Finále hokejovej extraligy: Ponúkne veľkolepé vyvrcholenie dlhú sériu?

-

Finále hokejovej extraligy

Slovenská hokejová Tipos extraliga dospela do záverečnej fázy. Nitra sa do finále prebojovala cez Zvolen a v utorok spoznala svojho súpera v boji o titul. Dramatickú sériu medzi Slovanom a Košicami rozhodol v predĺžení siedmeho zápasu Tomáš Zigo a krátko po úvodnom buly štvrtej časti poslal Bratislavčanov do poslednej série tejto sezóny. Finále hokejovej extraligy odštartuje dnes o 18.30 na vypredanom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu v Bratislave.

Bratislavská nedobytná pevnosť

Slovan odohral v play-off na domácom štadióne šesť zápasov a ani v jednom prípade neprehral. Vo štvrťfinále proti Prešovu sa im po dvoch víťazstvách na svojom ľade podarilo dvakrát triumfovať aj na východe Slovenska a sériu ukončili v pomere 4:0. Ich semifinálový súper a večný rival z Košíc zapustil silnejšie korienky.

Oba tímy si dokázali držať výhodu domáceho prostredia až do záverečného zápasu, v ktorom „Belasí“ viedli 2:0, ale „Oceliari“ dvoma gólmi v priebehu jednej minúty vyrovnali na 2:2. Predĺženie trvalo iba 61 sekúnd, keď kvalitne chytajúceho Riečického prekonal spomedzi kruhov Tomáš Zigo.

Zdroj: hcslovan.sk

Cesta Nitry do finále bola o niečo tŕnistejšia. „Corgoni“ zviedli v štvrťfinále súboj s Popradom, ktorý rozhodli v Nitra aréne až v siedmom zápase. Semifinále proti obhajcom trofeje zo Zvolena začalo lepšie pre mužstvo zo západného Slovenska, ale hráči spod Pustého hradu nepredali svoju kožu lacno. Zaváhanie zo strany Zvolenčanov prišlo v piatom zápase, a následne Nitra potvrdila postup na domácom ľade.

HK Nitra
Zdroj: hockeynitra.com

Zverenci Antonína Stavjaňu zabojujú o druhý titul v ére samostatného Slovenska, zatiaľ čo Slovan si brúsi zuby na rekordný deviaty triumf, čím by sa definitívne v počte titulov odtrhol od Košíc.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Komentár MS v hokeji 2023: Dvojitý švajčiarsky zárez

Štatistika hovorí jasnou rečou

Do finále vstupuje ako favorit Slovan. V šiestich vzájomných zápasoch sa Bratislavčania tešili z víťazstva päťkrát. Napriek tomu sa očakáva vyrovnaná séria a nebude prekvapením, keď znova uvidíme sedem zápasov. „Belasí“ sa v úvodnom zápase budú musieť popasovať s absenciou kapitána Michala Sersena, ktorý dostal dištanc na jeden zápas za stret s rozhodcom v poslednom semifinálovom zápase.

Michal Sersen
Zdroj: hockeyslovakia.sk

Najväčším ťahúňom Nitry je Samuel Buček. 23-ročný rodák z Nitry zažíva sezónu snov, keď už v základnej časti ovládol tabuľku kanadského bodovania so 64 bodmi, 41 gólov a 23 asistencií. Náramne sa mu darí aj v play-off. V 13 zápasoch vyraďovacej časti pridal ďalších 18 bodov za 10 gólov a 8 asistencií. Zaujímavosťou je, že Buček sa do Nitry vrátil práve zo Slovana.

V tabuľke celkového kanadského bodovania (základná časť + play-off) si druhé miesto a tretie miesto držia dvaja Slovanisti, legionári Brant Harris (67) a William Rapuzzi (63).

3.5. 18:30 7. zápas??

Finálová séria medzi Slovanom a Nitrou vyvrcholí najneskôr 3.5. na Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Presne 10 dní pred začiatkom svetového šampionátu vo Fínsku.

Koho favorizujete vo finále? Podarí sa Nitre získať druhý titul v klubovej histórii alebo zakončí Slovan extraligovú jazdu ziskom deviatej trofeje?

Zdroj/foto: hcslovan.sk