sobota, 10 apríla, 2021

Ako by mohol vyzerať náš tím na MS 2021 v hokeji? Turnaj sa blíži!

-

Náš tím na MS 2021

Mesiac a pol. Len toľko ostáva do začiatku dlho očakávaného šampionátu. Naposledy sme sa z hokejového ošiaľu radovali v ešte v máji 2019, keď sa majstrovstvá sveta konali v Bratislave a Košiciach. Žiaľ, rok na to už známe okolnosti znemožnili organizáciu každoročnej hokejovej rutiny, no tento rok sa zdá, že štart 84. MS už nič neohrozí. Ako by teda mohol vyzerať náš tím na MS 2021?

náš tím na MS 2021
Zdroj: 7sport.sk

-REKLAMA-

Jedinou istotou je, že sa majstrovstvá budú konať v Lotyšskej Rige od 21. mája do 6. júna so 16 tímami. Stále nie je na 100% isté, že sa odohrajú aj s hráčmi z NHL, aj keď sa tam základná časť končí 8. mája. Každopádne, vzhľadom na to, že ešte nevieme, ako to bude a kto bude zo zámoria uvoľnený, sme sa rozhodli zamerať len na hráčov hrajúcich v Európe.

Možná slovenská zostava

V prvom rade si treba povedať, že sa situácia možno trochu zmenila a dnes máme v popredných európskych ligách viac mladých hráčov vo veku povedzme 22-28 rokov, než sme mali pár rokov dozadu. Dobrým príkladom sú MS 2017, kde sme na užší výber doplácali a len utrápená výhra nad Talianskom nás zachránila pred reálnou hrozbou vypadnutia z elitnej kategórie.

Česko

Dnes už je to našťastie lepšie a v Európe nám vyskočilo hneď niekoľko zaujímavých mien.
Poďme sa najprv pozrieť do Českej extraligy, v ktorej túto sezónu hralo 36 Slovákov. Pri pohľade na produktivitu hráčov ihneď do očí udrie meno Martin Gernát. So 41 bodmi v 50 zápasoch má 27-ročný obranca Třinca snáď životnú formu a v štatistike kanadských bodov sa mu žiadny obranca v lige výrazne nepriblížil. Na MS by určite chýbať nemal.
Slušne sa darí aj obrancom Jurajovi Mikúšovi (51z, 8+19), Miloslavovi Rosandičovi (52z, 3+24), Marekovi Ďalogovi (44z, 7+8) či Petrovi Čerešňákovi (44z, 9+9). Ten si však lieči zranené koleno a prípadná účasť na šampionáte je výrazne ohrozená. Z obrancov za zmienku stojí aj Patrik Koch, ktorý po prechode zo slovenskej ligy podáva stabilné výkony v Liberci.

-REKLAMA-

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Nabitý športový december: Koniec roka v znamení mládežníckeho hokeja!

Z útočníkov sa najviac darí 26-ročnému Dávidovi Gígerovi a to taktiež v drese Liberca. V 40 zápasoch nazbieral 30 kanadských bodov a má reálnu šancu vybojovať si miestenku na MS. To isté platí pre Mateja Pauloviča (48z, 10+22) a do úvahy pripadajú aj Tomáš Marcinko, Lukáš Cingel, Matúš Sukeľ či Mário Lunter. Z brankárov sa najviac darilo Braňovi Konrádovi (38z, 91,6%) a Denisovi Godlovi (43z, 91,4%). Naopak, úspešnosťou zákrokov tento rok neohúril Marek Čiliak (23z, 86,7%).

náš tím na MS 2021
Zdroj: sport.aktuality.sk

Fínsko

Vo Fínsku robí dobré meno slovenskému hokeju hlavne dvojica útočníkov tímu Lukko Rauma, Kristián Pospíšil a Pavol Skalický. Prvý menovaný nazbieral v 38 zápasoch 24 bodov a druhý potreboval na 34 bodov 51 zápasov. Na MS by určite chýbať nemali a mohli by tam hrať v jednej formácii. Ich centrom môže byť Michal Krištof (53z, 10+14), ktorý už má skúsenosti z dvoch MS a jedných olympijských hier. 21-ročný mladík Filip Krivošík odohral len 14 zápasov (2+2), a tak sa dá očakávať, že tento rok sa na MS nepredstaví. Jeho spoluhráčom v SaiPe bol obranca Mário Grman (49z, 1+4), ktorý má tiež šancu zahrať si na šampionáte. V Liige pôsobili dvaja naši brankári, Patrik Rybár (29z, 91,2%) a nováčik Matej Tomek, ktorý sezónu začal v SaiPe (14z, 89,9%) a potom prestúpil do tímu KalPa Kuopio (9z, 93,3%). Obaja môžu pomýšľať na MS, pričom Rybár by tam nemal chýbať.

Švédsko

Vo švédskej SHL má za sebou fantastickú sezónu 29-ročný útočník Marek Hrivík v drese Leksands IF. V 44 zápasoch si pripísal 51 bodov, čím vyhral celkovú produktivitu ligy a stal sa prvým Slovákom, ktorému sa to v poprednej európskej lige podarilo. Na MS by nemal chýbať. Krídlo mu hral Peter Cehlárik, pre ktorého to bola prvá “dospelácka” sezóna v Európe po odchode zo zámoria. Podobne sa so ziskom 40 bodov v 45 zápasoch darilo aj jemu a spoluprácu s Hrivíkom si môže preniesť aj na MS. V tejto lige pôsobil ešte obranca Adam Jánošík (48z, 1+6).

náš tím na MS 2021
Zdroj: cas.sk

KHL

V KHL túto sezónu hralo 6 Slovákov. Z pomedzi nich produktivitu ovládol útočník Libor Hudáček. Za Neftechimik Nižnekamsk získal 38 bodov v 50 zápasoch a zdalo sa, že v 30 rokoch je na vrchole kariéry a na MS bude patriť k našim kľúčovým hráčom. Potom však po prestupe do švajčiarskeho Lausanne utrpel zlomeninu nohy a na MS sa tak určite, bohužiaľ, nepôjde. Dobrú sezónu z útočníkov majú aj Martin Bakoš (46z, 15+14) a Adam Liška (53z, 6+13). Obaja by na MS nemali chýbať. 15 zápasov s bilanciou 1+1 odohral aj Dávid Bondra.
Ďalším obrancom, ktorému to bodovo naozaj šlo, bol Michal Čajkovský. V drese Dynama Moskva “spravil” 32 bodov v 68 zápasoch, čo korunoval aj jedným hattrickom. Na MS by nemal chýbať. Tretiu sezónu v bráne Spartaku Moskva ťahá Július Hudáček (46z, 90,6%). Očakávame, že sa taktiež pobije o miesto na šampionáte.

Slovensko

V slovenskej Tipos Extralige určite stoja za zmienku výkony niekoľkých hráčov na čele s Marcelom Haščákom, no neočakávame, že sa niektorý z nich možno na 1-2 výnimky dostane na MS. Otázna je však forma a výkonnosť Mareka Viedenského, ktorý by po vypadnutí Libora Hudáčka mohol posilniť tím na pozícii centra. Teoreticky by príjemne šokovať mohol aj 17-ročný obranca Šimon Nemec, ktorý pravdepodobne dostane šancu minimálne v príprave.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Druhé hracie kolo Ligy majstrov: O osude Juventusu rozhodol VAR!

Dôležitou otázkou je postoj samotných hráčov. V tejto náročnej dobe je samozrejme ťažké riskovať zdravie a ešte k tomu byť dlho bez rodiny. Je možné, že uvidíme dosť ospravedlneniek a to nie len v slovenskom tíme. Neistotu smerom k účasti na tohtoročných MS už vyjadrili napríklad Libor Hudáček či Michal Čajkovský.

Náš tip na finálny menoslov hráčov, ktorí budú reprezentovať Slovensko na MS 2021 (bez AHL & NHL):

Brankári:
Rybár, Godla, Hudáček
Obrana:
Gernát, Čajkovský, Grman, Ďaloga, Rosandič, Koch, Jánošík, Mikúš
Útok:
Cehlárik, Hrivík, Bakoš, Pospíšil, Krištof, Skalický, Liška, Marcinko, Gríger, Lunter, Viedenský, Paulovič, M. Sukeľ, Cingel

Aký je váš tip na náš tím na MS 2021 v hokeji?

Zdroj: eliteprospects.com
Zdroj titulného obrázka: monicqa.sk

-REKLAMA-
- Advertisement -spot_imgspot_img

Populárne

spot_img

Aktuálne

- Advertisement -spot_imgspot_img