Prírodné deodoranty: Prečo by si sa mal zbaviť tých klasických?
Som veľmi rada, že čoraz viac ľudí upúšťa od používania klasických deodorantov, ktoré bežne vidíme v reklamných spotoch. Do popredia sa dostávajú práve prírodné deodoranty, ktoré sú bezpečnejšie a zdravotne nezávadné. Pokiaľ používaš klasický deodorant, mal by si byť na pozore, pretože príjemná vôňa a dlhotrvajúci pocit suchého podpazušia nie sú jedinými účinkami.
Klasické deodoranty majú v sebe väčšinou hliníkové soli, ktoré nájdeš v zložení pod názvami ako: aluminium chloride, aluminium zirconium alebo aluminium chlorohydrate. Táto látka slúži na upchatie vývody potnej žľazy. Síce sa nebudeš nejaký čas potiť, avšak pot je odpadová látka, ktorá má ísť z tela von. Vstrebaný hliník sa podľa viacerých štúdií podieľa na vzniku závažných ochorení, napríklad rakoviny prsníka. Alzheimerova choroba je ďalším ochorením, ktorého vznik môže ovplyvniť dlhodobé používanie deodorantov s obsahom hliníka. Túto súvislosť potvrdila aj Svetová zdravotnícka organizácia.
Používanie antiperspirantov môže potenie zhoršiť
Keďže fungujú ako zátky v potných žľazách, pot sa hromadí pod pokožkou a môže dôjsť k podráždeniu a začervenaniu kože. Hromadenie potu zhoršuje zápach potu, takže používaním antiperspirantov sa točíte v začarovanom kruhu. Jedinou cestou, ako si s týmto problémom poradiť, je používanie prírodných deodorantov.
Pozor aj na parabény
Parabény sú chemické konzervanty, ktoré chránia kozmetický produkt pred skazením. Ide však o látku, ktorá sa v ľudskom tele správa podobne ako estrogén, teda ovplyvňuje hormonálny systém. Estrogén tiež môže spôsobiť rast rakovinových buniek, takže toto je ďalší dôvod, prečo skoncovať s klasickými deodorantmi a antiperspirantmi. Štúdie však zatiaľ jednoznačne neukázali priamu súvislosť, no bez vetra sa ani lístok nepohne, takže radšej sa tejto látke vyhýbajte. V zložení sa tieto látky označujú ako: ethylparaben, buthylparaben, propylparaben alebo methylparaben.
Ako prejsť na prírodný deodorant?
S veľkou pravdepodobnosťou sa stane, že sa budete viac potiť po vysadení klasických deodorantov. Telo si musí zvyknúť a vypudiť ťažké a toxické látky nahromadené v podpazuší. Veľa prírodných deodorantov obsahuje sódu bikarbónu, ktorá vás môžeš v tejto fáze detoxu nepríjemne dráždiť. Preto na nejaký čas nepoužívajte žiadny deodorant a podpazušie si umývajte častejšie. Počas tohto obdobia noste oblečenie z bavlny alebo iného vzdušného materiálu, aby mohla pokožka dýchať. Je dôležité vyhnúť sa deodorantom s parabénmi a propylénglykolom. Zo začiatku používania prírodného deodorantu budete mať možno pocit, že je neúčinný. Treba však dať telu čas, kým si zvykne. Možno bude dlhšie trvať, kým nájdete ten správny.
Tipy na prírodné deodoranty
Aké používate deodoranty? Záleží vám na zložení alebo to neriešite? Skúšali ste niekedy prírodný deodorant? Dajte nám vedieť do komentárov a prečítajte si aj naše ďalšie články z rubriky beauty a móda!
Zdroje: theeverygirl.com, plnielanu.zoznam.sk
Zdroj titulného obrázku: breastlink.com