sobota, 10 apríla, 2021

Rozhovor: Kimberly Chasing – “Byť kamarát so Slovákmi si vyžaduje čas”

-

Rozhovor: Kimberly Chasing: “Byť kamarát so Slovákmi si vyžaduje čas. Vzťahy sa nevytvárajú okamžite, ale keď sa vybudujú, sú silné a dlhotrvajúce”

V rozhovore s Kimberly Chasing sa dozviete, aký je život cudzinky, ktorá si našu krajinu zamilovala.

Ahoj, Kimberly! Povedz nám niečo o sebe, odkiaľ pochádzaš a čo ťa priviedlo na Slovensko?

Som malé filipínske dievča z krásnej filipínskej krajiny. Na Slovensko som prišla kvôli manželovi. Je Slovák a chcel sa vrátiť do vlasti. Nejaký čas sme žili na Filipínach, kým sme sa rozhodli presťahovať na Slovensko, a doteraz som neľutovala. Slovensko sa ku mne správa veľmi dobre a užívam si tu svoj život. Keď som bola na Filipínach, mojou vášňou bolo potápanie. Rada chodím k moru a len tak plávam s mnohými rôznymi morskými živočíchmi. Teraz, keď som na Slovensku, je to niečo, čo mi veľmi chýba.

Bolo pre teba ľahké začleniť sa medzi Slovákov? Ako sa cítiš na Slovensku?

-REKLAMA-

Predtým, ako som sem prišla, bola to jedna z mojich starostí. Nikdy predtým som nežila a nezostala v cudzej krajine a nemám skúsenosti s tým, aké to je. Bála som sa, či sa dokážem s niekým skamarátiť, či mi nebude chýbať domov, či budem bojovať s jazykom. Ale všetko dopadlo dobre. Našla som si prácu, skamarátila som sa nielen so Slovákmi, ale aj s inými národnosťami. Je škoda, že došlo k pandémií, pretože by som strávila veľa času so svojimi priateľmi cestovaním po Slovensku.

Ako by si zhodnotila vzťah Slovákov k „inakosti?“

My Filipínčania radi privítame cudzincov v našej krajine. Sme radi, keď sa cítia ako doma. Usmievame sa na nich a snažíme sa ponúknuť pomoc, kedykoľvek je to možné. Takže som sa na začiatku cítila trochu zvláštne, keď som sa snažila na usmievať miestnym obyvateľom a oni sa neusmievali späť, haha. Ale potom neskôr som zistila, že je to úplne normálne. Niektorí hovoria, že to možno pripísať tomu, že tu nie je veľa slnka a na Filipínach máme slnko po celý rok, takže sme šťastní ľudia! Alebo je to možno preto, že Slovensko, najmä nie mestské oblasti, ešte stále nie je zvyknuté na cudzincov, čo podľa mňa zohráva obrovskú úlohu.

-REKLAMA-

rozhovor Kimberly
Zdroj: autorka článku

Zistila som, že byť kamarát so Slovákmi si vyžaduje čas. Vzťahy sa nevytvárajú okamžite, ale keď sa vybudujú, sú silné a dlhotrvajúce, aspoň to je môj názor.
Našťastie pre mňa, som túto „inakosť“ vo svojej slovenskej rodine nikdy nepocítila. Počula som niekoľko smutných príbehov iných cudzincov, že ich slovenské rodiny ich nemajú veľmi rady. V mojom prípade mám však obrovské šťastie, že rodina môjho manžela je absolútne ústretová. Nikdy som sa tu necítila sama, som za to nesmierne vďačná.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: DUŠA MOJA - Chceme otvárať tému duševnej (ne)pohody!

Je pre cudzinca ťažké nájsť si na Slovensku prácu?

Som v finančnom sektore zdieľaných služieb. Keď som si predtým hľadala prácu, prekvapilo ma, koľko príležitostí je na trhu. Myslela som si, že to bude ťažké vzhľadom na to, že som cudzinec a že bude existovať jazyková bariéra. Ukázalo sa však, že som sa mýlila, pretože som si skutočne ľahko našla prácu. Moji slovenskí kolegovia sú ku mne takí milí a dokonca hovoria tak dobre po anglicky, že som nikdy nemala problém.
Ale viem som si predstaviť, že to teraz môže byť pre miestnych obyvateľov aj cudzincov kvôli pandémii ťažké. Viem, že veľa ľudí prišlo o prácu, takže som každý deň vďačná.

Stretla si sa za ten čas s niečím zaujímavým, o čo by si sa chcela podeliť s čitateľmi?

Považujem za skutočne zaujímavé, ako sú semená maku také populárne ako dezert. Pretože keď počujem mak, počujem ópium, počujem závislosť, haha. Ale tu je to iný druh závislosti, som úplne závislá od štrúdle s makom!

Viem, že si sa rozhodla naučiť slovenský jazyk. Veľká česť, musí to byť veľmi náročné. Ako ti to ide?

Je to veľmi náročné, ale úprimne povedané, prestala som na seba vyvíjať tlak a proces učenia sa nového jazyka ma baví. Som v stave, že keď počúvam Slovákov, trochu uchopím kontext rozhovoru, ale stále nie som schopná tak dobre konverzovať. Viem sa porozprávať s manželom v krátkych a základných frázach v slovenčine, na čo som skutočne hrdá.
Zatiaľ sa to učím ďalej. V blízkej budúcnosti plánujem absolvovať kurz slovenčiny, aby som sa naučila základnú gramatiku a vedela správne konverzovať. Som z toho nadšená.

Ako vnímaš život na Slovensku v porovnaní so životom na Filipínach?

Milujem svoj život na Slovensku. Úprimne povedané, na Filipínach som tiež nemala ťažký život. Mala som prácu a nenechala som sa hladovať. Bola som úplne spokojná so svojím životom. Povedala by som však, že náš život na Slovensku je momentálne oveľa pohodlnejší. Zarábame toľko, aby sme si mohli kúpiť, čo potrebujeme, a bez pandémie budeme možno schopní cestovať aj po Slovensku.

rozhovor Kimberly
Zdroj: autorka článku

Rada žijem v Bratislave, myslím si, že je to veľmi čisté mesto a prístup k rôznym jedlám je veľmi ľahký. Doprava je efektívna a som rada, že všade sú parky plné stromov, kam sa môžem ísť poprechádzať alebo zabehať, alebo len ak si chcem dopriať čerstvý vzduch. Tieto malé veci si veľmi vážim, pretože v Manile to nemám. Dúfam, že viac Slovákov ocení tieto maličkosti, pretože Bratislava je skutočne nádherné mesto a Slovensko je úžasná krajina.

Veríme, že sa vám rozhovor s Kimberly Chasing páčil! Neprehliadni ani rozhovor so študentmi, ktorým sa podarilo nakrútiť film s Kristínou Svarinskou.

English version of this interview can be found on the next page.

-REKLAMA-
Šanga
Šangahttps://plotpoint.sk
Moje meno je Šanga, a venujem sa prevažne rozhovorom. Nakoľko som veľmi otvorený človek, a milujem debaty o zážitkoch či práci, rada objavujem nových ľudí. Som vlastne asi ako každý mladý človek!
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img