Inšpiratívny rozhovor: Freelance ilustrátorka Soňa Danihelová

-

Novinky

Inšpiratívny rozhovor: Freelance ilustrátorka Soňa – Maľby a kresby na želanie

Freelance ilustrátorka Soňa: „V digitálnom svete je obraz zastavením času, krásou a jedinečnosťou presahuje stáročia. Ktorý okamih zastavíte na večnosť vy? S láskou maľované žiarivé obrazy vás budú tešiť roky,“ píše na svojom webe Soňa Danihelová. Ak sa vám práca zapáčila, môžete ju zastihnúť na jej Instagrame.

Soni, ahoj! Na tvojom Instagrame ma veľmi zaujala tvoja práca. Ako si sa k nej dostala?

To sa veľmi teším, ďakujem. Lásku k ilustráciám, maľbe a kresbe som si vybudovala postupne, stanovila som si, že úlohou mojich obrazov a tvorby je primárne prinášať radosť iným a rovnako, aby táto práca tešila aj mňa. Postupom rokov som sa v tvorbe zlepšovala, som však aktívny samouk, študovala som iný odbor, konkrétne marketingové komunikácie na FMK UTB v Zlíne. V rámci projektov som však bola s dizajnérmi, grafikmi a ilustrátormi v úzkom kontakte, takže som sa od nich naučila veľa vecí. 

Máš aj svoju vlastnú webovú stránku spojenú s blogom. Stíhaš s objednávkami a písaním blogu?

Nestíham. Blog je pre umelcov užitočný najmä z hľadiska vyhľadávania, tak ako sa môže aj web zobrazovať pod určitým tzv. kľúčovým slovom, ktoré zadajú potenciálni zákazníci do vyhľadávania, tak aj články na blogu môžu byť nápomocné. Ľudia si stále kladú otázky a rovnako ich kladú aj Googlu, preto je dobré, keď umelci píšu blog o témach, ktoré sú najčastejšie vyhľadávané, typicky napr. How to články, a pod. Vždy si spomeň na pravidlo, že ak niečo hľadáš, je vysoko pravdepodobné, že niekto to už hľadal. A ak to nenašiel, je možné, že si to naštudoval a napísal o tom sám. A to spravil veľmi múdro. Už dlhú dobu sa mu nevenujem, skôr plánujem začať natáčať edukačné videá. 

Umelec je chtiac-nechtiac veľmi úzko spojený aj s nutnosťou propagácie svojich diel najmä z dôvodu, že bez nej by sa len ťažko uživil. Rýchlosť a potenciál využívania sociálnych sietí môže preto vyzerať ako najvhodnejšie riešenie, čo určite medzi vhodné riešenia aj patrí, ale netreba zabúdať aj na budovanie stabilných kontaktov, napr. pomocou e-mailovej databázy a pod. 

Soňa maliarka
Zdroj: autorka článku

Vo svojom BIU na Instagrame máš napísené “Freelance ilustrátorka”. Mohla by si našim čitateľom vysvetliť, čo to znamená?

Najvýstižnejší opis slova freelancer je asi: nezávislý profesionál alebo odborník na voľnej nohe, ktorý nie je zamestnaný. Hoci je to krásna predstava, byť na freelance má aj svoje úskalia. Freelancer sa necháva najímať klientom na prácu, ktorú robí najlepšie, ako len vie. Zároveň je tu aj nevýhoda premenlivého príjmu, ťažko odhadnete, aký budete mať plat o pár mesiacov, v prípade, že nemáte stabilných klientov na dlhé časové obdobie.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Študentka cez deň, prostitútka v noci. Takto vyzeral život Simony, ktorá sa živila eskortom!

Predtým však, ako sa pre to rozhodnete, spoznajte aj svoju osobnosť a schopnosť organizácie času a sebazaprenia. Pokiaľ zrovna nie ste človek, ktorý si môže zapýtať veľmi slušnú hodinovku, čo je asi len malá skupinka. Pre nás ostatných, bežných ľudí, je nutný focus v domácom prostredí ideálne 8 hodín denne a to je veru často náročné, najmä ak nebývate úplne sami. Verte mi. Ranné vstávanie je zlo. 

zdroj: autorka článku

Pozitívom však je, že budujete svoj brand, rastiete, rozvíjate sa. Ak ste šikovní, môžete si vybrať, akú prácu budete robiť, a akú nie. Niekoho možno nemotivuje to, že v zamestnaní ťaží z jeho šikovnosti firma. Svojou prácou plní sen niekoho iného, kto firmu založil. Ak však pracujete na seba, často si plníte svoj sen, ktorý ste si vymysleli vy. 

Ešte ak sa vrátim k samotnému slovu freelancer, je zábavné, že etymologický význam slova vraj pochádza z opisu stredovekých rytierov. Tzv. “free lancers” nebojovali výlučne za kráľa, ale za hocikoho, kto si ich najal a zaplatil.

Pokiaľ žijete vo väčšom meste alebo máte šťastie na skupinku freelancerov, ktorí sa spojili, aby zničili samotu na home office, môžete pracovať v coworkingových centrách. Fungujú tak, že tam máte každý samostatne svoju kanceláriu, kde máte pokoj, ale obed či prestávku si môžete užiť s kolegami, ktorí môžu pracovať napríklad aj v úplne iných odboroch, prípadne si môžete dohodiť klientov. Často tam nájdete začínajúce agentúry, samostatných markeťákov, ilustrátorov, grafikov, IT špecialistov, programátorov, copywriterov či iných dizajnérov. V Zlíne sme mali napr. UPPER. Už aj na Slovensku máme takýto centier dosť a pevne verím, že nejaké vyrastie aj v Prievidzi, aby sme sa tam stretli. 

Koľko času denne venuješ maľovaniu?

To je veľmi premenlivé. Záleží od toho, koľko mám zákaziek, každý mesiac to je inak. Pri maľovaní však pociťujem akýsi “flow”, zabúdam vnímať, ako rýchlo plynie čas. A to je dobre. Samozrejme, sú aj náročnejšie časti, na ktoré sa musím sústrediť a do ktorých sa mi nechce. A medzi tie, ktoré umelci jednoznačne nemajú radi, patrí aj papierovanie. Je to náročné, občas stresujúce, nepríjemné a nikto to nemá rád. 

Koľko hodín najdlhšie si venovala jednému obrazu?

Možno okolo 30 hodín? Ale to bolo skôr v mojich začiatkoch alebo v prípade veľkých rozmerov obrazov, tam sa tie hodiny vedia vyšplhať. Krásne na maľbe a kresbe je to, že hoci je to skôr sedavá práca, pripomína mi v niečom šport. Najmä tým, že ak budete každý deň chodiť behať do kopca, vaše telo vám to opätuje zlepšujúcou sa kondíciou a o nejaký čas pôjdete do kopca s úplnou ľahkosťou. Takto je to aj s kresbou či maľbou. 

Jednak sa zlepšujete v čase, ktorý vám trvá niečo vytvoriť, zároveň spoznávate materiály, médiá, štetce a ostatné veci, ktoré sú skvelými pomocníkmi, ak ich viete použiť správne a vaše oko a myseľ učíte lepšie si všímať detaily a odpozorovať objekt. Ak k tomu pridáte aktívnu výuku kresby, nájdete v tom dokonca logiku a určité zákonitosti, ktoré platia, taktiež pomôcky a triky, ktoré oceníte. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  PODCAST MOJA PLANÉTA S KUBJOM: Lukáš Beňuš (Dánsko)

Taktiež pribúdajú aj techniky a farby, s ktorými sa dá tvoriť. Často je ich však veľká “zábava” zohnať, takže ak vidíte krásne zdanlivo jednoduché videá na Instagrame, ako niekto liatím a fénovaním má obraz za pár minút, je za tým kopec vedomostí. Ako namiešať pomer jednotlivých tekutín, ktoré materiály použiť, aká je ideálna hustota, atď. 

Všimla som si, že veľa času tráviš v horách na turistike. Čerpáš odtiaľ inšpiráciu?

Čerpám odtiaľ pokoj a nádej. Zároveň mi to slúži ako akási psychohygiena a tréning, aby som stíhala svojmu športovo založenému mužovi. Hory sú darom prírody, viete sa na nich potrápiť, zažiť v nich adrenalín, ale aj strach, vedia vo vás vyvolať vnútorný pokoj, ale zároveň vás dlhé trasy postavia pred výzvu počas šliapania čeliť hodiny len vlastným myšlienkovým pochodom a starostiam, ktorým sa často vyhýbame neustálym zamestnaním mysle.  

Čo ťa baví maľovať najviac?

Bavia ma nápady a príbehy ľudí. Baví ma, že pre niekoho má obraz oveľa väčšiu hodnotu v závislosti na tom, čo na ňom je. Talent, ktorý som dostala do vienka, môžem vďaka mojim zákazníkom šíriť ďalej a robiť ním iným radosť. A za to som veľmi vďačná. 

Ako sa vám rozhovor páčil? 

Môj tip na článok. 

Zdroj titulného obrázku: autorka článku

Ďalšie novinky

Populárne