Rozhovor: Csilla – V USA je iný životný štýl, všetko vidia veľkolepé!

-

Novinky

Inšpiratívny rozhovor: Csilla – V USA je iný životný štýl, všetko vidia veľkolepé

V USA je iný životný štýl ako u nás v Európe, preto som oslovila Csillu, aby nám o tom porozprávala. O tom, ako vyzeral čas, ktorý strávila v USA, ako vníma multikulturalizmus, ktoré mesto je jej najobľúbenejšie a mnoho iného sa dočítate nižšie.

Ahoj! Môžeš sa, prosím, našim čitateľom v skratke predstaviť?

Ahojte, volám sa Csilla. Mám 26 rokov a pracujem v personálnej agentúre. Mojou vášňou je spoznať svet a cestovať čo najviac. Mojou obľúbenou destináciou je USA, kam som chodila počas vysokej školy cez program Work and Travel agentúrou Camp Leaders.

Čo bolo prvým impulzom, vďaka ktorému si sa rozhodla ísť pracovať do USA?

Už od malička som si predstavovala, aký je život v zahraničí, hlavne v USA. Keď som sa dozvedela, že by som sa vedela dostať von na celé leto cez agentúru, hneď som vedela, že si splním svoj sen. Tento program je iný ako obyčajná dovolenka na 2 týždne niekde pri mori.

Ako prebiehala príprava a čo všetko bolo treba vybaviť?

Príprava na najlepšie leto svojho života súvisí, či ideš prvýkrát alebo si ako returnee. Prvý rok som sa prihlásila hneď v septembri, aby som mala na všetko čas. Chcela som stráviť svoje leto v tábore, tak sme spravili video pohovor po anglicky, ktorý som mala nahratý aj vo svojom profile. Veľmi dôležité je aj to, aby bol profil vyplnený. Zamestnávateľ o tebe potrebuje čo najviac informácií.

V decembri som mala pohovor už s mojím táborovým šéfom, ktorý spolupracuje s piatimi tábormi v USA. Po umiestnení v tábore sme sa pripravovali na pohovor o pracovné víza. Bolo treba vyplniť papiere a zúčastniť sa pohovoru na americkej ambasáde. Spojili sa s nami aj zamestnanci tábora, ktorí nás tiež pripravovali na pobyt v USA. Aké oblečenie budeme potrebovať, ako bude vyzerať každý deň v tábore.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Rozhovor: DUŠA MOJA - Chceme otvárať tému duševnej (ne)pohody!

Kde presne si pracovala a ako si trávila svoj voľný čas?

Pracovala som v tábore Camp Half Moon, v malom mestečku v Massachusetts. Mohla som vidieť, ako americký tábor vyzerá a užiť si každodenný život Američana. Počas dňa sme mali veľa voľného času, čo sme strávili spoločne okolo tábora. Pri tábore sme mali jazero, kam sme sa chodili otužovať počas prestávok. Opaľovať sa a kúpať sa v jazere.

rozhovor csilla
Zdroj: autorka článku

Počas večerov sme chodili do mesta na bowling a do karaoke baru, kde sa stretávali zamestnanci okolitých táborov. Každý týždeň sme mali jeden deň voľný, ktorý sme využili na malé vychádzky okolo tábora. Štát Massachussets má krásnu prírodu, okolo nás boli krásne hory a vodopády. Naše mesto sa nachádzalo na pol ceste medzi New Yorkom a Bostonom. Jeden deň sme si spravili cestu aj do Bostonu. Skoro sme vstávali a v noci sme sa vrátili. Mali sme na Boston celý deň a videli všetko, čo je dôležité vidieť v Bostone.

S čím v tábore určite treba počítať?

Treba si uvedomiť, že Work and Travel program neponúka iba zábavu, je tam aj zodpovednosť. Prácu treba brať vážne. Každý tábor má svoje pravidlá, ktoré treba dodržať. Tábory nedovolia alkohol a ani fajčenie v tábore. Mali sme dané, kedy presne sme večer museli byť naspäť v tábore.

Určite si sa stretla s multikultúrou. Páčilo sa ti to alebo to bolo pre teba náročné?

Ja to MILUJEM. V Štátoch nájdeš ľudí z každého kraja sveta. Spolupracovali sme s Angličanmi, Austrálčanmi, Američanmi, Poliakmi, Maďarmi, Čechmi. Každý mal inú kultúru, rozprával iným jazykom, no mali sme spoločný sen – byť v USA a zažiť to najkrajšie leto.

V amerických mestách bolo veľa turistov a ľudia, ktorí sa do Ameriky nasťahovali z celého sveta. Milujem ľudí, každý vyniká s niečím iným a má za sebou niečo iné.

Aký je najväčší rozdiel medzi životom a prácou na Slovensku a v USA?

V USA ma najviac prekvapil ľudský prístup. Viem, že sa hovorí, že Američania sú veľmi dvojtvárni, ale na druhej strane som sa na Slovensku málokedy stretla v obchode s ľuďmi, ktorí majú dobrú náladu, sú stále priateľskí a sú ti ochotní vo všetkom pomôcť s pozitívnou energiou. V USA je iný životný štýl, všetko vidia veľkolepé a zo všetkého spravia taký „americký bumm“.

Veľkým negatívom oproti Slovensku je americké zdravotníctvo. Za všetko musíš zaplatiť, aj za prevenciu u obvodnej si vypýta lekárka neskutočné peniaze.

Po práci si určite veľa cestovala. Aké štáty si navštívila?

Každé leto po tábore som si naplánovala mesiac na cestovanie. Väčšinou som išla na turistické mestá, ktoré sú svetovo známe. New York, Massachussets, California, Nevada, Utah, Illinois, Pennsylvania, Maryland, Conecticut.

rozhovor csila
Zdroj: autorka článku 

Aké mesto je tvoje najobľúbenejšie a prečo?

Ani jedno ma neočarilo viac ako New York. Mám rada veľkomestá, lebo ti ponúkajú veľa možností. Ponúka krásne výhľady, oddych v Central Parku, krásny deň pri pláži na Coney Island s kolotočmi. Najlepšie reštaurácie na svete, známe divadlá, múzeá a hlavne ľudí z celého sveta. New York je stvorený pre každého, každý si v ňom nájde to svoje. Navštívila som toto mesto už asi štyrikrát, ale stále ho spoznám z iného uhla.

rozhovor csilla
Zdroj: autorka článku

A naopak, ktoré na teba až tak nezapôsobilo?

Ku každému miestu mám veľa dobrých spomienok, ale keby som mala povedať niečo negatívne, tak by som vystihla Downtown Los Angeles a San Francisco. Obidve mestá sú, ako sa hovorí, „California Dream“. Netreba však zabudnúť aj na tie miesta, kde pôsobí špina a bezdomovci žijú na uliciach. V San Franciscu sú také miesta, kde bezdomovci opekajú na chodníkoch a majú tam spravené z kartónového papiera svoj vlastný domov. Popri nich sú obchody, čo ľudia dennodenne navštevujú.

Čo najcennejšie ti dal čas strávený v USA?

Môj druhý domov, kamarátov na celý život a samostatnosť. S mnohými z nich sme stále v kontakte a stretávame sa viackrát za rok. Viem, že sa tam hocikedy môžem vrátiť. USA mi dalo prvý krok k cestovaniu, odvahu cestovať sama a vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

 Ako sa vám páčil rozhovor? Plánujete leto v USA?

 Môj tip na rozhovor.

Zdroj titulného obrázku: autorka článku

Ďalšie novinky

Populárne