sobota, 10 apríla, 2021

Prečo je dôležité pomáhať druhým bez očakávania?

-

Prečo je dôležité pomáhať druhým bez očakávania?

V našom modernom svete je veľa skvelých vecí – ale ľudia by mali byť na vrchole tohto zoznamu. Skutočný záujem o svoju rodinu, priateľov, susedov alebo dokonca cudzincov je jedným z najprínosnejších rozhodnutí, ktoré môžete urobiť pre seba a svoje okolie.

V našom svete založenom na technológiách by sme mohli stráviť celý deň bez toho, aby sme fyzicky museli vidieť alebo hovoriť s inou osobou. Vďaka digitálnym zariadeniam a internetu môžeme z domu pracovať či objednávať si jedlo. Hoci technológia nie je vo svojej podstate zlá, odďaľuje ľudí.

-REKLAMA-

Pomoc ostatným bez očakávania neznamená len zlepšenie sveta, ale aj zlepšenie vás. Nielen preto, že vás robí lepším človekom. Žijete s vedomím, že ste svojimi činmi dokázali urobiť život niekoho iného trochu lepším. Ľudia sú všeobecne dobrí a je potrebné si to uvedomiť.

pomoc druhým
Zdroj: pexels.com

Prečo by sme teda mali pomáhať druhým?

Je veľmi dôležité pomáhať druhým, pretože keď pomáhame druhým v núdzi, obohacujeme svoj život. Zvyšujeme náladu ľuďom okolo nás a ľuďom, ktorým pomáhame. Šírime lásku, a to je nákazlivé. Je to najväčší prínos, najmä ak je bez akýchkoľvek ziskov alebo očakávaní.

 • Pamätajte na tento citát – „Najlepší spôsob, ako sa nájsť, je stratiť sa v službe iným.“ Aj tie najmenšie činy (ako napríklad nakupovanie alebo upratovanie pre niekoho, kto nemôže) môžu viesť telo, dušu a myseľ od izolácie k smiechu a vďačnosti.
 • Pomáhať ostatným nám môže pomôcť nájsť si nových priateľov a spojiť sa s našou komunitou.
 • Jedna štúdia zistila, že u ľudí je pravdepodobnejšie, že budú konať činy veľkorysosti, keď budú pozorovať to isté. Tento efekt sa môže vlniť po celej komunite a inšpirovať desiatky ľudí k zmene.
 • Pomoc iným vás môže naučiť, aby ste si pomohli sami. Ak ste zažili ťažké skúsenosti, pomoc iným je skvelým spôsobom, ako sa vrátiť k pocitu, že ste sami sebou.
 • Ľudia, ktorí dobrovoľne pomáhajú, majú vyššiu sebaúctu a celkovú pohodu. Výhody dobrovoľníctva závisia aj od vašej dôslednosti. Čím pravidelnejšie teda pomáhate, tým viac sebaúcty získate.
-REKLAMA-

Zdroj: pexels.com

Pomoc iným sa vypláca budúcim generáciám a celkovo robí svet lepším

Spomeňte si na to, kedy ste niekomu naposledy pomohli, či už to bolo držanie dverí pre spolužiaka, alebo hrabanie lístia spolu so staršou susedkou. Ako ste sa cítili, keď ste to robili? Stavím sa, že ste sa cítili šťastní a pozitívnejší zo života. Je to preto, že najrýchlejší spôsob, ako cítiť radosť, je pomoc druhým.

Staré čínske príslovie to hovorí perfektne: „Ak chceš šťastie na hodinu, zdriemni si. Ak chceš šťastie na jeden deň, choďte na ryby. Ak chceš šťastie na celý život, pomôž niekomu.“ Štúdie preukázali, že podávanie psychického a fyzického zdravia prináša výhody, ako napríklad zníženie depresie, zníženie krvného tlaku a predĺženie životnosti.

Obohatí tiež životy iných ľudí. Ak si vyhradíte čas v rušnom dni, aby ste priateľovi priniesli misku polievky, keď je chorý, cíti sa lepšie. Rovnako je to tak napríklad s kyticou kvetou pre priateľku, kamarátku, mamu. Ak niekomu pomôžete, je pravdepodobnejšie, že v ten deň urobí niečo pekné pre niekoho iného. Váš jeden prejav láskavosti môže mať hlavný dominový efekt.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  V čom nám pomáha TO DO LIST?

Môžete začať hneď dnes

Ako teda začať? Najprv si musíte urobiť z pomoci druhým prioritu. Väčšina ľudí si myslí: „Dnes nemám čas pomoc niekomu.“ A je to pravda; všetci sme zaneprázdnení. Medzi školou, prácou, rodinnými povinnosťami, randením, pravdepodobne nebudete mať dosť času. Ale máte čas. Musíte len uprednostniť to, čo je skutočne dôležité.

Niekomu môžete pomôcť jednoduchým prejavom svojej lásky. Objatie, pochvala alebo zapožičanie či darovanie určitej veci, sú všetko malé spôsoby, ako niekomu prejaviť lásku; spôsoby, ktoré pre túto osobu znamenajú viac, ako by ste možno vedeli.

pomoc druhým
Zdroj: pexels.com

Spôsoby, ktoré by vás mohli inšpirovať a môžete ich začať poskytovať už dnes:

 • Úsmev na cudzinca.
 • Dobrovoľníctvo v miestnej charite, nemocnici, domove dôchodcov.
 • Darovanie starého oblečenia, kníh, hračiek a ďalších vecí, ktoré už nepotrebujete.
 • Dať pár eur, jedlo alebo fľašu vody, ktorá je v aute, bezdomovcovi stojacemu na rohu ulice.
 • Urobiť niečo pekné pre svojich súrodencov alebo rodičov, robiť pre nich jednu zo svojich domácich prác, pozerať film, ktorí si chcú pozrieť.
 • Zanechanie krátkej poznámky na stole kolegu, ktorá im povie, ako veľmi si vážite ich tvrdú prácu.
 • Podanie pomocnej ruky – ak priamo pred vami vidíte, že niekto potrebuje pomoc – je jednou z najjednoduchších vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zmenili svet. Môžete zlepšovať svet, ľudí, s jedným skutkom.
Zdroj titulného obrázku: pexels.com 
-REKLAMA-
Šanga
Šangahttps://plotpoint.sk
Moje meno je Šanga, a venujem sa prevažne rozhovorom. Nakoľko som veľmi otvorený človek, a milujem debaty o zážitkoch či práci, rada objavujem nových ľudí. Som vlastne asi ako každý mladý človek!
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img