utorok, 30 novembra, 2021

Branislav Gigac: “Už niekoľko rokov sa angažujem vo verejnom živote.”

-

-REKLAMA-

Inšpiratívny rozhovor: Branislav Gigac: “Už niekoľko rokov sa angažujem vo verejnom živote.”

Branislav Gigac, aktívny mladý študent – obyčajný človek zo stredného Slovenska, ktorý sa zaujíma o svoje mesto. V dnešnom rozhovore sa dočítate viac o jeho inováciách a projektoch v meste Prievidza.

Ahoj Braňo, môžeš sa naším čitateľom na začiatok predstaviť?

Ahojte všetci. Mám 24 rokov, študujem na Ústave verejnej politiky Univerzity Komenského v Bratislave, a už niekoľko rokov sa angažujem vo verejnom živote. Momentálne pôsobím ako historicky najmladší poslanec mesta Prievidza.

Čomu sa vo svojom voľnom čase venuješ?

-REKLAMA-

Mám nejaký voľný čas? Toto leto napríklad brigádujem naplno, aby som mal z čoho financovať viaceré zaujímavé inovácie, ktoré do Prievidze prinášam. Čiže toho voľného času mám pomerne málo.

Vedel si od malička čomu sa chceš v živote venovať?

Úplne od malička asi nie. Vždy ma však bavilo herectvo, moderovanie a chodil som na súťaže v rétorike. To prirodzene formovalo aj moje názory na veci a pritiahlo ma to k angažovaniu sa vo verejnom živote.

Už ako študent sa v tvojom meste venuješ viacerým významným projektom, na tvojom Instagrame som videla, že toto leto si organizoval projekt „Susedské popoludnie“, môžeš nám tvoje projekty/inovácie priblížiť?  Čo ťa k takýmto aktivitám vedie?

Hnevá ma, keď vidím, že sú sídliska mŕtve a že sa nič nedeje. Že je atraktívny verejný priestor prázdny a nevyužitý. Aj preto som tento rok v rámci občianskej iniciatívy, ktorú som založil, osadil prvú verejnú knižnú búdku v Prievidzi. Je osadená vo vnútrobloku a okrem toho, že tým zachraňujeme stovky kníh, tak zapadla do verejného priestoru a prilákala malých i veľkých čitateľov.

-REKLAMA-

Pre mňa top inováciou, ktorá sa podarila, sú lehátka “Odpočiň si!”. V Prievidzi máme krásny rekreačný priestor pri rieke Nitra a povedal som si, že ho treba oživiť. Inšpiráciou mi bol projekt “Sadni si!” z Bratislavy. Rozmiestnili sme lehátka pri rieke a ľudia môžu prísť a len tak si pochillovať s rodinou, priateľmi alebo len tak, počas prechádzky. A najviac ma teší, že keď ideme okolo a vidím, že ani jedno lehátko nie je voľné a ľudia si k tomuto projektu našli vzťah.

Pýtala si sa aj na Susedské popoludnie. Tento koncept je založený na spojení susedských komunít, rodín a detí. Proste robí sa toho málo a bola by chyba, keby nevyužijeme potenciál, ktorý sa v komunitách skrýva. Na každom popoludní, ktoré organizujeme, je divadielko pre deti, tvorivé dielne a rôzne animácie. Deti sa jašia s rodičmi, spoznávajú sa a celá tá atmosféra má svoje čaro.

Viaceré tvoje projekty, ako napríklad “Susedské popoludnie” alebo “Verejná knižná búdka” sú zamerané pre deti, alebo dorast. Sú aj iné inovácie, ktoré sme nespomenuli alebo na ktorých pracuješ?

Áno, pravdaže. Inovácia, ako projekt “Odpočiň si!” je medzigeneračný projekt. Nechcem však povedať dopredu, čo to bude, ale bude to na prospech životného prostredia a verejného priestoru.

Čo je pre teba zatiaľ tvoj najväčší úspech?

Nemám najväčší úspech. Pre mňa ja úspech všetko to, čo dokážem zmeniť a pomôcť tak niekomu druhému. Od drobných podnetov, ako výtlky alebo lavičky (ktoré ako poslanec dostávam) až po väčšie inovatívne projekty, ktoré sa podaria a nájdu podporu u ľudí.

V čom sa podľa teba najviac líšiš od ľudí v tvojom veku?

Asi v tom, že robím to, čo robím. Nie každý mladý chalan alebo dievča v mojom veku rieši politiku, verejný život a takéto projekty. Jednoducho v tom vidím svoje poslanie, napĺňa ma to a žijem tým. To však neznamená, že som suchár, haha, a že nežijem životom mladého človeka, ktorý ide s partiou do baru alebo zabaviť sa.

Kto ťa najviac inšpiruje?

Veľkou inšpiráciou mi bol môj starý otec, ktorý sa roky angažoval vo verejnom živote na Hornej Nitre. V súčasnosti však nemôžem hovoriť o veľkej inšpirácií, no sú ľudia, ktorých prácu si veľmi vážim a uznávam ju. Jednoznačne je to Matúš Vallo v Bratislave alebo Zdeněk Hříb v Prahe.

 

Touto cestou by sme sa chceli Braňovi poďakovať za rozhovor a držíme palce v jeho ďalších projektoch a inováciách!

Ak rád čítaš o zaujímavých ľuďoch zo Slovenska, určite nevynechaj rozhovor s Csillou, ktorá nám porozprávala o jej zážitkoch a živote v USA.

Odkaz na článok nájdeš tu

Zdroj titulného obrázka: Branislav Gigac

-REKLAMA-
Šangahttps://plotpoint.sk
Moje meno je Šanga, a venujem sa prevažne rozhovorom. Nakoľko som veľmi otvorený človek, a milujem debaty o zážitkoch či práci, rada objavujem nových ľudí. Som vlastne asi ako každý mladý človek!
Facebook Notice for EU! You need to login to view and post FB Comments!
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img