Rozhovor: Požiare v Kalifornii – Ako nám opísal situáciu miestny občan?

-

Novinky

Požiare v Kalifornii

V posledných dňoch si mnoho z vás mohlo všimnúť veľké požiare, ktoré sa rozprestierajú po dĺžke celej Kalifornii. Mesto San Francisco sa kvôli veľkému dymu zobúdzalo do atmosféry, ktorá vyzerala ako z filmu Blade Runner 2049. Práve preto sme si pre vás pripravili rozhovor s mojím blízkym známym a taktiež režisérom, scenáristom Juliusom Vladimirom Franciscom. S Juliusom som ako skladateľ pracoval na určitých projektoch a vybudovali sme si príjemné priateľstvo, čo dopomohlo k mojej radosti, keď nám odsúhlasil rozhovor ohľadom momentálnej situácii v USA. Aké sú teda opatrenia a ako je riziková situácia? To sa dozviete v dnešnom rozhovore. Príjemné čítanie.

San Francisco
Zdroj: SvetSme.sk

Rozhovor

Ahoj Julius! Som veľmi rád, že si prijal našu ponuku o rozhovor a sme veľmi radi, že ti môžeme podať zopár otázok. Mohol by si sa na začiatok našim divákom predstaviť?

Ahojte všetci! Moje meno je Julius Vladimir Francisco a som najmladší člen spoločenstva The Southern California School of Writers – Group 2.0

 

Veľa ľudí si stihlo všimnúť, že požiare v Kalifornii naberajú veľké rozmery, mohol by si nám prosím ťa povedať, ako sa k tomu stavia tvoje okolie?

Nie veľmi dobre. Všetkým nám to pripomína ako scenériu z nejakého apokalyptického filmu! Ešte keď som bol na vysokej škole ako prvák, tak sme si všetci mysleli, že film Deň po tom mal hrozný scenár. Avšak teraz to vyzerá tak, že ku koncu to nebol fiktívny scenár, ale dokumentárny.

 

Boli nastolené nejaké opatrenia guvernérom štátu Kalifornia?

Veľmi nie, keďže náš rozpočet bol absolútne vyhladený. Pred pandémiou sme boli jeden zo štátov, ktoré mali 20 miliardový prebytok v rozpočte. Po pandémii neostalo skoro nič, z čoho by sa dali realizovať veľké opatrenia.

Julius
Julius Vladimir Francisco. Zdroj: Imdb.com

 

Ako si mi sám spomínal, predvčerom si mal hasičské školenie. Je to kvôli tomu, že chceš pomáhať v tejto ťažkej situácii?

Áno, presne to ma donútilo stať sa hasičom. Samozrejme, ako dieťa som mal vždy sen sa stať hasičom. Je to kvôli tomu, že nie som jeden z tých, ktorí dokážu vydržať v jednej práci dlhú dobu. Radšej vstupujem do neznámej vody a žijem zaujímavý život než stereotypný, na ktorý je väčšina ľudí zvyknutá. Samozrejme, kariéra hasiča bude trvať dlhú dobu. Ale je mi absolútne jedno, či sa hasičom stanem za dva roky alebo nie. Myslím si, že je to správne a seriózne chcem pomáhať. Samozrejme, k tomuto mi pomáha moja história vo filipinských bojových športoch, čo vytvára optimálnu telesnú schopnosť. K tomuto rozhodnutiu ma taktiež doviedli moje priateľstvo s ľuďmi, ktorých predkovia boli domorodí Američania. Páči sa mi, ako žijú život, kde pomáhajú druhým a myslím si, že stať sa hasičom je krok k dosiahnutiu takéhoto života.

Požiare v Kalifornii a situácia?

 

Mal by si záujem objasniť niektoré nejasnosti, ktoré má verejnosť ohľadom týchto ničivých požiaroch?

Veľmi rád. Veľa ľudí si myslí, že práve štát Kalifornia je zodpovedný za eradikovanie týchto požiarov. Ale to nie je pravda. Tieto lesy sú totižto federálny majetok. Taktiež pripájam spis, v ktorom je rozhodnutie o tejto problematike – spis. Prezident Donald Trump sa už veľakrát vyjadril, že tieto požiare vznikajú zlou správou lesov, čím chcel poukázať na to, že štát Kalifornia je vinný za tieto situácie. Tým, že lesy sú federálny majetok, tak štát Kalifornia nemá žiadnu jurisdikciu na pôde týchto lesov.

 

Aká je momentálne situácia s rúškami? Nosia ich ľudia?

Od začiatku požiarov áno. Rúška musíme nosiť v interiéri a taktiež boli prijaté opatrenia, že sa nemôže jesť v interiéri reštaurácii. Síce sa situácia zlepšila, ale v exteriéri je stále veľké množstvo ľudí, ktorých uvidiš bez rúška. V USA sme totižto veľmi individuálni, napríklad ja nosím rúška od začiatku februára.

Riešenie?

 

Ako si myslíš, že by sa dala táto situácia vyriešiť?

Jednoducho, keď dôjde palivo alebo keď dôjde k mohutným dažďom. My sme závislí od prírody, ale matka príroda nezávisí od našich potrieb alebo schopností, hlavne v tom prípade, keď požiare sú väčšie než tie, ktoré je často vidieť v Hollywoodskych filmoch. Nerobím si srandu, seriózne si myslíme, že bojujeme s Galactusom.

 

Chcel by si našim divákom odporučiť nejakú literatúru ohľadom tejto problematiky?

Určite túto knižku. Domorodí Američania majú stáročné skúsenosti s riadením požiarov. Táto kniha je dobrým príkladom toho, aké veľké sú problémy a aké stratégie zmierňovania požiarov treba využívať, inak môže dôjsť k zániku určitých foriem života na západnom brehu USA.

Taktiež by som rád odporúčil túto knižku. Táto knižka poukazuje na straty na životoch, ktoré vyplývajú z nekontrolovania týchto požiarov. Počas vianočných sviatkov v roku 2018 som prechádzal cez mestečko Paradise, keď som mal namierené k Mount Shasta. Mestečko vyzeralo pred pár mesiacmi ako z rozprávky, nazval by som až edenom. Počas sviatkov už bolo mesto zničené a vyzeralo akoby cez neho prešla ohnivá guľa z Dragonball Z. Je to celé neskutočne smutné. Názov Paradise malo mesto kvôli krásnej scenérii a okoliu, no bohužiaľ, zo dňa na deň sa zmenilo na Danteho peklo.

Taktiež sú určite výbornou pomockou v študovaní tejto problematiky tieto dva dokumenty, dokument 1, dokument 2. Odporúčam každému, aby si ich pozrel, keďže veľmi pomôžu bežnému človeku pochopiť túto problematiku a taktiež slúžia na poukázanie toho, kto by mal byť vinný za tieto prírodné katastrofy.

Paradise
Mestečko Paradise. Zdroj: LATimes.com

My by sme týmto chceli ešte raz Juliusovi veľmi pekne poďakovať, že prijal našu ponuku o rozhovor a dúfame, že ste sa dozvedeli nejaké nové znalosti.

Ďalšie novinky

Viac od autora