Pavúky
Pavúky patria medzi článkonožce, obývajú všetky ekosystémy. Tieto úchvatné stvorenia si odborne tkajú vlákna do zložitých 3D sietí, ktoré slúžia ako ich domov a lovisko. Dnes vedci oznámili, že štruktúru pavučiny preložili do hudby, ktorá by mohla slúžiť na medzidruhovú komunikáciu alebo na vytváranie nadpozemských hudobných kompozícií.
Markus Buehler, Ph.D., hlavný riešiteľ projektu, ktorý prácu prezentuje, hovorí, že pavúk žije v prostredí vibrujúcich „strún“. „Nevidia veľmi dobre, takže svoj svet vnímajú prostredníctvom vibrácií, ktoré majú rôzne frekvencie.“ Takéto vibrácie sa vyskytujú napríklad vtedy, keď pavúk napne vlákno počas stavby pavučiny. Taktiež keď vietor alebo zachytená mucha pohybuje pavučinou.
Buehler, ktorý sa dlhodobo zaujíma o hudbu, premýšľal, či dokáže z pavučín zachytiť rytmy a melódie iného ako ľudského pôvodu. „Pavučiny by mohli byť novým zdrojom hudobnej inšpirácie, ktorú ľudia ešte nepoznajú,“ hovorí. Okrem toho Buehler a jeho kolegovia z Massachusetts Institute of Technology (MIT) spolu so spolupracovníkom Tomásom Saracenom v štúdiu Tomás Saraceno dúfali, že tým preskúmaním pavučiny prostredníctvom sluchu aj zraku získajú nový pohľad na 3D architektúru a konštrukciu pavučín.
S ohľadom na tieto ciele vedci skenovali pavučinu pomocou laseru, aby zachytili 2D prierezy a potom pomocou počítačových algoritmov rekonštruovali 3D pavučinu. Tím priradil vláknam rôzne frekvencie zvuku a vytvoril „poznámky“, ktoré kombinoval do vzorov založených na 3D štruktúre pavučiny, aby generoval melódie. Vedci potom vytvorili nástroj podobný harfe a hudbu z pavučiny zahrali na niekoľkých živých vystúpeniach po celom svete.
Tím má tiež záujem naučiť sa komunikovať s pavúkmi v ich vlastnom jazyku. Zaznamenávali vibrácie pavučín, ktoré vznikali, keď pavúky vykonávali rôzne činnosti. Napríklad pri vytváraní pavučín, komunikácii s inými pavúkmi alebo pri vysielaní signálov dvorenia. Aj keď frekvencie zneli ľudskému uchu podobne, algoritmus strojového učenia správne klasifikoval zvuky do rôznych aktivít. „Teraz sa snažíme generovať syntetické signály, aby sme v podstate hovorili pavúčím jazykom,“ hovorí Buehler. Ak by vedci pavúky vystavili určitým rytmom alebo vibráciám, mohli by ovplyvniť ich správanie a dokonca s nimi aj komunikovať.
Viac článkov o ekológii si môžeš prečítať TU!
Zdroj: 4state.news
Zdroj titulného obrázku: eurekalert.org