piatok, 5 marca, 2021

Brutálne rytierske súboje v plnej zbroji: Stredoveká MMA v TV?

-

Stredoveká MMA: Brutálne rytierske súboje v plnej zbroji!

Chlieb a hry, to je všetko, čo potrebuje ľud, aby bol spokojný. Aspoň takto nejako sa vyjadrovali pradávni vládcovia a platí to dnes. Box pre jeho “lenivosť” nahradilo MMA (mix bojových umení), ktorého organizácia UFC preslávila tento šport po celom svete. A teraz prichádza niečo staro-nové, a to brutálne rytierske súboje. Že si to neviete predstaviť?

stredoveke mma
Zdroj: mmaplus.co.uk

Najprv ako zábavka…

-REKLAMA-

Tento šport ako každý iný začal najprv ako zábavka pre mužov s obľubou v stredovekých brneniach. Avšak ako čas plynul, čoraz viac ľudí sa začalo o tieto súboje zaujímať a chlapi sa začali grupovať. Najprv boli vytvorené turnaje pre jednotlivcov a neskôr aj mužstiev s maximálnym počtom 21 na každej strane.

Tak vznikli World Medieval Fighting Championship, ktoré sa uskutočňujú každý rok. Množstvo z bojovníkov má za sebou nejaké bojové umenie, z ktorých si požičiavajú jednotlivé prvky. Najslávnejším športovcom International Medieval Combat Federation je zlatý medailista Lukas Kowal, ktorý súťaží za UK aj napriek poľským koreňom.

A potom prišli Rusi…

-REKLAMA-

Presnejšie povedané ich bojová organizácia M-1 Global, ktorá spoznala potenciál tohto športu. V roku 2016 spustila súťaž s názvom M-1 Medieval a jej úlohou malo byť pobavenie divákov medzi veľkými zápasmi.

Nikto však nečakal obrovský úspech a rýchly nárast fanúšikovských základní ako aj počet záujemcov o tento šport. M-1 prezident Vadim Finkelchtein dokonca oslovil aj slávnu UFC, či by nemali záujem o niektoré zo zápasov. Tá sa vyjadrila, že by mohlo ísť o niečo príliš extrémne pre ich fanúšikov, ale ja za tým vidím iba naťahovanie, kto dostane väčší podiel z TV práv. Veď čo je extrémnejšie ako krvácajúci chlapi v klietke?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  French Open s prekvapivou finalistkou! Ako dopadli slovenskí tenisti?

Pravidlá

Aj tieto brutálne rytierske súboje majú svoje pravidlá ako každý šport. Nikto predsa nechce, aby bojovníci odbojovali maximálne jeden súboj za život, nedajbože by niekto umrel (podľa štatistík zatiaľ všetci žijú). Každý šport predávajú najviac jeho hviezdy, a hviezdy musia bojovať čo najčastejšie. Aké sú v tomto športe teda pravidlá?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Najlepšie zarábajúci športovci. Kto kraľuje finančnému rebríčku?

Miesto zápasenia sa nevolá ring, ale “rage”. Rozhodca je taktiež v zbroji, aby mu niečo neodtrhlo.

 1. Každý súboj sú 3 kolá po 3 minúty
 2. Bojovník musí mať meč a štít
 3. Meč aj štít možno použiť ako zbraň
 4. Meče musia byť otupené
 5. Bodanie mečom je nezákonné
 6. Bojovník dokáže udierať, kopať a zápasiť
 7. Bojovník musí buď blokovať, alebo odpovedať na útoky
 8. Bojovník má zostať na nohách
 9. Nie sú povolené žiadne zámky rúk
 10. Údery do krku, chrbtice, chodidiel a členkov nie sú povolené
 11. Zrazený bojovník k zemi môže byť dokončený iba pomocou troch úderov

Áno, rytierske súboje sú napriek svoje brutalite dostatočne férové voči zápasníkom, a aj preto má tento šport ambície dostať sa čo najďalej v priazni o fanúšikov a divákov.

Stretli ste sa už s týmto športom alebo uprednostňuje tie klasické? Myslíte si, že tieto brutálne rytierske súboje majú na to stať sa fenoménom dnešnej doby?

Zdroje: bleacherreport, fightnomads, mmaplus.co.uk

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Aktuálne

- Advertisement -