OZ Rescue Malé Karpaty: Prvá pomoc pre deti formou rozprávky!

-

Novinky

OZ Rescue Malé Karpaty

Prinášame vám rozhovor s profesionálnymi zdravotníckymi záchranármi Oz Rescue Malé Karpaty Martinom Valo a Sylviou Slobodovou, ktorí nám prezradia myšlienku ich nového projektu Prvá pomoc pre najmenších.

oz rescue
Zdroj: Karyna Moroz

Čomu sa venuje Občianske združenie Rescue Malé Karpaty?

Našou úlohou nie je len zachraňovať ľudské životy, pôsobiť ako profesionálni záchranári a hasiči v Malých Karpatoch. Chceme ten terén zveľadiť, aby turisti mali kam chodiť a hlavne, aby trafili  (smiech). Zúčastňujeme sa pátracích akcii po nezvestných osobách, pomáhame pri organizácii kultúrnych podujatí. Spolupracujeme s dobrovoľníkmi, Občianskymi združeniami a inými organizáciami ako Záchranný Systém Západ, DHZ Pole, DHZ Smolenice, HAKA  a atď.

oz rescue
Zdroj: Karyna Moroz

Ako vznikol projekt Prvá pomoc pre najmenších?

Vznikla myšlienka, kedy nám utkvel v pamäti výjazd Záchrannej zdravotnej služby, kde na Operačné stredisko sa dovolalo 7 ročné dievčatko, že jej mama nedýcha. Dievčatko bolo operátorkou inštruované, čo má robiť a ako má postupovať v poskytovaní prvej pomoci. Do príchodu Záchrannej zdravotnej služby svoju mamu resuscitovala (oživovala ). Tým, že jej stláčala hrudník, zachránila jej život.

Prečo ste sa inšpirovali spraviť kurz prvej pomoci vo forme rozprávky Vlk a Zajac?

Napadol nám Vlk a Zajac s tým, že sa stále naháňajú a že jednému alebo druhému sa niečo môže stať. Deti budú vidieť v rámci rozprávky, ako sa robí resuscitácia a poskytuje prvá pomoc a správne postupy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:  Spoznaj zimné Slovensko: Výstup na Vápennú a Kľak!

Ako to bude prebiehať?

Na úvod  bude inštruktáž od profesionálnej záchranárky Sylvii, ktorá vysvetli a ukáže, ako správne zhodnotiť situáciu pri poskytovaní prvej pomoci, aké číslo treba volať a správny postup, čo treba robiť pri život ohrozujúcich stavoch, úrazových a neúrazových stavoch, použitie AED, samozrejme tak aby to deti zvládli.  Na záver bude príbeh, kde vlk naháňa zajaca, príde mu nevoľno a vlk si spomenie na školenie prvej pomoci a zachráni zajaca. V rozprávke sa zúčastňujú deti a inštruktor.

oz rescue malé karpaty
Zdroj: Karyna Moroz

Je to dobrý nápad učiť deti poskytovať prvú pomoc hravou formou. Kedy sa štartuje váš projekt?

Čakáme na výsledky hlasovania na stránke Domov – Trnava VUC (trnava-vuc.sk). Bol som dosť prekvapený z toho, že veľa známych a neznámych ľudí mi odpísali, že radi pomôžu v organizácii projektu a aktívne za nás hlasujú. Cítim veľkú podporu, ale stále potrebujeme hlasy, aby sme to vedeli zrealizovať.

Touto cestou by sme vás chceli poprosiť o podporu pri hlasovaní za projekt Prvá pomoc pre najmenších na stránke Domov – Trnava VUC (trnava-vuc.sk). Vyberte si projekt a dolu napíšte svoje telefónne číslo, na ktoré dostanete SMS s kódom. Treba ho uviesť a tým bude váš hlas započítaný.

Ako sa vám páčil projekt Prvá pomoc pre najmenších? Čo vravíte na OZ Rescue Malé Karpaty? Napíšte nám do komentárov, chceme vedieť váš názor 🙂

Ďalšie novinky

Populárne