Rozhovor: Adam Mogyorosi – Režisér, producent, hudobník a milovník fotografie!

-

Novinky

Rozhovor: Adam Mogyorosi – režisér, producent, hudobník a milovník fotografie

Náš ďalší rozhovor si berie meno Adam Mogyorosi, s ktorým sme sa porozprávali o nakrúcaní videoklipov, fotení, ale aj o tvorbe nielen jeho hudby. Napriek svojmu mladému veku toho Adam stihol neskutočne veľa a vyzerá to tak, že o jeho kreativite budeme ešte veľa počuť.

Adam Mogyorosi
Zdroj: Adam Mogyorosi

Ahoj Adam, ako by si sa predstavil na biznis stretnutí?

Dobrý deň, moje meno je Adam a mám pre vás jednu rýchlu radu hneď na začiatok. Zverte mi vašu dôveru a finančné prostriedky na to, aby som zrealizoval moje vízie a budete nadmieru spokojný s výsledkom. 😀

Adam Mogyorosi
Zdroj: Adam Mogyorosi

Ako by si sa predstavil v bare babe, ktorú by si chcel zbaliť?

Nechodím do baru, keďže nie som barový typ, ale keď už by na to došlo, tak by som sa nesnažil na nič hrať a byť sám sebou. Keďže verím na osud, tak by som tomu určite nechal voľný priebeh, pretože čo sa má stať, sa stane. 😀 Ale pre všetky horlivé fanúšičky mám zlú správu, moju drahú polovičku som už našiel. 🙂

Adam Mogyorosi
Zdroj: Adam Mogyorosi 

Ako si sa dostal k nakrúcaniu? Vieš si, Adam, ešte spomenúť na svoje prvé video?

Na základnej škole zhruba v 8. – 9. ročníku sme spolu s mojím veľmi dobrým kamarátom a momentálne najlepším grafikom, ktorého poznám, Tomášom Králikom pozerali youtube kanál FilmRiot a to nás oboch inšpirovalo. A tak prišiel deň, kedy si Tomáš kúpil prvú kameru. Bol to strašný trash značky Benq, na ktorom bola nálepka FullHD 1920x1080p, a jediné, čo na tejto kamere malo vysoké rozlíšenie, bola práve táto nálepka. 😀

Samozrejme, nasledovala séria úsmevných akčných videí inšpirovaných práve hore uvedeným YouTube kanálom. Pre susedov muselo byť veľmi úsmevné pri pohľade z okna vidieť pobehujúce deti, pričom jedno malo v rukách plastovú M16 a druhé to celé natáčalo veľmi pochybným spôsobom. Ale natáčanie sa mi zapáčilo natoľko, že som si za moje ušetrené peniaze z narodenín kúpil môj prvý vlastný foťáčik značky Casio z druhej ruky, po ktorý som šiel s mojou mamou na vlakovú stanicu do Žiliny.

Natočil som môj prvý a druhý „neoficiálny klip“ pre pesničku, ktorú som našiel random na YouTube. Dnes už je toto video naozaj úsmevné, ale vtedy mi ten strih do toho inštrumentálu prišiel fakt že top. 😀

Venuješ sa aj hudobnej tvorbe?

Áno, už niekoľko rokov, ale keďže na žiadny hudobný nástroj hrať neviem, všetky moje hudby sú postavené na zaujímavých samploch a mojich dohrávkach. Rovnako ako v mojich videách, tak aj v hudbe sa snažím o alternatívnejší temný zvuk.

Ako ti to napadlo všetko spojiť? Hudba, réžia?

Názov mojej firmy „Motionframestudios“ vychádza zo základného fungovania filmovej kamery, teda pohybu jednotlivých statických snímok, kde je pri pohybe v kamere a následnej projekcii vytvorená ilúzia pohybu.

Videoprodukcia

Okrem nakrúcania a hudby som si všimol aj fotografiu…

Áno, aktívne sa popri video tvorbe venujem aj fotografii. Ako veľký fanúšik analógovej fotografie sa snažím čo najviac fotiť na tento zázračný, už do istej miery retro formát, ktorý celému výsledku dodá atmosféru a emóciu veľmi ťažko replikovateľnú digitálnou cestou. Už len samotný proces fotenia je úplne iný, človek si dvakrát rozmyslí, čo stojí za odfotenie a čo nie, následne hneď nevie, ako fotky vyzerajú a či vôbec niečo odfotil. To zistí až po vyvolaní a naskenovaní samotného filmu. Moju tvorbu môžete nájsť na instagrame @mgrsadm alebo na motionframestudios.sk

Adam Mogyorosi
Zdroj: Adam Mogyorosi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: Bikini fitnesska Janka Stachová - Treba zdvihnúť zadok a začať!

Je toto všetko tvoja práca alebo máš popri tom aj niečo iné?

Pracujem ako kameraman a strihač v regionálnej televízii, ale začínam mať pocit, že budem potrebovať oveľa viac času na svoje projekty. Už sa nedá všetko stíhať podľa mojich predstáv.

Adam Mogyorosi
Zdroj: Adam Mogyorosi

Ako sa vlastne dostaneš ku interpretom?

V prvom rade sa mi musí páčiť tvorba a hudba týchto interpretov, následne sa s nimi skontaktujem pomocou sociálnych sietí. Niekedy sa interpret zase ozve sám, lebo sa mu páči moja tvorba a mal by záujem o spoluprácu.

Adam Mogyorosi
Zdroj: Adam Mogyorosi

Aký dôležitý je príbeh vo videoklipoch?

Podľa mňa všetko závisí od danej skladby, textu a emócie, ktorá z hudby vyžaruje. Sú skladby, ku ktorým sa mi príbeh vôbec nehodí. Na druhej strane sú skladby, kde je dej priamo určený už v samotnom texte a človek sa ho musí už nejakým spôsobom chopiť, upraviť ho a natočiť tak, aby to spolu pekne hralo. Osobne sa mi veľmi páči a celkovo mám radšej alternatívnejší videoklip, ktorý je dejovo jednoduchší, skladá sa z niekoľkých vizuálne zaujímavých ikonických scén, ktoré majú čo najviac filmový kabátik a v konečnom dôsledku vytvoria vizuálne zaujímavý celok.

Pri produkcii robíš všetko? Kamera, strih, post produkcia?

Áno, od réžie po kameru, strih a postprodukciu si to zastrešujem všetko sám. Pri samotnej produkcii mi veľakrát pomáha moja šikovná priateľka Veronika, ktorá je zároveň autorkou backstage fotografií. 🙂

Adam Mogyorosi
Zdroj: Adam Mogyorosi

Poďme teraz ku tvojej novinke. Ako vznikla spolupráca s Kamilom Hoffmannom?

S Kamilom Hoffmannom už spolupracujeme v podstate od jeho prvého videoklipu, ktorý sme spolu natočili na singel „Vieš“ v januári roku 2018. Nasledovalo niekoľko vizuálov na tracky z albumu „V sieti 2“. V roku 2020 sme spolu spravili ďalší vizuál na singel „BlaBlaBla“.

Tohtoročná novinka, dvojklip na skladby „Nektár“ a „Slová“, ktoré sú pilotnými trackmi k albumu Katalóg, vznikla ešte v roku 2020. Pôvodne mala prvá časť videoklipu úplne iný scenár, ale nakoniec sa na prianie interpreta zvolil a natočil iný variant inšpirovaný dnes už kultovým filmom „2001: A Space Odyssey“ legendárneho režiséra Stanleyho Cubricka. Táto časť klipu zachytáva portál, vďaka ktorému je možné cestovať vesmírom na inú planétu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Študentka cez deň, prostitútka v noci. Takto vyzeral život Simony, ktorá sa živila eskortom!

Druhá časť je založená na imitácii živého vystúpenia inšpirovaného legendárnym česko-slovenským festivalom populárnych piesní Bratislavská lýra. Videoklip je natočený digitálne, ale s použitím starých vintage objektívov z filmových kamier, pre mnou preferovaný 16mm filmový look.

Čo plánuješ ďalej?

Plánujem sa ďalej venovať videotvorbe. Momentálne je naplánovaných už niekoľko videoklipov a vizuálov pre pezinského hudobníka, s ktorým spolupracujem tiež už niekoľko rokov. Jeho meno je Strespez a tento rok mu vyjde nový projekt. Máme už natočený prvý vizuál, ktorý uvidí svetlo sveta koncom tohto mesiaca. A tiež aby som nezabudol, na začiatku tohto leta sa s priateľkou sťahujeme do Prahy, kde plánujem svoju tvorbu dostať na opäť trošku vyššiu úroveň.

Adam Mogyorosi
Zdroj: Adam Mogyorosi

Zdroje: Adam Mogyorosi, motionframestudios.sk
Zdroj titulnej fotografie: Adam Mogyorosi

Ďalšie novinky

Populárne