pondelok, 14 júna, 2021

TOP 5: Najdesivejšie vedecké experimenty na ľuďoch!

-

-REKLAMA-
rikrek.com

Vedecké experimenty na ľuďoch

V škole na dejepise sme o nich počuli len málo alebo vôbec. Vedecké experimenty na ľuďoch napriek tomu patria do histórie ľudstva a malo by sa o nich hovoriť, aby sa podobné udalosti neopakovali v životoch budúcich generácií. Často sa skloňujú na verejnosti vynálezy, lieky a výdobytky vedy, ktorých výskum sa však veľmi nespomína. Nespomína sa agónia človeka a častokrát jeho nenávratné poškodenie organizmu, psychiky či smrť. Prinášame vám výber desiatich experimentov na ľuďoch, ktoré vám priblížia, čím všetkým si museli prejsť.

1. Chlapec, ktorý bol vychovávaný ako dievča

Kanaďan David Peter Reimer sa narodil v roku 1956 ako biologický chlapec. S tým však neboli stotožnení jeho rodičia. Narodil sa ako jeden z dvojčiat a jeho pôvodné meno bolo Bruce. Jeho brat sa volal Brian. V siedmich mesiacoch podstúpili obaja bratia obriezku, ktorá, bohužiaľ, dopadla pre Bruca veľmi zle. Počas operácie mu bol poškodený penis. Psychológ John Money navrhol Bruceovým rodičom, že by sa z Brucea mohla stať žena. Podľa neho bolo totiž dieťa do dvoch rokov rodovo neutrálne a jeho rod sa mal dať ovplyvniť výchovou. Už asi tušíte, ako to dopadlo.

-REKLAMA-

Rodičia ho vychovávali ako dievča, aj keď sa tak nikdy necítil. Dali mu meno Brenda. Napriek tomu sa rozhodol žiť ako muž. V dospelosti sa premenoval na Davida, podstúpil hormonálnu liečbu a snažil sa viesť plnohodnotný život. Bohužiaľ, tento obludný experiment sa veľmi negatívne podpísal na jeho duševnom stave a vo svojich 38 rokoch sa zastrelil. Jeho brat Brian taktiež spáchal samovraždu, predávkoval sa antidepresívami.

david reimer
Zdroj: zaujimavysvet.webnoviny.sk

2. Projekt MK-Ultra

Projekt MK-Ultra bol krycím menom prísne tajného výskumu, ktorý organizovala americká CIA. Skúmala ľudské správanie. Experiment trval od roku 1953 do roku 1973. Cieľom tohto experimentu bolo posúdiť, aké účinky použitie LSD a ostatných drog na kontrolu a manipuláciu ľudskej mysle.

-REKLAMA-

Testovaní jedinci boli podrobení hypnóze, zmyslovej deprivácii, psychickému mučeniu, sexuálnemu zneužívaniu a izolácii. V experimente sa používali aj elektrošoky. Testovaní ľudia niekedy ani netušili, že sú zapojení do výskumu. Testy sa vykonávali v nemocniciach, na univerzitách a väzniciach. Experiment prebiehal v Kanade a USA. Väčšina dokumentov o projekte MK-Ultra bola zničená.

vedecké experimenty na ľuďoch
Zdroj: guestlist.net

3.Stanfordský väzenský experiment

Uskutočnil sa na Stanfordskej univerzite od 14. do 20 augusta 1971. Išlo o pozorovanie konfliktov medzi väzňami a dozorcami vo väznici. Experimentu sa zúčastnilo 24 mužov, vysokoškolských študentov, ktorí museli mať čistý register trestov a nemohli užívať drogy. Philip Zimbardo sa postaral o nábor týchto dobrovoľníkov. Mužom boli náhodne pridelené úlohy väzňov a dozorcov. Experiment sa konal v špeciálne navrhnutom, falošnom väzení, ktoré sa nachádzalo v priestoroch univerzity.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  V moci diabla: Aký bol skutočný osud Anneliese Michel?

Na účastníkov bol vyvíjaný obrovský tlak. Dozorcovia sa začali správať veľmi autoritatívne a väzni boli podrobení mučeniu. Zimbardo priebeh výskumu monitoroval. Chcel vyvolať také podmienky, ktoré mali viesť k depersonalizácii, dezorientácii a deindividualizácii. Niektorí dozorcovia sa správali spravodlivo a dodržiavali pravidlá. Iní prejavili súcit s väzňami a netrestali ich a naopak sa našli aj takí, ktorí sa správali ponižujúco a boli krutí k väzňom. Experiment bol ukončený po šiestich dňoch a je o ňom natočený aj film s rovnomenným názvom.

stanfordský väzenský experiment
Zdroj: insidehighered.com

4. Experiment na tehotných ženách

Po druhej svetovej vojne sa veľa vedcov zaujímalo o pôsobenie chemických látok a radiácie na ľudský organizmus. Výskumníci z Vanderbiltovej univerzity podali 829 tehotným ženám „vitamínové nápoje”, ktoré obsahovali rádioaktívne železo. Snažili sa zistiť, ako rýchlo sa dostane rádioizotop do placenty. Najmenej tri deti zomreli na rakovinu a leukémiu. Sedem žien zomrelo rovnako na rakovinu. Na matkách boli spozorované vyrážky, modriny, anémia a vypadávanie vlasov a zubov.

experiment na tehotných ženách
Zdroj: bestpsychologydegrees.com

5. Nacistické experimenty

Nacistické Nemecko bolo tiež známe tým, že uskutočnilo vedecké experimenty na ľuďoch. Výskumom boli podrobení Židia, Rómovia, zajatci a ostatné prenasledované skupiny ľudí. Hrozivé pokusy prebiehali v koncentračných táboroch a často viedli k smrti alebo k fyzickému zmrzačeniu. Neslávne známym sa stal Josef Mengele, ktorý sa podieľal na triedení väzňov a rozhodoval o tom, kto zomrie alebo prežije. Väzni ho prezývali Anjel smrti a na svedomí mal približne 400 000 väzňov. Po vojne boli tieto zločiny odsúdené a viedli k vypracovaniu Norimberského kódexu. Ide o súbor zásad medicínskej etiky pre experimenty na ľuďoch.

vedecké experimenty na ľuďoch
Zdroj: dw.com

Pár slov na záver

Musím povedať, že na základnej a strednej škole sme tému experimentov na ľuďoch nepreberali takmer vôbec. Myslím si, že by sa táto problematika mala dostať do povedomia mladých ľudí, aby v budúcnosti nedošlo v našej spoločnosti k podobným zverstvám. História je skvelá učiteľka a mali by sme si z nej zobrať ponaučenie.

Myslíte si, že je verejnosť dostatočne informovaná o experimentoch s ľuďmi? Malo by sa o tom hovoriť viac? Vyjadrite svoj názor do komentárov!

Zdroje: bestpsychologydegrees.com, history.com, wikipedia.org

-REKLAMA-
Zuzana Feriancováhttp://plotpoint.sk
Veci sa vôbec nezhoršujú, to iba pravda sa odhaľuje.
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img