UMBRELLA ACADEMY – Ako funguje cestovanie časom?

-

Novinky

Cestovanie časom v UMBRELLA ACADEMY!

V seriáloch a filmoch nám tvorcovia prezentujú rôzne spôsoby cestovania časom. Či už prenášanie vedomia do svojeho mladšieho ja, cestovanie pomocou rôznych prístrojov, mágie, alebo výnimočných schopností. Práve cestovanie časom má svoje dôsledky, ktoré vykryštalizujú v rôznych podobách. Či už v časovej smyčke, rozpadu časopriestoru alebo vytvoria úplne nové časo-priestorové kontinuum – úplne novú časovú líniu, ktorá zmaže určité udalosti, alebo vytvorí paralelnú časovú osu. Pred týždňom Netflix vypustil svoju druhú sériu seriálovej adaptácie komiksu Umbrella Academy. Už v prvej sérii sme mali časohrátky, kedy jeden zo súrodencov sa snažil napraviť apokalyptické vyústenie udalostí pomocou cestovania času. V druhej sérii Umbrella Academy sa cestovanie časom prezentuje predsa len trochu odlišne. Poďme sa na to pozrieť!

Spoiler
Zdroj: Netflix

Najlepšie bude, keď si rozoberieme spôsoby a dôsledky cestovania časom na pár príkladoch. Samozrejme, nebudeme riešiť žiadnu vedeckú teóriu (to skôr môžete čakať v našej rubrike Veda a technika). Tu si rozoberieme filmy a seriály. Ale pozor, budú tu padať spoilery. A nielen k seriálu Umbrella Academy!

12 opíc

12 opíc - cestovanie časom
Zdroj: Universal Pictures

Vo filme Terryho Gilliama 12 opíc s Brucom Willisom máme takzvané smyčkové cestovanie časom. To znamená, že cestovateľ časom sa vracia do minulosti, ktorú ako konateľ vlastných rozhodnutí ovplyvňuje, ale zároveň bez uvedomenia si dodržuje presne stanovené udalosti, ktoré sa už stali. Prakticky nedokáže skutočne ovplyvniť tok času, pretože nič nezmení. Ide v zabehnutých koľajniciach. Čokoľvek urobí, už sa to raz stalo.

X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past cestovanie časom
Zdroj: 20th Century Studios

Potom tu máme jednu z najlepších komiksoviek – X-Men: Days of Future Past od Bryana Singera. Tu si Wolverine (Hugh Jackman) pomocou schopností Kitty Pride (Ellen Page) prenesie vedomie do svojeho mladšieho ja, aby zvrátili nadvládu Sentinelov nad svetom. A práve cestovaním do minulosti zmení udalosti, ktoré boli pevne stanovené v jednej časovej línii a vytvorí novú, ktorou zmaže tu predošlú. Toto vyústenie je oproti pôvodnému komiksu odlišne. V komikse síce Kitty Pride vytvorí novú časovú líniu, ale tá stará stále zostáva ako paralelná realita. Čiže v jednej časovej linke sú síce všetci živí a zdraví, ale druhá je nezmenená a všetci v nej naďalej umierajú.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Seriál Master of None dostal dátum vydania tretiej série! Kedy?

Looper

Looper
Zdroj: TriStar Pictures

Film Looper od režiséra Riana Johnsona nám predstavil inú verziu cestovania časom. Tu sa hlavná postava vracia do svojej minulosti, kde nezávisle na nej žije aj jeho mladšie ja. A práve na staršom ja hlavnej postavy vidíme dôsledky cestovania časom. Už len tým, že sa vráti do minulosti, sa mu automaticky premazávajú spomienky na svoju časovú osu. Už len z tohoto vidíme, že je iba jedna realita, ktorá sa každou zmenou v minulosti mení a zostáva iba jedna jediná. Takže čokoľvek sa zmení má priame dôsledky v budúcnosti, ale aj na samotnom cestovateľovi časom.

Umbrella Academy

UMBRELLA ACADEMY - 2 -01
Zdroj: Netflix

Po znázornení na vyššie uvedených filmoch sa pýtam – ako teda funguje cestovanie časom v seriáli Umbrella Academy? Najlepšie asi bude, aby sme si najprv popísali podmienky. Máme realitu, v ktorej vplyvom udalostí dôjde k apokalypse. To sa dozvieme vďaka „našemu“ cestovateľovi časom – Číslu 5, ktorý cestuje nechtiac ďalej do budúcnosti než by chcel a zistí, že nastane apokalypsa. V postapokalyptickom svete, kde je pravdepodobne posledným človekom na Zemi, žije ďalších cca 40 rokov. Potom ho nájde „inštitúcia spravovania časového kontinua“ – Temps Commission, ktorá ho rekrutuje ako agenta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  NÁZOR REDAKCE: Remake Hitchcockovy klasiky - Rebecca!

Číslo 5 u nich pracuje niekoľko rokov a stane sa jedným z najlepších agentov. Ale keď je v roku 1963, tak sa vráti k svojej rodine do roku 2019. Tú sa snaží presvedčiť, že nastane koniec sveta a potrebuje ich pomoc, aby k tomu nedošlo. Ale aj napriek všetkým snahám sa to nepodarí. A tak zostáva otázkou – funguje v tomto seriáli smyčkové cestovanie časom? Alebo je to druh cestovania časom, kedy aj napriek všetkým zmenám nastane daná budúcnosť tak či tak?

Netflix
Zdroj: Netflix

Druhá séria nám hovorí výrazné „NIE“. Čo je zvláštne, keďže by to zapadalo do seba. Lenže iba v prvej sérii. Druhá séria seriálu Umbrella Academy nám prezentuje cestovanie časom inak. Keďže sa naši hrdinovia premiestnili v čase do roku 1963, menia tak budúcnosť! Nevytvárajú ani novú realitu, ale iba prepisujú jednu časovú osu. Avšak spomienky im aj napriek tomu zostávajú rovnaké. Ešte sa chytáte? Tým, že cestovali časom do minulosti a zmenili určité udalosti, prepisujú tak históriu. A keďže sa vracajú späť do roku 2019, tak tie zmeny aj pocítia. Ale to sa už dostávame ku cliffhangeru konca druhej série a môžeme si len domýšľať – stretnú sa hrdinovia so svojimi rovnako starými ja, takže budú fungovať dvakrát na jednom mieste? Alebo to budú iné deti, ktoré sa taktiež narodili za zvláštnych okolností v roku 1989?

To sú otázky, ktoré nám snáď  zodpovie 3. série UMBRELLA ACADEMY. Dozvedeli ste sa niečo nové o tom, ako funguje cestovanie časom vo filmoch a seriáli? Dúfam, že vás dnešné téma bavilo. A ak áno, dajte vedieť v komentároch.

Ďalšie novinky

Populárne