Pohyb ako účinné antidepresívum – čo to znamená?

-

Novinky

Pohyb ako antidepresívum

V tomto období je možné, že niektorí z nás kvôli nedostatočnému pohybu upadajú do depresie. Už v 70. a 80. rokoch sa robili štúdie, ktoré dokázali, že ten, kto má pohyb, nepodlieha depresii. Jedna štúdia dospela k výsledku, že pohyb mal na pacientov s depresiou rovnaké účinky ako antidepresívum vo forme pilulky. Takže dnes vám predstavím niekoľko typov pre pohyb doma.

Posilňovanie doma

Pre posilňovanie doma vám stačí trošku priestoru a vlastná váha. (Ak máte prístup aj k činkám alebo iným závažiam, tak je to len pre vás lepšie.) Ak neviete, ako na to, tak vám odporúčam na youtube vyhľadať niekoľko videí na danú partiu, ktorú by ste chceli posilniť a riadiť sa podľa návodu. Je to veľmi jednoduché a mne to na začiatku veľmi pomohlo. Prikladám moje obľúbene video s cvikmi na brucho, pretože počítaním vám udáva tempo a je veľmi krátke, čiže máte viac času na iné aktivity. Poďakovanie patrí @viktoria_gemesiova, ktorá mi ho ukázala.

Jóga

Úprimne povedané jóga je pre mňa ešte novým prostredím, nakoľko som sa k nej dostala len nedávno. Avšak mnoho ľudí z môjho prostredia sa venuje práve jóge či už z dôvodu vyčistenia mysle, alebo posilovania.

Je viacero typov jógy. Pomalá, pri ktorej sa viac uvoľníte a venujete sa primárne mysli a dýchaniu. Potom sú fyzicky náročnejšie, kde striedanie jednotlivých asán (polôh) je v kratších intervaloch a tým je intenzívnejšie zapájané vaše svalstvo. Výber je iba na vás.

Veľmi dobré recenzie som počula práve na Yoga With Adriene, ktorá sa jóge venuje už niekoľko rokov a aj ja osobne som cvičila podľa nej. Takže vám tu nechám video, podľa ktorého som cvičila a taktiež aj odkaz na jej YouTube kanál.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Vzdelávanie - staňte sa vzdelaným a cenným človekom

Posúvanie svojich fyzických hraníc

Tento bod je veľmi kreatívny, pretože som umelec a som obklopená veľkým množstvom tanečníkov a rôznych odborníkov vo svojom odbore. Môj instagram je momentálne plný stories, ktoré zahŕňajú rôzne tanečné challenges a fyzické sebarozvíjanie. 

Napríklad: 

  • kto vydrží najdlhšie v stojke
  • kto urobí naviac otočiek v stojke na hlave
  • kto spraví najoriginálnejšiu tanečnú pozíciu na zemi 
  • vytváranie choreografie. Ten, kto je označený v predchádzajúcej storie, prídá 2 tanečné doby a označí ďalšieho a takto sa to posúva od človeka ku človeku
  • tancovanie podľa rôznych konceptov na vybranú hudbu a podobne
  • učenie sa choreografií podľa videa

Všetci títo ľudia, ktorí vytvárajú koncepty, sa snažia posúvať hranice iných ľudí a tým im pomáhajú k sebarozvoju. Tento spôsob sa dá použiť v rôznych disciplínach, nie len v tanci. 

Pohyb
Zdroj: runnersworld.com

Posúvaním hraníc sa dá nazvať aj to, že napríklad začnete trikrát do týždňa pravidelne posilovať alebo cvičiť jógu, keď ste predtým nič nerobili. Alebo ak bolo vašim cieľom sa naučiť stojku do konca roka, tak teraz je ten správny čas sa do toho pustiť. Ak vám chýba motivácia, tak odporúčam si všetko natáčať a zdieľať na sociálnych sietiach. Takýmto spôsobom sa namotivujete a budete produktívnejší. 

Challenge pre vás

Keď už hovoríme o pohybe a sebarozvoji, tak som si pre Vás nachystala tiež jednu challenge. Koľko drepov vieš spraviť za 1 minútu?

Postni storie s hashtagom #drepchallenge označ @plotpoint.sk a kamaráta, ktorý musí tiež splniť túto challenge. 🙂

Ja som ich dala 37. Dôkaz TU 🙂

(Takýmto spôsobom som teda namotivovala aj seba. Lebo vždy treba začať od seba.)

Dúfam, že som vám vniesla nový vietor do plachiet a teším sa na vaše stories. 🙂

Ďalšie novinky

Populárne