Sony kupuje štúdio Bungie, tvorcov hier Halo či Destiny! Čo to znamená?

-

Novinky

Ďalší megaobchod, Sony kupuje Bungie

Veľké nákupy v hernom priemysli naďalej pokračujú, po novom Sony kupuje Bungie. Stalo sa tak necelé dva týždne po tom, čo sme boli svedkami takmer 70-miliardovej transakcie, ktorú uskutočnil Microsoft, keď odkúpil Activision Blizzard. Vyzerá to tak, že Microsoft nie je jediný, kto vo videohernom priemysle zbrojí. Sony sa rozhodlo pripraviť taktiež, uskutočnilo nákup vo výške 3,6 miliardy dolárov, vďaka čomu získalo známe štúdio Bungie. Čo to v skutočnosti znamená? Čo vlastne týmto nákupom Sony získalo?

Sony kupuje Bungie
Zdroj: ign.com

Nie je to ešte ani len dva týždne, čo prebehol jeden z najväčších nákupov v rámci herného trhu. Microsoft dal jasne najavo, že sa chce stať jednotkou medzi hrami. Už teraz je majiteľom viacerých známych herných značiek, ktoré získal pri nákupe spoločnosti ZeniMax Media. Spolu s ňou vtedy získal herné štúdio Bethesda (Skyrim, Fallout), pod ktoré spadajú ďalšie štúdiá ako sú Arkane Studios (Dishonored, Deathloop) a id Software (Doom, Wolfenstein). Nákupom štúdia Activision Blizzard získal ďalšie svetovo známe značky, medzi ktoré patria tituly ako World of Warcraft, Overwatch, Call of Duty a ďalšie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Microsoft kupuje Activision Blizzard! Čo to pre hráčov znamená?

Sony sa zľaklo

Vyzerá to tak, že Sony sa možno mierne zľaklo a uvedomili si, že aj oni potrebujú mať pod sebou určité obľúbené značky. Práve tu prišlo rozhodnutie kúpiť známe štúdio Bungie. Ide o pôvodných tvorcov hernej série Halo, ako aj o vývojárov obľúbenej MMORPG série Destiny. Celkovo Sony kupuje Bungie za ohromnú čiastku 3,6 miliardy amerických dolárov. Je to ohromná čiastka, no keď si to tak vezmete, je to len malý zlomok toho, čo doposiaľ investoval do rozvoju svojho portfólia Microsoft. Tento nákup Bungie okomentovalo na Twitteri nasledovne:

Bungie má neobmedzený potenciál na spájanie priateľov po celom svete. V PlayStation sme našli partnera, ktorý zdieľa náš sen a je odhodlaný urýchliť našu kreatívnu víziu budovania zábavy pre celé generácie. Naša cesta začína dnes.

Prečo práve Bungie?

Dôvodom pre kúpu štúdia Bungie bola podľa šéfa PlayStation, Hermana Hulsta, ich skvelá technická expertíza, ako aj fakt, že Bungie je známe budovaním skvelých interaktívnych komunít. Vraj to ide ruka v ruke s tým, čo sa snaží budovať Sony.

Sony kupuje Bungie
Zdroj: cnet.com

Mnohým sa určite premietli pred očami otázky zamerané na to, čo tento nákup znamená. Môžete si vydýchnuť, pre hráčov to nie je nič zlé, teda vraj. Ak ste hráčmi Destiny 2, tak by ste žiadne zmeny pocítiť nemali. Hra a všetky jej súčasti budú naďalej dostupné pre všetky platformy, vrátane Xboxu, PC a ďalších. To isté platí aj o všeobecnom vývoji hier. Bungie sa bude naďalej zameriavať na celý trh a nebude tvoriť exkluzívny obsah dostupný iba pre PlayStation hráčov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  10 videohier, ktoré majú lepšie vedľajšie questy ako hlavný storyline!

Sony v posledných rokoch celkom stagnuje

Čo tento nákup znamená v realite? Veľa. Sony sa podľa všetkého zľaklo. Predsa len, Microsoft sa stáva čoraz väčším lídrom vo videohernom priemysle. Ich Game Pass pre Xbox či PC sa stáva medzi hráčmi veľmi populárnym a už teraz môžeme hovoriť o najúspešnejšej službe, ktorá funguje na princípe predplatného v rámci gamingu. Pri kúpe Activision Blizzard nám Microsoft oznámil, že Game Pass má aktuálne vyše 25 miliónov predplatiteľov, čo je ohromné číslo.

Sony kupuje Bungie
Zdroj: hna.de

Zatiaľ čo sa firme Billa Gatesa darí, Sony má v posledných rokoch celkom problémy. Stále ide o obľúbenú značku a v rámci predaju konzol je stále v popredí, no hráči nie sú nadšení. Sony sklamalo veľkú časť svojich fanúšikov a to hneď v niekoľkých prípadoch. Jedným je napríklad súčasný stav konzoly PlayStation 5. Aj napriek tomu, že konzola prišla na trh ešte koncom roka 2020, doposiaľ si ju mnohí nemôžu kúpiť. Ešte horšie bolo, že aj tí, ktorým sa to na začiatku podarilo, čiastočne oľutovali. Dôvodom je, že veľakrát mali problémy so samotnou konzolou. Tá sa pravidelne náhodne vypínala, sekala a skrátka nefungovala, ako by mala.

Myslím si, že toto jasne naznačuje, že v relatívne blízkej budúcnosti nás čakajú ešte veľké veci. Čo mám na mysli sú rôzne oznámenia nových titulov a spoluprác, ktoré by sme si pár rokov dozadu nevedeli za žiadnych okolností predstaviť. Na druhú stranu, pohľad na to, ako sa vo videohernom priemysle začínajú budovať gigantické monopoly, ktoré budú vládnuť celému trhu nie je ani zďaleka ideálny.

Čo hovoríte na to, že Sony kupuje štúdio Bungie vy? Hrávate Destiny 2 alebo je to pre vás neznámy titul?

Zdroj: theverge.com
Zdroj titulného obrázka: rockpapershotgun.com, logos-world.net, logosarchive.com, destinypedia.com (úprava redakcie)

Ďalšie novinky

Populárne