Blade Runner Universe #1 – AKA priekopník žánru cyberpunk!

-

Novinky

Blade Runner Universe

Blade Runner Universe je neoficiálne označenie filmovej série, ktorá sleduje príbehy zo sveta budúcnosti. Budúcnosti, v ktorej vymrelo väčšina druhov zvierat, klimatické zmeny ovplyvnili život na Zemi, ľudia cestujú do vesmírnych kolónií a svetu vládnu korporácie. Práve niektoré z týchto korporácií majú na svedomí replikantov. Replikanti sú bytosti vytvorené pomocou bioinžinierstva, na pohľad neodlíšiteľné od dospelého človeka.

Ich výnimkou je však väčšia sila, rýchlosť, odolnosť a inteligencia. Predstavte si androidov, len viac ľudských a menej mechanických. Životnosť prvých modelov bola len 4 roky. Blade Runner je označenie pre policajných dôjstojníkov alebo žoldákov, ktorých úlohou je zneškodniť pokazených alebo vyradených replikantov.

Blade Runner Universe
Zdroj: pinterest.com

Blade Runner (1982)

Prvým prírastkom do Blade Runner Universe bol neo-noir sci-fi film Blade Runner (1982) od režiséra Ridleyho Scotta (Alien, Gladiator). Dej filmu sa odohráva v Los Angeles v roku 2019. Replikanti v tejto dobe boli označení za ilegálnych kvôli nehode na „off-world“ kolónii, ktorá si vyžiadala smrť 23 ľudských životov. Šiestim replikantom zo série Nexus-6 sa však podarilo uniknúť až na Zem. Na ich vypátranie a následnú likvidáciu bol povolaný ostrieľaný Blade Runner – Rick Deckard (Harrison Ford). Na rozpoznanie replikantov používajú Blade Runneri tzv. Voight-Kampffov test, ktorý pozostáva z otázok smerovaných na emócie replikantov. Ich neverbálne odpovede sa líšia od tých ľudských, vďaka čomu sa dajú replikanti odlíšiť od ľudí.

Prvou z Deckardových návštev je Tyrell Corporation. Dr. Eldon Tyrell (Joe Turkel) je hlavným tvorcom replikantov, ktorých jeho spoločnosť vyrába a dodáva do požadovaných kolónií. V tejto korporácii sa Deckard stretáva s hlavnou ženskou postavou prvého filmu – experimentálnou replikantkou Rachael (Sean Young). Rachael netušila, že je replikant, pokým ju Deckard nepodrobil testu. Samotná postava Rachael neslúži vo filme len ako ľúbostná partnerka pre Deckarda, ale zohráva vo svete Blade Runner veľkú úlohu, ku ktorej sa dostaneme v ďalších článkoch.

Hovorí sa, že každý film je len tak dobrý ako jeho antagonista. V tomto filme je hlavným antagonistom replikant Roy Batty (Rutger Hauer). Roy je vodcom odpadlíckej skupiny replikantov Nexus-6. Na rozdiel od iných filmových antagonistov netúži Roy po vláde nad svetom či moci. Jeho hlavným cieľom je stretnúť svojho stvoriteľa – Tyrella – a požiadať ho o predĺženie života.

Blade Runner Universe
Zdroj: pinterest.com

Kultový film, ale prepadák

Mnohí dnes vychvaľujú film Blade Runner ako jeden z najlepších sci-fi filmov vôbec. Nebolo tomu tak však vždy. Film bol počas jeho premiéry braný ako prepadák, hlavne finančne. Z rozpočtu 30 miliónov dolárov, zarobil film len 41,5 milióna dolárov. Trailery lákali na akčnú sci-fi adventúru, ale vo finálnom výsledku bol film skôr pomalšieho tempa, dával dôraz na hudbu, vizuály a myšlienky pre diváka. Takéto atribúty sa väčšinou u blockbustrov neočakávajú, preto s ním ani diváci, ani kritici neboli spokojní.

Následne bol Blade Runner premietaný o rok znovu a tento raz prilákal viac ľudí a diváci ho taktiež ocenili omnoho viac. Hlavnými vlastnosťami, ktorými film vyniká vo svojom žánri, sú vizuály, špeciálne efekty, production design a hudba.

Hlavným production designerom bol Lawrence G. Paull, ktorý bol za Blade Runnera nominovaný aj na Oscara. Keďže bol film situovaný v LA, tak sa v LA aj natáčal. I keď mal film menší rozpočet, podarilo sa tvorcom vyhrať s lokalitami na maximum. Veľakrát sa stalo, že použili jednu ulicu na viac záberov, natočili ju z viacerých uhlov, čo navodilo efekt, že sa postavy nachádzajú niekde inde než predtým.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Altered Carbon: Jaký jeden z nejdražších seriálů v historii Netflixu?

Dnes už ikonickú hudbu zložil pre film Vangelis. Tento filmový „temne melodický“ soundtrack vznikol kombináciou klasických nástrojov s futuristickými syntetizátormi. Za svoj soundtrack bol Vangelis nominovaný za najlepší filmový soundtrack na oceneniach Golden Globes či BAFTA.

Celkovo Blade Runner vyhral ceny za najlepšiu kameru, kostýmy, production design, dramatické prezentovanie, special achievement award a v roku 2008 dokonca aj Best DVD Special Edition Release.

Blade Runner Universe
Zdroj: deviantart.com

Priekopník žánru cyberpunk

Blade Runner je voľnou adaptáciou knihy Do Androids Dream of Electric Sheep? od autora menom Philip K. Dick. Dick bol jedným z autorov, ktorých diela boli ovplyvnené ako technickým pokrokom, tak aj sociálnymi faktormi. Dickova kniha by sa dala vďaka týmto faktorom brať ako predchodca cyberpunku, tzv. proto-cyberpunk, keďže oboznámila ľudí s prostredím, ktoré je dnes považované ako typické pre daný žáner.

Za prvú cyberpunkovú knihu sa považuje Neuromancer od Williama Gibsona. Paradoxom je, že pri písaní svojej knihy videl Gibson práve úvodné scény z Blade Runnera a ihneď si všimol podobnosť medzi svojím dielom a filmom Ridleyho Scotta. Gibson teda prepísal prvé 2/3 knihy, aby nevznikol u čitateľov pocit kopírovania filmu. Gibsonova kniha sa napokon aj tak stala hitom a vyslúžila si dve pokračovania.

Či už Gibsonova kniha, alebo Scottov film, obe médiá spĺňajú atribúty žánru cyberpunk. Výhodou Blade Runnera však bolo to, že dokázala recipientovi presne ukázať, ako takáto despotická budúcnosť vyzerá. Svet ovládaný veľkými korporáciami ťažiacich na ľuďoch a ich závislostiach, špeciálne policajné jednotky, genetickí manipulátori, moderné technológie, neóny kade-tade, skoré formy umelej inteligencie, ale predsa celkom obyčajný, priam až chudobný spôsob života. Istým spôsobom by sa dal cyberpunk označiť slovným spojením „high tech, low life„.

Blade Runner Universe
Zdroj: reddit.com

Sedem verzií jedného filmu?

Áno, čítate správne. Blade Runner má až sedem verzií, ale nemusíte vidieť všetky ani poznať informácie o každej. Niektoré z nich sú od seba odlišné len maličkosťami. Tri najhlavnejšie verzie sú kinoverzia z roku 1982, Director’s Cut z roku 1992 a The Final Cut z roku 2007. Rozdiely môžeme nájsť v alternatívnych koncoch, pridaných scénach, upravených rozprávačských monológoch či vizuáloch.

Ak sa pýtate, ktorú verziu si pozrieť, isto vám odporučím The Final Cut všetkými desiatimi. Ide o najlepšiu podobu filmu, ktorú môžete chcieť. Ridley Scott ju sám považuje za najlepšiu verziu jeho filmu, prešla poctivým remastrovaním, úpravou efektov, dialógov a vizuálov, vďaka čomu ponúka divákovi nezabudnuteľný filmový zážitok

Patríte aj vy medzi priaznivcov žánru cyberpunk či fanúšikov kultového Blade Runnera? Isto zostaňte naladení na náš portál Plotpoint, pomocou ktorého vám vždy radi prinášame horúce novinky zo sveta popkultúry! 

Zdroje: IMDb; Neondystopia

Ďalšie novinky

Populárne