Agatha Harkness: Nová postava v MCU – Čo o nej vieme z komiksov?

-

Novinky

Agatha Harkness: Nový zloduch v MCU

Máme pár dní po finále prvého seriálového počinu MCU – WandaVision. Aj keď koniec seriálu bol prijatý s rozpakmi, išlo celkovo o absolútny úspech projektu. Seriál si získal divákov po celom svete. Hlavným aktérom pribudli veľké zástupy fanúšikov. Svet Marvel Cinamatic Universe sa nám rozrástol o nové dejové linky a najmä postavy. Jednou z nich je aj čarodejnica zo Salemu – Agatha Harkness. Predstavovala hlavnú zápornú postavu seriálu. Pokúsim sa vám túto postavu bližšie priblížiť a odhaliť jej postavenie a hlavné príbehové linky z komiksov. Ako sa líši komiksová verzia od tej, ktorú nám stvárnila v seriáli sympatická Kathryn Hahn, a na záver pridám aj zopár zaujímavostí.

Komiksový origin

Agatha Harkness sa po prvý raz objavila v komikse Fantastickej 4, číslo 94, v januári 1970. Ako mnoho postáv u Marvelu aj ju vytvoril Stan Lee v spolupráci s Jackom Kirbym. Manželskej dvojici Fantastickej 4, Sue Storm a Reedovi Richardsovi sa narodil malý Franklin Richards (neskôr jedna z najsilnejších postáv v komiksoch). Hľadali bezpečné útočisko a niekoho, kto by sa o malého Franklina dokázal postarať, ak by sa museli vydať bojovať s nebezpečenstvom. A tu prichádza na scénu naša čarodejnica.

Áno, prvou rolou v komiksových zošitoch mocnej Agathy Harkness bola rola pestúnky. V danom komikse pomohla hrdinom v boji s nebezpečnou skupinkou zlosynov a vybudovala si tak ich dôveru. Už v tomto čísle bolo odhalené, že je dosť stará. V seriáli nám bolo naznačené, že by sa mohla narodiť v 17. storočí. V komiksoch nikdy jej pôvod do detailov odhalený nebol, vrátane rodičov. Z ďalších čísiel komiksov však vieme, že má približne až 12 500 rokov. Kam sa na ňu hrabe Zdena Studenková. 🙂

agatha harkness
Zdroj: polygon.com
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Manga - Sherlock 2: Slepý bankéř

Salem

V seriáli nám bol na začiatku 8. epizódy ukázaný Salem v roku 1693. Agathu chcel sabat čarodejníc, do ktorého patrila, a bol pod vedením jej matky popraviť za zneužitie temnej mágie. Pokus zneškodniť Agathu bol však neúspešný, lebo všetkým ostatným čarodejkám prebrala ich moc, a tým ich rovno aj zabila, vrátane matky. V komiksoch to bola práve Agatha Harkness, kto stál na čele sabatu čarodejníc v Saleme. Ich prirodzeným nepriateľom boli ľudia s vidlami a pochodňami, lovci čarodejníc alebo iné magické bytosti. Agatha však veľakrát preberala niektorým čarodejkám ich moc a zbavila sa ich, aby bola čo najsilnejšia. Túto vlastnosť má so seriálovou verziou spoločnú.

Agatha Harkness
Zdroj: metro.co.uk

Rodinné vzťahy

V seriáli sa celý čas spomínalo, že jej manželom je istý Ralph. Avšak na konci prišlo odhalenie, že údajným manželom je falošný Pietro Maximoff (Quicksilver), pravým menom Ralph Bohner, ktorého Agatha ovládla, aby sa dostala bližšie k Wande. Takže nešlo o jej polovičku. Ani v komiksoch nie je známe, či s niekým chodila alebo bola vydatá. Isté je však, že má syna. Nicolas Scratch je taktiež čarodej ako jeho matka. V seriáli na neho odkazuje domáci maznáčik Agathy – králiček Scratchy.  To, že by mali medzi sebou dobrý vzťah nemožno povedať. Častokrát sa postavili a bojovali proti sebe naprieč komiksami. Asi jej najvernejším spoločníkom, ktorý pri nej vždy v komiksoch stál, je jej čierna mačka – Ebony.

Agatha Harkness
Zdroj: bfn.today

Spojitosť so Scarlet Witch

Oproti seriálu, kde Agatha chcela vziať Wande schopnosti a zneškodniť ju, tak v komiksových zošitoch sa stala jej mentorom a pomáhala jej so zvládnutím jej schopností. Dlhé obdobie ju učila, ako zvládať jej „chaos magic“. Potom však prišli udalosti, ktoré sme mohli sčasti vidieť aj v seriáli. Wanda alias Scarlet Witch si pretvorila realitu a spoločne s Visionom mali deti – dvojčatá Billyho a Tommyho. Agatha obidvom robila znova pestúnku ako predtým Franklinovi Richardsovi. Wanda tieto deti v komiksoch taktiež vytvorila za pomoci mágie a dopomohol tomu aj temný démon Mephisto. Dvojčatá boli Wande nakoniec aj za pomoci Agathy odobraté. Agatha Harkness následne za pomoci mágie vytesnila všetky spomienky z Wandinej mysle na jej deti. To sa jej stalo osudným, keďže sa to Wanda neskôr dozvedela, a v návale smútku a zlosti Agathu zabila.

Scarlet Witch
Zdroj: comics.mk

Schopnosti

Najpodobnejšou spoločnou črtou u tejto postavy ako u seriálu, tak u komiksov sú jej schopnosti. Využíva všetky výsady mágie ako: teleportáciu, levitáciu, transformáciu predmetov alebo telekinéziu. Dokáže aj zmanipulovať myseľ, vyčarovať ničivé výboje energie alebo astrálne cestovať. Je jednou z najsilnejších postáv využívajúcich mágiu v komiksoch. Svoje schopnosti využíva aj pre dobro aj pre zlo podľa toho, ako sa jej to hodí. V seriáli bola vykreslená ako typicky záporná postava, ale snáď bude v rámci ďalších projektov MCU komplexnejšie vyobrazená. Temná kniha Darkhold, ktorá bola v seriáli u Agathy v pivnici, v komiksoch s touto postavou spojitosť nemá. Veľkú úlohu zohrala v príbehu Scarlet Witch. Ide o veľmi nebezpečnú knihu plnú temnej mágie a hrozieb.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  TIP NA KOMIKS: Halucinogénny Silver Surfer Black od Donnyho Catesa!

Vzhľad

Komiksový výzor Agathy Harkness sa od tej seriálovej značne líši. V seriáli ju stvárnila okúzľujúca Kathryn Hahn (47 rokov). V komiksoch dali autori Agathe vzhľad starej babičky. Pre jej vek je to aj pochopiteľné. Jej podoba z komiksov však nevznikla náhodou. Predlohou pre túto postavu podľa Jacka Kirbyho bola Agnes Moorehead. Herečka, ktorá žiarila vo filmoch a na televíznych obrazovkách od 40. do 70. rokov minulého storočia. Meno Agnes používala Agatha v seriáli až do momentu odhalenia. Samotná Agnes Moorehead dokonca stvárnila jednu z hlavných postáv v sitkome Bewitched, ktorý slúžil ako predloha pre 2. epizódu WandaVision.

agatha harkness
Zdroj: hipwallpaper.com

Kathryn Hahn

Táto prevažne komediálna herečka získala rolu po veľkom konkurze. Aj keď má výzorom k tej komiksovej Agathe ďaleko, za mňa išlo o perfektnú voľbu a herečka preukázala svoj talent. Získala si fanúšikov po celom svete a stihla dokonca zabodovať aj na poli hudobného priemyslu. Bola to ona, čo spoločne s ďalšími členmi štábu naspievala pesničku – Agatha All Along, ktorú sme mohli počuť pri odhalení Agathy v 7. epizóde seriálu. Táto skoro minútová skladba sa stala na toľko populárnou, že sa dostala na prvú priečku najpočúvanejších soundtrackov na iTunes. Zabodovala tiež aj na Spotify a ďalších streamovacích platformách.

Agnes
Zdroj: newsweek.com

Doctor Who?

Fanúšikovia tohto seriálu určite poznajú postavu kapitána Jacka Harknessa. Jeho priezvisko bolo priamo inšpirované postavou Agathy Harkness z komiksov Fantastickej 4.

Toto bola stručná história a pár zaujímavosti o postave Agathe Harkness. Páčila sa vám táto postava v seriáli WandaVision? Chceli by ste viacej článkov o postavách z komiksov? 

Zdroje: marvel.fandom.commarvel.comen.wikipedia.org
Zdroj titulného obrázku: updatefreak.com

Ďalšie novinky

Populárne