piatok, 30 októbra, 2020

Recenzia: Mŕtve body – Temný román, ktorý vás pohltí!

-

Recenzia: Mŕtve body

Mŕtve body je román, ktorý nám bol zaslaný vďaka spolupráci s vydavateľstvom Zelený kocúr, za čo ďakujeme. Mŕtve body je kniha, ktorú si buď zamilujete, alebo vás bude škrieť ešte veľmi dlho.

Mŕtve body
Zdroj: zelenykocur.sk

Anotácia: Keď v tínedžerskom svete prestanú platiť akékoľvek pravidlá, jedna katastrofa strieda druhú. 

-REKLAMA-

Román Mŕtve body odkrýva neznámy temný svet mlčanlivých dospievajúcich chlapcov a dievčat. Neraz prežívajú šokujúci každodenný život utajovaný pred rodičmi. Benedek Totth ponúka pohľad do bežných problémov opustených mladých ľudí, ktorých rodičia sú príliš zaujatí svojimi vlastnými, skutočnými alebo domnelými problémami. Príbeh skupiny mladíkov začína počas rýchlej jazdy v aute otca jedného z nich. Neistota neskúseného vodiča a jeho dezorientovanosť sú metaforou života postáv románu. Tie sa čoraz rýchlejšie ženú dolu po šikmej ploche. Mladí muži sú strhávaní lžou, pózami, násilím a telesnosťou. Odtiaľ je to už len krôčik k vražde.

Jazyk románu je svieži a zároveň drsný, presný v pomenovaní charakterov, živý v dialógoch a šokujúci v pouličnom slangu. Kritika román prirovnáva s Trainspottingu Irvina Welsha. Bol preložený do viacerých jazykov.

Názor

Knihu som si všimla hlavne kvôli zaujímavej obálke, ktorá hneď priláka oči. Keď som zbežne preletela anotáciu, bola som naozaj zaujatá. O čom to len bude? Bola otázka, ktorá mi neustále behala v hlave. Už z anotácie sme sa dozvedeli, že sa tam bude nachádzať veľmi veľa nadávok. Ako človek, ktorý číta literatúru, v ktorej často nadávky nebývaju, mi to extrémne bilo do očí a kazilo mi to zážitok z čítania. Áno, v niektorých prípadoch sa to tam hodilo. Áno, v niektorých prípadoch som sa zasmiala. Avšak toľko nadávok sa mi nečítalo dobre, pridávalo to určitý šmrnc, ale pre mňa to bolo veľké nie.

Keď sa prebijeme všetkými tými nadávkami, uvidíme naozaj úžasný temný dej. Ten hovorí o naozaj veľkom probléme spoločnosti, vzniku závislostí u mladých ľudí. Chlapci z plaveckého oddielu, ktorých nezaujíma nič iné než sex a drogy. Slová ako zodpovednosť, budúcnosť, vzdielanie nemajú v slovníku. Začína to autonehodou a vy čakáte výčitky, moralizovanie. Lenže nič z toho tu nenájdete. A ako príbeh pokračuje, je temnejší a temnejší a vy neviete knihu odložiť vedľa čoraz viac a viac.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  New York a lockdown? Pozrite sa na mesto, ktoré si muselo pospať!

Kniha sa mi celkovo páčila, nie je to niečo, čo čítam každý deň, čiže to bolo niečo nové a zaujímavé. Určite sa k nej raz vrátim vďaka téme, ktorú v knihách tak často nenájdeme.

Hodnotenie: 7/10

Zdroj: Zelenykocur

-REKLAMA-
- Advertisement -

Populárne

Život a kariéra Brendana Frasera: Čím všetkým si musel prejsť?

Život a kariéra Brendana Frasera Život a kariéra Brendana Frasera bola plná vzostupov, ale aj pádov. Vysoký, atletický s  chlapčenským šarmom a bystrým komickým cítením...

365 dní pokračovanie? – Laura prežila? Boli sex scény skutočné?

365 dní pokračovanie? V posledných dňoch sa na internete strhla veľká debata ohľadom nového erotického filmu od Netflixu. Pokiaľ neviete, o čom hovorím, bežte si pozrieť...

Aktuálne

The Haunting of Bly Manor: Povedla se Netflixu nová hororová minisérie?

Jaké je The Haunting of Bly Manor? V dnešních společných rychlo názorech jsem zaměřili na minisérii The Haunting of Bly Manor. Ta nabízí spoustu vedlejších...

Druhé hracie kolo Ligy majstrov: O osude Juventusu rozhodol VAR!

Druhé hracie kolo Ligy majstrov Pri hracích kolách Ligy majstrov sme boli zvyknutí na dvojtýždňové prestávky. Kvôli neskorému začiatku sa program najprestížnejšej európskej súťaže nahustil....
- Advertisement -