Tony Stark a vývoj obleku Iron Man
Keďže skoro všetky nové filmy stále neprichádzajú, a filmoví fanúšikovia si tak nemôžu naplno vychutnávať to, čo majú najradšej, sme si pre vás nachystali aspoň menšiu zaujímavosť zo sveta Marvelu. Dnes sa spoločne pozrieme na vývoj obleku Iron Man, ktorý zostrojil génius Tony Stark. Pozorný fanúšik tohto filmového sveta si už určite všimol, ako sa jednotlivé brnenia postupom času menili, no ak patríte medzi laických divákov alebo ste sa len bližšie nezamýšľali nad touto témou, tak dávajte pozor.
Iron Man patrí medzi najobľúbenejšie postavy, aké MARVEL má. Za celé tie roky sa táto postava vyvíjala a naberala nové skúsenosti, čo sa, samozrejme, odrazilo na samotnom charaktere Tonyho Starka a jeho bojového obleku. Ale všimnite si, že vždy keď sa na brnení objavila nejaká chyba alebo nedostatok, v ďalšej časti celej Infinity ságy bola táto nedokonalosť pretvorená tak, aby sa tento problém naďalej nemohol vyskytnúť. Poďme si teda pripomenúť tie najzásadnejšie vylepšenia a upgrady, ktoré Iron Man dostal.
*Pozor na prípadné spoilery
Iron Man 1 (2008)
Už v prvom Iron Man filme z roku 2008, kde sa Tony Stark potreboval dostať zo zajatia po únose pri predaji zbraní v púšti, zostrojil prvú verziu tohto brnenia. Tento oblek nesie číslo Mark 1 a je demoverziou pre vznik prvého obleku Iron Man. Mark 1 bolo veľké a neobratné, preto sa musel zmeniť jeho tvar. Ďalšou nepríjemnosťou, ktorá sa objavila, bola námraza, ktorá odstavila oblek pri lietaní do výšok.
Brnenie tak zmenilo tvar, materiál a farbu.
Iron Man 2 (2010)
V druhom pokračovaní dejovej linky Tonyho Starka sa objavil záporák menom Ivan Vanko alias Whiplash. Ten dokázal zostrojiť svoj vlastný oblúkový reaktor a zastihol Iron Mana nepripraveného na pretekoch v Monaku. Oblek sa k Tonymu dostal v podobe kufríku, ktorý nosil všade so sebou, no určite to nebol najlepší spôsob vyzbrojenia sa do akcie. Po nasadení obleku čelil Iron Man v súboji s Whiplasom problémom s elektrickým napätím. To spôsobovalo skraty v jeho brnení, no napriek tomu sa mu podarilo súpera poraziť.
Avangers (2012)
Vyriešenie tohto problému sme mohli vidieť v prvých Avengers z roku 2012, kde sa po prvýkrát Iron Man stretol s nie menej obľúbeným Asgarďanom Thorom. Thor v spoločnom súboji použil svoju schopnosť zosielať blesky a do Iron Mana pustil niekoľko voltov, no ako sme si mohli všimnúť, už to žiadny problém nerobilo. Práve naopak. Jeho oblek absorboval energiu a spravil ho silnejším.
Navyše sme v prvých Avengers videli, že sa Tony Stark dokázal dostať k svojmu obleku aj po vypadnutí z okna. Za použitia špeciálnych náramkov sa jeho brnenie bolo schopné vydať za ním a aktivovať sa aj počas letu.
Iron Man 3 (2013)
V tomto filme trpí Tony Stark nespavosťou. Môžu za to udalosti z prvých Avengers, kde sa táto neziskovka musela potrápiť s mimozemskou inváziou, ktorú zoslal na Zem Loki. V tomto filme teda nájdeme Tonyho vlastnú armádu Iron Manov, ktoré majú rôzne schopnosti a funkcie. Po zničení týchto oblekov bola vytvorená čisto robotická Iron Legion, ktorú sme mohli vidieť v Avangers – Age of Ultron.
Taktiež tu môžeme vidieť model Mark 43, ktorý si už Tony dokáže privolať na diaľku.
Avangers – Infinity War (2018)
V tomto filme si môžeme všimnúť pridanie rýchlostnej trysky na zvýšenie rýchlosti počas letu. Po udalostiach z Civil War, kde sa Iron Manov kolega War Machine zrútil z oblohy, a Iron Man ho nestihol zachytiť, prišlo k odstráneniu tohto problému.
Taktiež je brnenie vo forme nanitov (malých častičiek, ktoré k sebe priliehajú), takže sa do neho nedokáže z vonku dostať nič a ani Ant Man. Navyše ho môže Tony nosiť všade so sebou.
Ďalšie problémy prišli pri prvom súboji s Thanosom. Brnenie nedokázalo absorbovať silu z kameňa moci a po súboji z neho skoro nič neostalo. Ďalší vývoj obleku Iron Man bol teda nutný.
Avengers – Endgame (2019)
Počas End Game sme si mohli všimnúť, že Iron Man už nepoužíva pevný štít, ale energetický. Tým sa má zabrániť práve ničeniu častí jeho obleku.
Taktiež si môžeme všimnúť, že sa z jeho vlastnej rukavice nekonečna dokázali kamene dostať poľahky na jeho ruku a čo je najväčší mind fuck, Iron Man si dokázal zostrojiť ďalšiu rukavicu nekonečna priamo v súboji s Thanosom. Brnenie má číslo Mark 85 a je to maximálny upgrade, čo Tony Stark za svoju dejovú linku stihol vytvoriť.
Aj tu je krásne vidieť, ako sa tvorcovia z Marvelu hrajú s každým detailom. Vývoj postáv je veľmi peknou vecou. V prípade Tonyho Starka a jeho brnenia postava Iron Mana prešla obrovským charakterovým aj technickým progresom. Aj preto je to bezpochyby jedna z najobľúbenejších postáv filmového sveta.
Super Trendy (YouTube)
Na samotný záver pridávam veľmi kvalitný YouTube kanál s názvom Super Trendy. Nájdete tu mnoho dopodrobna rozobratých filmov a Marvel je celkom nosnou časťou tohto super kanálu. Nabiehaj to teda skontrolovať, nech ti neunikne žiadny zaujímavý marvelovský fakt. Vo videu nižšie sú spomenuté ďalšie fakty na tému – vývoj obleku Iron Man, ktoré som v článku nespomenul.
Verím, že vám článok priniesol nové informácie. Aký je váš najobľúbenejší film z tejto podarenej ságy?