štvrtok, 6 mája, 2021

Seaspiracy odkrýva pravú tvár udržateľného rybolovu a korupcie!

-

Seaspiracy: Emotívny dokument Netflixu

Seaspiracy je nový dokument Netflixu, ktorý odkrýva pravú tvár udržateľného rybolovu, korupcie a novodobého otroctva. Autorom dokumentu je Ali Tabrizi, ktorý odhalí okolností výrazného úbytku oceánskeho života v posledných desaťročiach. Natočil dokument o tom, ako ľudia ničia život v mori. Vašu pozornosť si určite zaslúži.

-REKLAMA-

Celý dokument začína samotným autorom a dôvodom jeho natočenia. Ali Tabrizi, ktorý bol celoživotný fanúšik morských živočíchov a častý návštevník vodných parkov vás prevedie svojimi odhaleniami.

Dokument Seaspiracy kombinuje vzácne zábery, medializáciu z minulosti a rozhovory s odborníkmi, aktivistami a ďalšími, aby vytvoril pravdepodobne najkomplexnejší pohľad na množstvo problémov, ktorým dnes čelí náš oceán.

Upozorňuje na to, aký dôležitý je morský život (zvieratá, rastliny a všetko medzi nimi)

Od lovu veľrýb cez nadmerný rybolov, až po využitie otrockej práce na uspokojenie požiadaviek sa dokument nevyhýba ani drsným a často brutálnym realitám procesu, pri ktorom sa morské plody dostávajú k tanierom spotrebiteľov po celom svete. Niektoré zo záberov zvierajú žalúdok a je ťažké ich sledovať, najmä vzhľadom na samotný počet zúčastnených zvierat. Je to téma pretkaná celým filmom: Nedostatok dohľadu a vedomostí o skutočnej realite týchto rybárskych operácií im umožňuje naďalej konať takmer beztrestne. V prípade, že sa nič nezmení, dokument odhaduje rok 2048 ako rok, kedy bude oceán úplne prázdny.

-REKLAMA-

Zdroj: impakter.com

Veľryby, keď sa vrátia na povrch dýchať, oplodnia svojimi výkalmi fytoplanktón. Pod pojmom fytoplanktón si môžete predstaviť živý organizmus, nie väčší ako je priemer ľudského vlasu, ktorý aj napriek svojej mikroskopickej veľkosti dokáže ovplyvniť také komplexné celky, akými sú ľudské zdravie, prírodné javy, výskum či architektúra.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Tip na film: Hubieho Halloween! Dokázal Adam Sandler napísať dobrý film?

Sú základom potravy pre rybí plôdik a iné vodné organizmy. Následne na ne nadväzujú zložitejšie články potravných systémov. Napríklad morský planktón je najväčším producentom kyslíka na Zemi. Odhaduje sa, že asi tretina celkovej produkcie kyslíka pochádza spod hladiny morí a oceánov.

seascpiracy
Zdroj: uk.newschant.com

Potom tu máme žraloky, ktoré sú ako vrcholoví predátori dôležitou súčasťou morského ekosystému. Spomeňte si, keď ste sa učili o potravinových reťazcoch: ak žraloky vyhynú, druh koristi prekročí svoje stanovište, potravy bude nedostatok a populácie sa pohnú, alebo zrútia. Inými slovami, vyhynú. Podľa dokumentu sú ryby rozhodujúce pre udržanie koralových útesov nažive: vylučujú potravu pre koraly, takže bez nich útesy zomierajú.

Seaspiracy funguje ako príležitosť na kolektívne učenie sa

Ali Tabrizi ako prvý ponúka podrobný pohľad na niektoré z najznámejších skupín a organizácií na podporu oceánov a voľne žijúcich živočíchov a ich spojenie s mocnými silami v rybárskom priemysle. Z mnohých jeho rozhovorov s takzvanými obhajcami vyplýva, že priority ich organizácie sa nezhodujú so skutočným blahobytom oceánu alebo s mnohými dnes už ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov.

Na rozdiel od niektorých dokumentov, ktoré od začiatku ponúkajú vecnú perspektívu, Tabrizi vezme publikum so sebou, aby spoznal pravdu za ľudským mýtom v oceáne.

Ali Tabrizi
Zdroj: earnthenecklace.com

Pretože diváci objavujú tieto objavy spolu s Tabrizim, cítia spolu s ním šok a prekvapenie. Diváci teda nepociťujú pocit viny za to, že o tomto probléme v minulosti nevedeli alebo jedli morské plody. Namiesto toho Seaspiracy funguje skôr ako príležitosť na kolektívne učenie sa a ponúka spotrebiteľom viac informácií ako kedykoľvek predtým. Majú šancu napraviť svoje rozhodovanie o tom, čo budú jesť, koho podporovať a o čo sa majú zaujímať, pokiaľ ide o oceán. Sám Tabrizi bol niekoľkokrát ohrozený, upozornený počas výroby dokumentu, aby prestal nahrávať. Hlavne pri nahrávaní rôznych druhov rybolovu v Ázii.

Samotná návšteva morských parkov a akvárií u mňa skončila, rovnako ako konzumácia akýchkoľvek morských plodov. (Tých som nikdy nebola veľký fanúšik). Môžem ísť vpred s komplexnejším pohľadom na oceán a jeho úlohu na Zemi.

Naše hodnotenie: 4,5/5

Ako sa vám páči tento dokument? Dajte nám vedieť do komentárov.

Môj tip na recenziu. 

Zdroje: quark.sk , depauliaonline.com
Zdroj titulného obrázka: reelgood.com

-REKLAMA-
Šanga
Šangahttps://plotpoint.sk
Moje meno je Šanga, a venujem sa prevažne rozhovorom. Nakoľko som veľmi otvorený človek, a milujem debaty o zážitkoch či práci, rada objavujem nových ľudí. Som vlastne asi ako každý mladý človek!
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img