streda, 8 júla, 2020

Ako vznikol komunizmus v Rusku? Poďme sa na to pozrieť!

-

Komunizmus?

Komunizmus pozná snáď každý. Ideológiu výborného štátu bez žiadných sociálných rebríčkov načrtol v 19. storočí filozof Karl Marx. Marx svoju ideológiu zvečnil v publikácii, ktorá nesie názov Komunistický manifest. Táto publikácia bola ospevovaná mnohými. Táto ideológia dostávala robotníkov z chudoby do života, ktorý by zaručil ich deťom prácu a  bezstarostný život. Má to však jeden háčik. Ideológia komunizmu bola vadná od začiatku. Filozof Karl Marx si mohol v hlave vysniť, že ľudia si chcú byť rovní. Ale každý z nás vie, že ak sa dá zohnať niečo viac pre lepšie živobytie, tak to berieme ľavou zadnou.

Ale prečo komunizmus neuspel a stala sa z neho mašinéria pre smrť a diktatúru štátu si vysvetlíme v samotnom článku. Ale ak máte záujem si prečítať knižku, ktorá vysvetľuje, ako funguje diktatúra takéhoto štátu, odporúčam fiktívne dielo od Georgea Orwella, ktoré nesie názov 1984.

Zdroj: Forbes.com

Komunizmus a Lenin

-REKLAMA-

Revolucionár komunizmu bol práve Vladimir Iľjič Lenin. Narodil v roku 1870 do mnohopočetnej rodiny, pričom nežil v chudobe, ani v prepychu. Už ako malé dieťa prejavoval znaky vyššej inteligencie, ale taktiež nezbednosti, pričom rád robil žartíky na svojich známych. Najväčšiu rolu v jeho živote hral pravdepodobne jeho brat, Aleksandr Ulyanov. Aleksandr neskrýval svoje nadanie na prírodne vedy, presnejšie povedané, chémiu. Aleksandr bol taktiež oproti svojmu bratovi tichý a prakticky bol zväčša uväznený v svojich myšlienkach. Aleksandr dokončil vysokú školu v Simbirsku s vyznamenaním a ihneď nastúpil na Petrohradskú univerzitu, kde si vybral odbor jemu veľmi blízky.

Avšak krásne dni netrvali dlho. V Rusku sa stále držal režim cisárstva, čo nevyhovovalo mnoho mladým ľudom, ktorí chceli lepší režim. Práve preto sa Aleksandr zúčastnil viacerých demonštrácii, pričom mu ruské autority našli v knižke schovanú podomácky vyrobenú bombu. Za tento nedokonaný akt bol obvinený z terorizmu a odsúdený na popravu obesením. Aleksandr pri svojej poslednej reči pred súdom povedal, že nový režim nebude prijatý, ale je potrebný. Lenin bol práve kvôli tomuto zničený a aj kvôli tomuto impulzu začal svoje revolucionárske kroky uplatňovať neskôr v živote. Ale Lenin bol najprv prijatý na právnickú vysokú školu, kde dlho neobsedel, keďže ako jeho brat, sa zúčastnil demonštrácii, a keďže mal v rodine teroristu, tak bol aj pod drobnohľadom autorít vtedajšieho Ruska.

Zdroj: rbth.com

Prvé kroky

Po vyhodení zo školy započal Lenin svoje prvé kroky k tomu, aby uskutočnil systémovú revolúciu v Rusku. Začal písať svoje marxistické štúdie, pričom ich od samotného Marxa pozmenil natoľko, aby ruskí občania mali v nich dôveru. Pozmenil napríklad fakt, ktorý Marx zaznačil v svojej knižke, komunistická revolúcia nemôže byť začatá v rozvíjajúcej sa krajine, ale musí byť aplikovaná v krajine ako bolo vtedajšie Nemecko, ktoré bolo ekonomicky stabilné. Lenin si taktiež v tomto čase vytvoril prvú skupinu, s ktorou začali dávať robotníkom vo fabrikách prejavy, ktorými si ich chceli dostať na svoju stranu, dnes takéto prejavy či už grafické alebo ústne poznáme pod slovom propaganda.

Netrvalo dlho a do skupiny sa im zatúlal tajný agent cisára, čo znamenalo, že Lenin bol vzatý do väzenia. Väzenie nebolo preňho až také zlé, mal návštevy, dovolené knižky a taktiež pero a papier, kde dokázal rozvíjať svoju ideológiu a posúvať ju tým správnym ľudom, o ktorých vedel, že by mu pri možnom prevrate pomohli. Po tom, čo bol Lenin prepustený, sa pustil už aj so svojou manželkou do demonštrácii, ktoré vyústili v to, že mnoho ľudí, taktiež známych ako Boľševikov, bolo poslaných na Sibír a Lenin sa túlal po svete, aby len utiekol cárovej polícii.

Zakotvil sa v Nemecku a neskôr vo Švajčiarsku, odkiaľ dokázal posielať pre svojich stúpencov noviny, ktoré sám produkoval a ako všetci dobre vieme, boli plné propagandy voči cárovi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Mesto Miami a jeho boj voči zvýšením morským hladinám. Dokáže prežiť?

Vojna

Prvá svetová vojna zmenila absolútne všetko. Mladí ľudia na fronte a v Rusku demonštrácie, ktoré pomaly začali vyúsťovať v agresiu. Ruská armáda bola taktiež veľmi slabo až chabo vybavená, keďže Rusko vojnu nečakalo a ihneď po prepuknutí noviniek sa postavili na stranu Francúzska, na ktoré bolo úročené. Práve kvôli tomuto začala v Rusku veľká revolúcia, pri ktorej Lenin nebol od začiatku. Ale keď sa o novinkách dozvedel, tak ihneď do Ruska došiel a začal svojich nasledovníkov poučovať a dodávať im každodennú propagandu.

Cár už ale pri moci nebol, ten sa totižto vzdal moci 5 dní po vypuknutí protestov, teraz sa v Rusku riešilo, ktorá politická strana vyhrá. A Lenin mal už od začiatku výhru v rukáve, keďže na frontoch bojovalo mnoho Boľševikov, ktorí teraz neboli len revoluční, ale taktiež ozbrojení. Lenin sa zhostil Ruska veľmi rýchlo a komunizmus začal preberať moc. Denníky, ktoré tomuto diktátorovi nevyhovovali, boli zničené a ľudia, ktorí boli proti jeho režimu sa stali úhlavnými nepriateľmi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Poď písať pre Plotpoint: Nábor redaktorov

Neakceptovanosť?

Počas vojny taktiež kvôli komunizmu a jeho neakceptovanosti určitým percentom obyvateľstva vznikla občianska vojna, čo je prakticky to najhoršie, čo sa môže štátu prihodiť počas toho, čo je vo vojnovom konflikte s niekým iným, niekedy sa to môže hodnotiť aj ako deštruktívne. A takto šiel komunizmus ďalej, Lenin bol pri moci do roku 1921, dokým nedostal svoj prvý záchvat, pričom po treťom, ktorý nastal v roku 1924 umrel.

Kvôli tejto ideológii, ktorá bola vyhraná silou a preukázala silu cenzúry a bezduchosti, zomrelo mnoho občanov Ruska v ďalších rokoch a ekonomická stránka nebola tiež najlepšia, keďže sa Lenin počas svojho funkčného obdobia rozhodol, že farmári si môžu ponechať všetky zisky z ich predajov. Komunizmus bola krásna ideológia, ale bola nedorobená a doniesla iba strach a teror, nie pôžitok.

Komunizmus
Komunizmus. Zdroj: Wallpapershd.com

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Mafia: Definitivní Edice – Marek Vašut se vrací jako Tommy Angelo!

Co nového jsme se dozvěděli o nadcházejícím remaku Mafia: Definitivní Edice? Vašut je zpět! Žhavá novinka, na kterou čeští fanoušci netrpělivě čekali, se konečně potvrdila! Marek...

Aktuálne

Keanu Reeves sa vracia ako John Constantine pod záštitou JJ Abramsa?

JJ Abrams + Keanu Reeves = Constantine? Johna Constantina sme naposledy na veľkom plátne mohli vidieť pred pätnástimi rokmi. Vtedy prišiel do kín Keanu Reeves...

Hamilton je revolúcia muzikálového žánru, ktorú konečne môže vidieť každý!

Hamilton muzikál Ak sa pohybujete v americkej časti sociálnych sietí v oblasti umenia, filmov, seriálov a celkovej popkultúry, asi ste zachytili slovné spojenie muzikál Hamilton....
- Advertisement -