Vypúšťanie odpadovej vody z elektrárne vo Fukušime do Tichého oceána!

-

Novinky

Vypúšťanie odpadovej vody

Japonsko oznámilo, že uskutoční vypúšťanie 1,25 milióna ton vyčistenej odpadovej vody kontaminovanej zničenou jadrovou elektrárňou Fukušima Daiiči do Tichého oceána. Vláda uviedla, že je to najlepší spôsob, ako sa vysporiadať s tríciom a stopovými množstvami iných rádionuklidov vo vode.

„Vypustenie upravenej vody do mora je realistickým riešením,“ uviedol predseda vlády Jošihide Suga na schôdzi vlády, ktorá tento plán podporila. „Urobíme všetko pre to, aby sme udržali vodu vysoko nad bezpečnostnými normami.“ Japonský vládny úradník neskôr objasnil, že je potrebné vypracovať a schváliť ďalšie podrobnosti súvisiace s vypúšťaním. Postupné skúšobné vypúšťania by sa mohli začať o 2 roky a ich dokončenie by malo trvať 40 rokov.

Vypúšťanie odpadovej vody
Zdroj: globalnews.ca

Priemyselné skupiny a jadroví vedci tvrdia, že odpadové vody s minimálnym množstvom škodlivých látok takto likvidovali aj iné jadrové elektrárne. Environmentálne skupiny, rybárske organizácie a susedné krajiny však toto  rozhodnutie okamžite odsúdili. Rybársky priemysel v krajine sa obáva, že sa zníži dopyt po produktoch z tohto regiónu. Vedci zaoberajúci sa morom vyjadrili obavy z vypúšťania odpadovej vody z elektrárne a možného negatívneho dopadu na morský život a na rybolov.

Je to naozaj bezpečné?

Japonsko tvrdí, že uvoľňovanie odpadovej vody je bezpečné, pretože voda v nádržiach sa spracúva tak, aby sa odstránili takmer všetky rádioaktívne prvky, a bude sa značne riediť.

Tento plán podporuje aj Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu, ktorá tvrdí, že vypúšťanie je podobné ako likvidácia odpadovej vody v iných závodoch po celom svete.

„Uvoľňovanie do oceánu sa deje aj v iných štátoch. Nie je to nič nové,“ uviedol v roku 2021 generálny riaditeľ IAEA Rafael Mariano Grossi.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Čo by sa stalo, keby sme prestali jesť mäso?

Vedci tvrdia, že prvky zostávajúce vo vode sú pre človeka škodlivé iba vo veľkých dávkach. Pri zriedení upravená voda podľa nich nepredstavuje žiadne vedecky zistiteľné riziko. Tiež poukazujú na to, že podstatne miernejšie žiarenie sa do Tichého oceánu dostalo testami jadrových zbraní, ktoré uskutočnili USA, Spojené kráľovstvo a Francúzsko počas 40., 50. a 60. rokov. Dúfajme teda, že vypustenie odpadovej vody nebude mať za následky poškodenie morského života a taktiež ľudského zdravia.

Viac článkov o ekológií nájdeš TU!

Zdroje: bbc.com, sciencemag.org
Zdroj titulného obrázku: news.cgtn.com

Ďalšie novinky

Viac od autora