Vystrihaj sa Slovensko
Nielen šaty robia človeka, ale aj celkový výzor a úprava. Mnohí si potrpia najmä na vlasovú vizáž, žiaľ, nie každý si to však môže dovoliť. Projekt Vystrihaj sa Slovensko je zameraný na pomoc onkologickým pacientom, ktorý v dôsledku chemoterapie prišli o vlasy. Vlasy síce môžu opäť dorásť, ale nie je to zárukou.
V súčasnosti je nám známych viac ako sto druhov rakoviny a odhad novo diagnostikovaných prípadov do konca roka by mal po prvýkrát prekročil 40-tisíc. Z celkového počtu, najpostihnutejšou skupinou sú ženy, na ktoré sa projekt prioritne zameriava.
O Projekte
Predmetom projektu Vystrihaj sa Slovensko je ručná výroba parochní z pravých vlasov, ktoré sú bezplatne darované bývalým alebo aktuálnym onkologickým pacientkam. Hlavnou myšlienkou je predovšetkým prinavrátenie ženám stratené sebavedomie, ktoré je kľúčom k šťastnému a plnohodnotnému životu.
Projekt vznikol pod záštitou Občianskeho združenia Liga proti rakovine, hlavnou iniciátorkou však bola Zdenka Vrbová. Mladá podnikateľka mala odjakživa slabosť pre vlasový styling, ale trvalo istý čas, kým sa rozhodla svojej vášni venovať naplno. Spočiatku poskytovala bežné služby ako iné kaderníctva. Počas svojej praxe sa však stretávala s čoraz väčším záujmom zákazníkov o darovanie vlasov. Dlho ju trápilo, že ich prosbe nemôže vyhovieť. Pomocnú ruku jej podala Mirka Džupinová, ktorá pracovala ako PR manažérka pre Ligu proti rakovine.
Prvým darcom sa stala Dominika a to v priamom prenose vysielania relácie Dámsky klub na RTVS v októbri 2015. Sama v dôsledku zákerného ochorenia prišla o blízku osobu a odvážnym gestom urobila niečo, čo by dokázal len málokto – vlasy darovala do posledného centimetra.

Ručná výroba parochní
Premeniť odstrihnuté vlasy na hotovú parochňu je náročný a zdĺhavý proces. Na výrobu parochne je potrebných približne 300 g vlasov, ktoré predstavujú 3-4 darcov. Dôležitým faktorom je kvalita a v neposlednom rade aj správne odstrihnutie a uskladnenie. Vlasy nesmú byť krátke (ako 40 cm), poškodené, skrepovatené, suché, zle odstrihnuté alebo zagumičkované, farbené do viacerých odtieňov ani zauzlené. Bohužiaľ, stáva sa veľmi často, že darkyne odošlú nevhodné vlasy. Výrobné náklady nie sú najnižšie, preto niektoré vzorky slúžia na financovanie ostatného materiálu.
Po zaevidovaní, odvážení a zhodnotení vlasy ďalej putujú k parochniarke. Je fyziologicky dané, že jednotlivé ľudské vlasy nemajú rovnaký odtieň, aj keď patria rovnakej osobe. Vzhľadom na to musí parochniarka prihliadať na farbu a kombináciu odtieňov, aby boli čo najviac podobné prirodzenej farbe vlasov pacientky. Vlasy sa musia pramienok po pramienku všívať na čiapku zo špeciálneho materiálu, ktorá zodpovedá veľkostným parametrom hlavy pacientky. Len samotný proces výroby zvyčajne trvá 3-4 týždne.
Ako a kto sa môže zapojiť do Vystrihaj sa Slovensko?
Do projektu sa môže zapojiť doslova každý, kto je schopný poskytnúť vlasy v požadovanej kvalite. V poslednom období si „pestovanie“ obľúbili dokonca aj muži.
Darovanie je možné poskytnúť hneď dvoma spôsobmi:
- Ostrihať sa môžete prísť priamo do spolupracujúceho kaderníctva. Vlasy vám budú odborne ostrihané a upravené do nositeľného účesu úplne zadarmo. Kaderníctvo potom zašle vzorku za vás do Centra Ligy proti rakovine v Bratislave.
- Ak sa vo vašej blízkosti nenachádza žiadne zo zoznamu spolupracujúcich kaderníctiev, ostrihať sa môžete aj doma podľa nižšie uvedeného video postupu. (zoznam spolupracujúcich kaderníctiev, ale aj bližšie informácie o projekte nájdete tu.)
Pikošky na záver:
- Zvýšenú pozornosť vlasom venovali už Egypťania. Farba totiž prezrádzala spoločenské postavenie – čím svetlejšie, tým lepšie. Ženy aj muži si preto zvykli vlasy farbiť rôznymi odvarmi z bylín.
- V období rokoka (neskorší stupeň baroka, koniec 18. storočia) sa parochne zhotovovali z konskej srsti, ovčej vlny, rastlinného vlákna či hodvábu, pričom podklad tvorila tenká látka alebo pravá zvieracia koža.
Zaujal ťa článok alebo máš skúsenosti s podobnou darcovskou činnosťou?
Zdroje: noviny.sk, myzahorie.sme.sk, navlasy.sk, vystrihajsaslovensko.sk
Zdroj titulného obrázka: Pixabay/Alexas_Fotos