Slovania: Aký je prvý diel mystického historického seriálu zo Slovenska?

-

Novinky

Prvý diel seriálu Slovania

Včera odpremiéroval prvý diel ambiciózneho seriálu z produkcie Televízie JOJ – Slovania. Ide pravdepodobne o najväčšiu historickú produkciu, akú Slovensko malo od roku 2008, kedy režisér Juraj Jakubisko predstavil svoj dlho pripravovaný celoeurópsky projektBathory. Ako teda dopadol prvý diel tohto ambiciózneho 12-dielneho seriálu?

Režisér Peter Bebjak je na Slovensku známy svojimi celovečernými filmami ako sú Trhlina (2019) alebo Čiara (2017), ktorá bola nielen po technickej stránke veľmi zaujímavý film. Slovania presne spĺňajú svoje žánrové zasadenie. Historický dobrodružný seriál s prvkami fantasy. Mňa osobne zaujali už svojím prvým trailerom, ktorý pripomínal už na prvý pohľad seriál Vikingovia (2013). Či už svojím precíznym technickým prevedením, alebo aj mysterióznymi prvkami.

Slovania 1. časť Les
Zdroj: joj.sk

Slovania je seriál, o ktorý som sa osobne zaujímal, keďže slovenskú produkciu až tak nesledujem. Včera vyšiel prvý diel a osobne ma príjemne prekvapil. Nebudem sa tu oháňať klasickým „na Slovensko dobré“. Slovania určite splňujú po technickej stránke európske parametre. Síce čítal som veľa reakcií na sound-design, ktorý príde ľudom zvláštny. Ja ho osobne chápem do značnej miery ako symboliku toho, čo sa v danú chvíľu odohráva. Syčanie hada pri scénach s postavou Tomáša Maštalíra je kvôli jeho charakteru podľa mňa zaujímavý nápad.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Seriál Tiger King sa dočkal novej epizody! Aké novinky sme sa dozvedeli?

História, ktorú nepoznáme

Seriál sa odohráva na prelome 6. – 7. storočia nášho letopočtu a predstavuje nám osadu, kde žijú naši predkovia. Atmosféra prvej časti je dostatočne mystická, aby sme sa nemuseli venovať možným historický odchylkám, keďže z toho obdobia sa nám veľa nedochovalo. Predstavujú sa nám dve hlavné dejové linky.

Slovania - 1. časť
Zdroj: sector.sk

V prvej sa nám ukazuje slovanská dievčina, ktorá má nadprirodzené schopnosti. Tá nájde tajomného polomŕtveho muža. Druhá dejová linka nám predstavuje postavu Tomáša Maštalíra, ktorý sa snaží dostať do čela „starejších“. Veštba mu predpovedá osud, ktorý si musí pripraviť on sám. Pre mňa je pilotný diel seriálu Slovania zaujímavým experimentom a určite dám šancu aj ďalším dielom.

Zaujala vás 1. časť seriálu Slovania? Ako hodnotíte najambicióznejší slovenský seriálový projekt súčasnosti?

Zdroj: TV JOJ

Ďalšie novinky

Populárne