste si všimli podobnosť v nedostatku podzemných vôd a požiaroch, ktoré túto oblasť sužujú, tak ste si všimli veľmi dobre.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vedcom sa podarilo zhotoviť vôbec prvé snímky hviezdy aj s planétami!

5. Káva

Káva nepatrí tak úplne medzi potraviny, no k jedlu rozhodne patrí. Veď drvivá väčšina z nás má po výdatnom obede chuť na voňavú kávičku. Ročná celosvetová spotreba kávy sa odhaduje na 500 miliárd šálok. Najväčšími svetovými producentmi sú Brazília, Kolumbia a Vietnam. Najväčším ekologickým problémom pri pestovaní kávy je odpad, ktorý sa pri nej vytvára. A to konkrétne kávová dužina, ktorá zostane po vybratí samotných kávových zŕn. Časť tejto dužiny sa využíva na hnojenie či po vysušení pri výrobe čaju, i tak však zostávajú miliardy ton odpadu spojeného s touto plodinou. Tony organického materiálu teda hnijú na hromadách a znečisťujú tak okolité vodné toky.

káva
Zdroj: arvidnordquist.com

Potraviny všetky, ale s mierou

Týmto článkom samozrejme nechcem povedať to, aby sme všetci húfne prestali jesť spomínané potraviny. Ide o to, aby sme mali spotrebiteľskú vedomosť a teda vedeli, čo za naším nákupom stojí. Rozhodnutie, ktoré urobíme, je na nás. Nikto nehovorí, že musíme hneď zajtra prestať jesť mäso. Môžeme ho napríklad obmedziť na 2x do týždňa. Ak ti chutí káva, aj tú si spokojne daj, ale možno si priplať 1€ za takú, ktorá je vyrábaná eticky a ekologicky a bude ti určite aj lepšie chutiť! Možnosti sú neobmedzené a dôležité je vždy hlavne začať.

Vedel si o týchto potravinách? Aký je tvoj pohľad? 

Zdroje: forbes.cz; nadaciapontis.sk; zajezka.sk
Zdroj ilustračného obrázka: studyfinds.org

Ďalšie novinky

Populárne