utorok, 30 novembra, 2021

Rozhovor: Život môže byť ako islandské počasie, každých päť minút iný!

-

-REKLAMA-

Rozhovor: Život môže byť ako islandské počasie, každých päť minút iný, hovorí Slovenka žijúca na Islande

Náš ďalší rozhovor urobila slovenka žijúca na Islande!
Ostrov v Atlantickom oceáne so severskou klímou je skutočnou európskou exotikou. Krajina ohňa a ľadu, zeleného machu a čiernej lávy je plná hučiacich vodopádov, driemajúcich sopiek či rozľahlých ľadovcov. Poďme sa pozrieť, ako sa žije Slovenke Silvii na tomto mesačnom ostrove, kde práve pred nedávnom na polostrove Reykjanes vybuchla sopka. Sopka sa nachádza v odľahlej oblasti, najbližšia cesta je od nej vzdialená 2,5 kilometra.

Ahoj, povedz prosím,, našim čitateľom v krátkosti svoj príbeh. Kto si, čomu sa momentálne venuješ?

Ahoj! Volám sa Silvia, pochádzam z Podpoľania a na Islande žijem štvrtý rok. Venujem sa tvorbe z islandskej vlny, ktorú môžete nájsť na insta profile ecograceful, píšem básne, objavujem a teším sa zo života. Pracujem ako sales assistant pre Bioeffect, firmu, ktorá sa venuje bio kozmetike.

Prečo práve Island? Čo ťa presvedčilo o živote práve tam?

-REKLAMA-

Na Islande som mala kamarátov, ktorí prišli v jednu zimu na sviatky domov. Bola som v prvom semestri magisterského štúdia sociológie a zacítila túžbu po zmene. Stačilo pár slov o tom, aký je Island “superský” a už sme so sestrou kupovali letenky. Pôvodne som si myslela, že si dám len ročnú pauzu a vrátim sa domov, Island mi však učaroval a rozhodla som sa zostať. Je tu nádherná príroda a keďže Island je atraktívny pre turistov človek tu stretne veľa zaujímavých a inšpirujúcich ľudí každý deň.

Čo sa v tvojom živote za ten čas zmenilo? Ako ťa ovplyvnil pobyt na Islande?

Učím sa chápať seba, svoje okolie, našla som inú perspektívu. Tmavé a veterné zimy ma urobili silnejšou. Začala som žiť ekologicky – separovanie, platené tašky na nákup, reusable fľaša, coffee cup až po oblečenie takmer len zo sekáčov a swapov (akcie, kam prinesiete vaše staré oblečenie, knihy a tak ďalej a vymeníte za veci niekoho iného) sú už niekoľko rokov samozrejmosťou. Našla som si kamarátov z rôznych krajín, čo ovplyvnilo aj môj pohľad na svet. Vďaka práci na Islande som si mohla dovoliť cestovať na Nový Zéland, Filipíny, do Thajska, Maroka, atď. Naučila som sa vážiť si každý slnečný deň a pochopila som, že život môže byť ako islandské počasie, každých päť minút iný, rôznorodý a je len na nás, ako sa k tomu postavíme.

-REKLAMA-

Existujú o Islande nejaké mýty, ktoré nie sú úplne pravda?

Že majú dating app, aby zistili, či nie sú rodina. Existuje však webstránka, kde sa to reálne dá zistiť. Ďalšia nepravda je, myslím, že vám zaplatia ak si zoberiete Islanďanku, preto ženy dostávajú denne správy od mužov z blízkeho východu.

Čo ti na Islande najviac vyhovuje?

Sloboda. Kamarát na Slovensku mi stále hovorí, že tu žijem v akejsi bubline. Človek si vytvorí sieť ľudí a záujmov a má pocit, že ,,všetko spolu hrá”. Čokoľvek chcem robiť, nájde sa niekto, kto s tým rád pomôže. Vyhovuje mi aj systém, pod jedným sociálnym číslom funguje zdravotné poistenie, únia, úrady a pod. a zatiaľ všetko sa mi podarilo vybaviť jedným e-mailom. Všade sa dohovorím anglicky, nezáleží, či sa rozprávam s deťmi na pieskovisku alebo s dôchodcami pri regáli s konzervami.

Vedela by si našim čitateľom popísať, ako vyzerá tvoj bežný deň?

V dni voľna si väčšinou navarím niečo vegan z potravín z dumpster divingu. Potom plávanie, otužovanie či sauna. Kúpaliská sú tu otvorené celoročne. A zvyšok je vždy iný – výlety mimo Reykjavíku, štrikovanie, meditácie, jamm ing či hodiny islandčiny.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: Peter Hámor ako najlepší slovenský horolezec!

Ako vnímaš kultúrne rozdiely medzi Slovenskom a Islandom?

Asi budem odpovedať subjektívne, ale najmarkantnejší rozdiel v mojom ponímaní je v rešpekte a akceptácii. Na rozdiel od Slovenska (vychádzam z prieskumov) je v akceptovaní LGBT komunity. Ľudia tu bojujú za práva. Keď sa deje niečo proti ich presvedčeniu a ľudským právam, okamžite vyjdú do ulíc. Nestretávam sa tu s rasizmom. Cítim sa tu bezpečne. Nie je tu skoro žiadna kriminalita.

Máš nejaký vtipný zážitok spojený so životom na Islande?

Ja neviem rozprávať príhody a často si pamätám len emóciu a nie daný zážitok, ale vždy mi príde úsmevné, keď si spomeniem, že náplň práce kamarátky, ktorá pracovala na farme, bolo natierať kravy opaľovacím krémom.

Čo by si na záver odkázala čitateľom domov na Slovensko?

“þetta reddast” A ľúbte sa.

Ako sa rozhovor páčil? 

Ak máte radi rozhovory so Slovákmi, ktorí žijú v zahraničí, odporúčam rozhovor s Filipom, ktorý rok života strávil v Austrálii. 

Zdroj titulného obrázku: autorka článku

-REKLAMA-
Šangahttps://plotpoint.sk
Moje meno je Šanga, a venujem sa prevažne rozhovorom. Nakoľko som veľmi otvorený človek, a milujem debaty o zážitkoch či práci, rada objavujem nových ľudí. Som vlastne asi ako každý mladý človek!
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img