Ako vznikol komunizmus v Rusku? Poďme sa na to pozrieť!

-

Novinky

Komunizmus – Čo to vlastne je?

Komunizmus pozná snáď každý. Ideológiu výborného štátu bez žiadných sociálných rebríčkov načrtol v 19. storočí filozof Karl Marx. Marx svoju ideológiu zvečnil v publikácii, ktorá nesie názov Komunistický manifest. Táto publikácia bola ospevovaná mnohými. Táto ideológia dostávala robotníkov z chudoby do života, ktorý by zaručil ich deťom prácu a  bezstarostný život. Má to však jeden háčik. Ideológia komunizmu bola vadná od začiatku. Filozof Karl Marx si mohol v hlave vysniť, že ľudia si chcú byť rovní. Ale každý z nás vie, že ak sa dá zohnať niečo viac pre lepšie živobytie, tak to berieme ľavou zadnou.

Ale prečo komunizmus neuspel a stala sa z neho mašinéria pre smrť a diktatúru štátu si vysvetlíme v samotnom článku. Ale ak máte záujem si prečítať knižku, ktorá vysvetľuje, ako funguje diktatúra takéhoto štátu, odporúčam fiktívne dielo od Georgea Orwella, ktoré nesie názov 1984.

Komunizmus a Lenin

Revolucionár komunizmu bol práve Vladimir Iľjič Lenin. Narodil v roku 1870 do mnohopočetnej rodiny, pričom nežil v chudobe, ani v prepychu. Už ako malé dieťa prejavoval znaky vyššej inteligencie, ale taktiež nezbednosti, pričom rád robil žartíky na svojich známych. Najväčšiu rolu v jeho živote hral pravdepodobne jeho brat, Aleksandr Ulyanov. Aleksandr neskrýval svoje nadanie na prírodne vedy, presnejšie povedané, chémiu. Aleksandr bol taktiež oproti svojmu bratovi tichý a prakticky bol zväčša uväznený v svojich myšlienkach. Aleksandr dokončil vysokú školu v Simbirsku s vyznamenaním a ihneď nastúpil na Petrohradskú univerzitu, kde si vybral odbor jemu veľmi blízky.

Komunizmus
Zdroj: Pexels/Евгений Шухман

Avšak krásne dni netrvali dlho. V Rusku sa stále držal režim cisárstva, čo nevyhovovalo mnoho mladým ľudom, ktorí chceli lepší režim. Práve preto sa Aleksandr zúčastnil viacerých demonštrácii, pričom mu ruské autority našli v knižke schovanú podomácky vyrobenú bombu. Za tento nedokonaný akt bol obvinený z terorizmu a odsúdený na popravu obesením. Aleksandr pri svojej poslednej reči pred súdom povedal, že nový režim nebude prijatý, ale je potrebný. Lenin bol práve kvôli tomuto zničený a aj kvôli tomuto impulzu začal svoje revolucionárske kroky uplatňovať neskôr v živote. Ale Lenin bol najprv prijatý na právnickú vysokú školu, kde dlho neobsedel, keďže ako jeho brat, sa zúčastnil demonštrácii, a keďže mal v rodine teroristu, tak bol aj pod drobnohľadom autorít vtedajšieho Ruska.

Prvé kroky

Po vyhodení zo školy započal Lenin svoje prvé kroky k tomu, aby uskutočnil systémovú revolúciu v Rusku. Začal písať svoje marxistické štúdie, pričom ich od samotného Marxa pozmenil natoľko, aby ruskí občania mali v nich dôveru. Pozmenil napríklad fakt, ktorý Marx zaznačil v svojej knižke, komunistická revolúcia nemôže byť začatá v rozvíjajúcej sa krajine, ale musí byť aplikovaná v krajine ako bolo vtedajšie Nemecko, ktoré bolo ekonomicky stabilné. Lenin si taktiež v tomto čase vytvoril prvú skupinu, s ktorou začali dávať robotníkom vo fabrikách prejavy, ktorými si ich chceli dostať na svoju stranu, dnes takéto prejavy, či už grafické alebo ústne poznáme pod slovom propaganda.

Netrvalo dlho a do skupiny sa im zatúlal tajný agent cisára, čo znamenalo, že Lenin bol vzatý do väzenia. Väzenie nebolo preňho až také zlé, mal návštevy, dovolené knižky a taktiež pero a papier, kde dokázal rozvíjať svoju ideológiu a posúvať ju tým správnym ľudom, o ktorých vedel, že by mu pri možnom prevrate pomohli. Po tom, čo bol Lenin prepustený, sa pustil už aj so svojou manželkou do demonštrácii, ktoré vyústili v to, že mnoho ľudí, taktiež známych ako Boľševikov, bolo poslaných na Sibír a Lenin sa túlal po svete, aby len utiekol cárovej polícii.

Zakotvil sa v Nemecku a neskôr vo Švajčiarsku, odkiaľ dokázal posielať pre svojich stúpencov noviny, ktoré sám produkoval a ako všetci dobre vieme, boli plné propagandy voči cárovi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Prečo vlastne slávime MDŽ a kedy tento deň vznikol?

Vojna

Prvá svetová vojna zmenila absolútne všetko. Mladí ľudia na fronte a v Rusku demonštrácie, ktoré pomaly začali vyúsťovať v agresiu. Ruská armáda bola taktiež veľmi slabo až chabo vybavená, keďže Rusko vojnu nečakalo a ihneď po prepuknutí noviniek sa postavili na stranu Francúzska, na ktoré bolo úročené. Práve kvôli tomuto začala v Rusku veľká revolúcia, pri ktorej Lenin nebol od začiatku. Ale keď sa o novinkách dozvedel, tak ihneď do Ruska došiel a začal svojich nasledovníkov poučovať a dodávať im každodennú propagandu.

Komunizmus
Zdroj: Pexels/NikolayFrolochkin

Cár už ale pri moci nebol, ten sa totižto vzdal moci 5 dní po vypuknutí protestov, teraz sa v Rusku riešilo, ktorá politická strana vyhrá. A Lenin mal už od začiatku výhru v rukáve, keďže na frontoch bojovalo mnoho Boľševikov, ktorí teraz neboli len revoluční, ale taktiež ozbrojení. Lenin sa zhostil Ruska veľmi rýchlo a komunizmus začal preberať moc. Denníky, ktoré tomuto diktátorovi nevyhovovali, boli zničené a ľudia, ktorí boli proti jeho režimu sa stali úhlavnými nepriateľmi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Ohňostroj a história: Kedy vznikol a potrebujeme ho ešte?

Neakceptovanosť?

Počas vojny taktiež kvôli komunizmu a jeho neakceptovanosti určitým percentom obyvateľstva vznikla občianska vojna, čo je prakticky to najhoršie, čo sa môže štátu prihodiť počas toho, čo je vo vojnovom konflikte s niekým iným, niekedy sa to môže hodnotiť aj ako deštruktívne. A takto šiel komunizmus ďalej, Lenin bol pri moci do roku 1921, dokým nedostal svoj prvý záchvat, pričom po treťom, ktorý nastal v roku 1924 umrel.

Kvôli tejto ideológii, ktorá bola vyhraná silou a preukázala silu cenzúry a bezduchosti, zomrelo mnoho občanov Ruska v ďalších rokoch a ekonomická stránka nebola tiež najlepšia, keďže sa Lenin počas svojho funkčného obdobia rozhodol, že farmári si môžu ponechať všetky zisky z ich predajov. Komunizmus bola krásna ideológia, ale bola nedorobená a doniesla iba strach a teror, nie pôžitok.

Zdroje: wikipedia.org, wikipedia.org, investopedia.com
Zdroj titulného obrázka: Pexels/Alexander Popovkin

Ďalšie novinky

Populárne