Vianoce na Slovensku
Už od malička sa tešíme na Vianoce. Ako sa však rozšírili do sveta? A ako sa dostali k nám? V článku nájdeš to, ako sa Vianoce na Slovensku oslavovali, kedy sem prišli a čo všetko z nich slávime doteraz. Nakoniec sa dozvieš veci, ktoré si možno vôbec netušil. Tak šup a čítaj!
História Vianoc
Vianočné sviatky sa tradične pripisujú kresťanstvu. Začali sa oslavovať až v 4. storočí a tento deň pripadol na deň zimného slnovratu. Neskôr sa práve Štedrý deň, ktorý pripadá na 24. decembra začal pripisovať narodeniu Ježiša Krista. V období zimného slnovratu sa príroda pripravuje na jarný rozkvet a teda s ňou spojenú úrodu. Práve preto sa často spomína bohatá úroda a stoly plné jedla. Kresťanský význam tohto sviatku spočíva v obdarovávaní. Takisto ako i darčeky, tak i vianočný stromček patrí k základným symbolom Vianoc. Pochádza takisto z osláv zimného slnovratu, kedy si ľudia zdobili príbytky a na Slovensko tento zvyk prišiel až ku koncu 19. storočia. Dnes nám všetkým vianočný stromček prináša radosť a tešíme sa, keď ho ako rodina môžeme spoločne zdobiť. A darčeky pod ním takisto nie sú na zahodenie!
Zvyky a tradície
Keby strávite Vianoce u susedy či u kamoša, všade by to vyzeralo inak. Každá rodina má totiž tie svoje tradície. Každý z nás zdobí stromček v inom čase, varí inú kapustnicu a robí iný šalát. Ako teda vyzerali tie klasické Vianoce našich predkov? Na štedrý deň až do večere sa udržiaval pôst a to najmä preto, aby sa spolu rodina stretla večer pri stole a aby si tento zvyk udržali nasledujúci rok. Ale aj napriek tomu, že sa v daný deň až do večere nejedlo, pilo sa toľko pohárikov, koľko bolo apoštolov. Vianoce boli určite veľmi veselé! S vianočnými sviatkami je spojených aj množstvo povier, napríklad ak si človek nahlas kýchne, tak si pre neho budúci rok príde smrť a veľmi zlým znamením bolo, keď ste si museli niečo požičať.
V mnohých domácnostiach sa až doteraz zachovalo rozkrajovanie jabĺčka. Ak jabĺčko malo tvar hviezdy, očakávalo sa v rodine šťastie a prosperita, nepekné až červivé jabĺčko znamenalo smolu, chorobu či zármutok. Možno niektorí z vás doteraz praktizujú posielanie prázdnych škrupiniek so sviečkou po umývadle. Ten, ktorému škrupinka odplávala na kraj umývadla, mal ísť do cudziny, ten ktorému sa držala pri okraji, mal zostať v blízkosti domova a ten, ktorému sa škrupinka ponorila, mal zomrieť. Veľa domácností aj doteraz dodržiava zvyk jedenia pirohov s tvarohom z jednej misy. Na stole takisto nesmeli chýbať oblátky s medom, cesnak s vodou a chlieb či tradičné makové pupáčiky.
Vianoce dnes
Tieto sviatky nám majú reprezentovať pokoj s rodinou a súdržnosť. Máme byť k sebe milí, dobrí a máme si pomáhať. No nemalo by tomu tak byť len počas Vianoc. Či už slávime Vianoce na Slovensku, v Austrálii alebo v USA a či jeme kapra alebo rezne, či zdobíme stromček alebo ho nemáme vôbec. Je jedno, v akej krajine sa nachádzame a aké zvyky a tradície dodržiavame, dôležité je s kým sme a ako sa v tento výnimočný deň cítime.
A čo ty? Aké zvyky dodržiavaš a ktoré sú tvoje najobľúbenejšie?
Zdroj: Webnode